Přejít na hlavní obsah
Public Health

Opatření na celosvětové úrovni

Hrozbu, kterou představuje antimikrobiální rezistence, si neuvědomuje jenom Evropská unie. Řeší se proto na nejvyšší politické úrovni a mnoho zemí mimo EU i mezinárodní organizace rovněž přijímají opatření v zájmu řešení této naléhavé globální výzvy.

Mezinárodní spolupráce je klíčovým prvkem akčního plánu proti antimikrobiální rezistenci z roku 2017 a doporučení Rady o antimikrobiální rezistenci z roku 2023, které nastiňují opatření v zájmu většího zapojení EU do globálních iniciativ proti antimikrobiální rezistenci.

Nedávná prohlášení skupiny G7 (říjen 2024) a skupiny G20 (říjen 2024) ukazují, že rozsah problému vyžaduje koordinované úsilí v oblasti globální správy v souladu s přístupem „Jedno zdraví“.

Na celosvětové úrovni Komise úzce spolupracuje s čtyřstrannými organizacemi a čtyřstranným společným sekretariátem pro antimikrobiální rezistenci:

Evropská komise podporuje mnohostrannou partnerskou platformu čtyřstranné aliance v oblasti antimikrobiální rezistence, která má pomoci vytvořit společnou globální vizi a dosáhnout většího konsensu ohledně antimikrobiální rezistence, a aktivně se do ní zapojuje.

V září 2024 se konalo druhé zasedání Valného shromáždění OSN na vysoké úrovni o antimikrobiální rezistenci s cílem zvýšit globální závazky k řešení antimikrobiální rezistence. V novém politickém prohlášení, které schválily členské země OSN, včetně členských států EU, je uveden závazek přijmout konkrétní opatření k řešení antimikrobiální rezistence ve všech odvětvích prostřednictvím přístupu „Jedno zdraví“, který uznává, že zdraví lidí, zvířat a životního prostředí je neoddělitelně propojeno.

Kromě toho byly v listopadu 2024 na 4. celosvětové ministerské konferenci na vysoké úrovni o antimikrobiální rezistenci v Saúdské Arábii přijaty závazky z Džiddy s cílem převést některé prvky politického prohlášení Valného shromáždění OSN do konkrétních opatření. 

EU rovněž poskytuje rozvojovou kapacitu a podporuje opatření v oblasti antimikrobiální rezistence v zemích s nízkými a středními příjmy, zejména prostřednictvím svěřeneckého fondu OSN sdružujícího více partnerů (MPTF), který podporuje provádění národních akčních plánů proti antimikrobiální rezistenci v rámci přístupu „Jedno zdraví“.

Komise a další evropské orgány, včetně Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) a Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), rovněž úzce spolupracují s vládami a příslušnými specializovanými úřady Spojených států, Kanady, Norska a Spojeného království, a to v rámci Transatlantické pracovní skupiny pro antimikrobiální rezistenci (TATFAR).

Komise rovněž podporuje činnost Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), jejímž cílem je posuzovat hospodářský dopad antimikrobiální rezistence na základě přístupu „Jedno zdraví“. Jde o různé alternativy politických řešení antimikrobiální rezistence, jakož i o hodnocení nákladů na antimikrobiální rezistenci a posouzení dopadu daných politických opatření na trh práce a hospodářství obecně (zprávy OECD 2023: Přijetí rámce „Jedno zdraví“ pro boj proti antimikrobiální rezistenci, Boj proti antimikrobiální rezistenci v zemích EU a EHP).

Kromě toho je EU silným zastáncem odpovědného používání antimikrobiálních látek a aktivně podporuje opatření ke snížení výskytu a šíření antimikrobiální rezistence v potravinovém řetězci prostřednictvím pracovní skupiny Codexu pro antimikrobiální rezistenci (TFAMR) v letech 2007–2011 a 2017–2021. Výsledkem tohoto úsilí byly dvoje pokyny a kodex chování, které jsou nyní k dispozici v konsolidované publikaci s pokyny, jež mají vládám pomoci při navrhování a provádění účinných strategií pro zvládání antimikrobiální rezistence přenášené potravinami.