Направо към основното съдържание
Public Health

Действия в световен мащаб

ЕС не е единственият, който е притеснен от заплахата от АМР, и работи по този въпрос на най-високо политическо равнище. Много държави извън ЕС, както и международни организации, се занимават с този проблем. Международното сътрудничество е ключов елемент от плана за действие относно АМР. Неотдавнашни изявления на Г-7 (октомври 2015 г., юни 2015 г., април 2016 г., ноември 2017 г., юни 2021 г.), както и изявления на Г-20 (май 2017 г., октомври 2018 г., октомври 2019 г., ноември 2020 г., септември 2021 г.) показват, че мащабът на проблема изисква качествен скок в международната осведоменост и съгласувани усилия за управление на глобално равнище.

На глобално равнище Комисията работи в тясно сътрудничество със Световната здравна организация (СЗО) и участва в изпълнението на глобалния план на СЗО за действие относно АМР.

Организацията на ООН за прехрана и земеделие (ФАО) играе ключова роля в подпомагането на правителствата, производителите, търговците и другите заинтересовани страни да приемат мерки за свеждане до минимум на употребата на антимикробни средства и за предотвратяване на развитието на АМР. ФАО също така преразгледа своя план за действие относно антимикробната резистентност за 2021—2025 г.

Световната организация по здравеопазване на животните (OIE) също разглежда АМР като световна заплаха за здравето на хората и животните и насърчава отговорната и разумна употреба на антимикробни средства, за да се запази терапевтичната им ефикасност както при животните, така и при хората. OIE предприема различни действия за предотвратяването на АМР в световен мащаб, например насърчаване на отговорното и разумно използване на антимикробни средства във ветеринарната медицина и по-доброто познаване и наблюдение на количествата антимикробни средства, използвани в животновъдството.

СЗО, ФАО и OIE споделят отговорностите в борбата срещу антимикробната резистентност и създадоха тристранен алианс относно АМР и секретариат на този алианс. Тристранният алианс на ФАО, OIE и СЗО работи в тясно сътрудничество с UNEP с цел интегриране на измерението, свързано с околната среда.

Въз основа на препоръките на Междуведомствената координационна група на ООН относно антимикробната резистентност бяха създадени или са в процес на създаване три структури за глобално управление на АМР: групата на глобалните лидери, създадена за да се засилят световният политически импулс и лидерство в областта на АМР, независимата група по данните и платформата за партньорство.

Комисията и други европейски институции, включително Европейският център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC), Европейската агенция по лекарствата (EMA) и Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ), също така си сътрудничат тясно с правителствата и съответните специализирани агенции на САЩ, Канада, Норвегия и Обединеното кралство в рамките на Трансатлантическата работна група по антимикробна резистентност (TATFAR).

Комисията подкрепя и дейности на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за оценка на икономическото въздействие на АМР посредством подход „Едно здраве“. Това включва разработване на различни варианти на политиката за справяне с АМР, както и оценка на свързаните с АМР разходи и въздействието на политиките върху пазара на труда и икономиката като цяло.

Също на международно равнище държавите си сътрудничат чрез междуправителствена работна група по антимикробна резистентност, която докладва на Комисията по Кодекс алиментариус.

Latest updates