Pereiti prie pagrindinio turinio
Public Health

Apžvalga

Alkoholio daroma žala – viena iš didžiausių visuomenės sveikatos problemų ES. Dėl jos užregistruojama 7 % visų sveikatos sutrikimų ir ankstyvų mirčių. Net dėl saikingo alkoholio vartojimo padidėja ilgalaikė kai kurių širdies, kepenų ligų ir tam tikrų rūšių vėžio rizika, o dažnai suvartojant didelį kiekį alkoholio gali išsivystyti priklausomybė.

Už nacionalinę alkoholio politiką visų pirma atsakingos ES šalys. 2009 m. ir 2013 m. buvo įvertinta, kaip įgyvendinama 2006 m. ES alkoholio strategija, kuria joms buvo padedama mažinti su alkoholiu susijusią žalą.

Alkoholio vartojimo Europos Sąjungoje ir dėl jo patiriamos žalos tendencijos ir pokyčiai stebimi naudojant Europos alkoholio ir sveikatos informacinę sistemą (EUSAH). EUSAH bendradarbiaudamos tvarko Europos Komisija ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) atsižvelgdamos į ES sveikatos programą. Bendradarbiaujant ES ir PSO, reguliariai apžvelgiama padėtis atskirose ES šalyse.

Koordinavimas ES lygmeniu

Padedant ES šalims bendradarbiauti, koordinuoti veiksmus ir toliau plėtoti politiką labai svarbus Nacionalinės alkoholio politikos ir veiksmų komitetas (CNAPA).

Nacionalinės alkoholio politikos ir veiksmų komitetas

Komitetą sudaro valstybių narių atstovai, kuriuos paskyrė ES šalys ir kurie susitinka du kartus per metus Liuksemburge. Jo pagrindiniai tikslai yra dalijimasis geriausia patirtimi ir siekis suderinti įvairių šalių alkoholio politiką Europos Sąjungoje.

Parama

Pagal Komisijos sveikatos programą finansuojami projektai ir kitos kovos su alkoholio žala iniciatyvos. 2014–2016 m. bendraisiais veiksmais ES šalims padėta mažinti alkoholio daromą žalą.