Ar aghaidh go dtí an príomhábhar
Public Health

Polityka UE

Szkodliwe skutki spożywania alkoholu, które stanowią jeden z głównych problemów zdrowia publicznego w UE, są przyczyną ponad 7 proc. wszystkich zachorowań i przedwczesnych zgonów. Spożywany nawet w umiarkowanych ilościach alkohol zwiększa długoterminowe ryzyko wystąpienia chorób serca i wątroby oraz nowotworów, a częste spożywanie go w dużych ilościach może prowadzić do nałogu.

Każda ilość alkoholu może być niebezpieczna dla kobiet w ciąży i osób siadających za kierownicą. Młodzież jest szczególnie narażona na krótkotrwałe skutki nadużywania alkoholu, do których należą m.in. wypadki i akty przemocy. Około 25 proc. wszystkich zgonów związanych z alkoholem dotyczy osób w wieku od 15 do 29 lat.

Strategia UE dotycząca alkoholu

Promocja i wsparcie

  • Z programu zdrowia publicznego Komisji Europejskiej finansowane są projekty i inne inicjatywy dotyczące rozwiązywania problemów związanych ze spożyciem alkoholu.
  • Internetowa baza danych RAYPRO umożliwia wymianę informacji o projektach i działaniach mających na celu zmniejszenie szkód związanych z alkoholem u dzieci i młodzieży.