Co je antimikrobiální rezistence
Antimikrobiální rezistence (AMR) je schopnost mikroorganismů přežít nebo se množit navzdory přítomnosti antimikrobiální látky, která jim obvykle brání v růstu nebo je usmrtí.
Tato rezistence jen v EU/EHP každoročně zapříčiní více než 35 000 úmrtí.
Představuje rovněž značné náklady, zejména pro systémy zdravotní péče.
V roce 2019 prohlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) antimikrobiální rezistenci za jednu z deseti největších celosvětových hrozeb pro veřejné zdraví, kterým lidstvo čelí. V červenci 2022 označily Evropská komise a členské státy EU antimikrobiální rezistenci za jednu ze tří prioritních zdravotních hrozeb.
Obecně z nejnovějších údajů vyplývá, že u téměř všech kombinací rezistence bakterií vůči antibiotikům, zejména ve zdravotnických zařízeních, výrazně roste počet infekcí a přičitatelných úmrtí.
- Přibližně 70 % případů infekcí bakteriemi rezistentními vůči antibiotikům představovaly infekce spojené se zdravotní péčí.
- Bude-li antimikrobiální rezistence dále narůstat, mohla by si každý rok vyžádat odhadem 10 milionů obětí na celém světě a snížit celosvětový hrubý domácí produkt o 2 % až 3,5 %.
- Do roku 2050 by tak způsobila světovému hospodářství ztrátu až 100 bilionů dolarů.
Další informace:
Intenzivnější opatření EU
Rada přijala 13. června 2023 návrh Evropské komise ohledně doporučení o posílení opatření EU pro boj proti antimikrobiální rezistenci v rámci přístupu „jedno zdraví“
Evropský parlament přijal 1. června 2023 usnesení o opatřeních EU v boji proti rezistenci vůči antimikrobiálním látkám
Evropská komise přijala 26. dubna 2023 jako součást tzv. farmaceutického balíčku návrh doporučení Rady o posílení opatření EU pro boj proti antimikrobiální rezistenci v rámci přístupu „jedno zdraví“, k němuž je připojen pracovní dokument útvarů Komise.
Tento návrh doporučení Rady rozšiřuje a doplňuje akční plán EU „jedno zdraví“ proti antimikrobiální rezistenci z roku 2017 ve všech aspektech. Jeho cílem je maximalizovat synergie a dosáhnout silné a účinné reakce proti antimikrobiální rezistenci v celé EU.
Cíle návrhu doporučení Rady:
- posílit národní akční plány v rámci přístupu „jedno zdraví“ týkající se antimikrobiální rezistence
- zvýšit dohled nad antimikrobní rezistencí a spotřebou antimikrobiálních látek a jejich monitorování
- zlepšit prevenci a kontrolu infekcí
- zvýšit dohled nad antimikrobiálními látkami a jejich obezřetné používání
- doporučit cíle pro boj proti antimikrobiální rezistenci a spotřebu antimikrobiálních látek v oblasti lidského zdraví
- zlepšit informovanost, vzdělávání a odbornou přípravu
- podporovat výzkum a vývoj i pobídky pro inovace a přístup k antimikrobiálním látkám
- zintenzivnit spolupráci
- posílit globální opatření
Podklady pro návrh byly získány z těchto konzultací, studií a zpráv:
- výzva k předložení faktických podkladů k „doporučení pro širší opatření vůči antimikrobiální rezistenci“, která probíhala od 24. února 2022 do 24. března 2022 a jejímž prostřednictvím bylo získáno 161 vyjádření ke kvalitě a 28 relevantních dokumentů
- studie o analýze akčního plánu EU proti antimikrobiální rezistenci s cílem i) identifikovat současné i budoucí výzvy a příležitosti v rámci boje proti antimikrobní rezistenci a určit opatření EU a ii) provést předběžné posouzení výsledků některých opatření akčního plánu proti antimikrobní rezistenci z roku 2017
- dvě studie jako podklady pro útvary Komise týkající se i) proveditelnosti v oblasti antimikrobiální rezistence, pokud jde o vytváření zásob, a ii) uvádění lékařských opatření proti antimikrobiální rezistenci do praxe
- stanovisko nezávislé skupiny odborníků na účinné způsoby investování do zdraví na téma „Řešení antimikrobiální rezistence v celém systému zdravotní péče“
- souhrnná zpráva o národních akčních plánech členských států v rámci přístupu „jedno zdraví“ proti antimikrobiální rezistenci
- výsledky průzkumu Eurobarometr o antimikrobiální rezistenci z roku 2022
- zpráva podskupiny sítě EU pro boj proti antimikrobiální rezistenci v rámci přístupu „jedno zdraví“
Akční plán EU proti antimikrobiální rezistenci v rámci přístupu „jedno zdraví“ (2017)
V červnu 2017 přijala Evropská komise Akční plán proti antimikrobní rezistenci v rámci přístupu „jedno zdraví“, tak jak to požadovaly země EU v závěrech Rady ze dne 17. června 2016.
Hlavní cíle akčního plánu se opírají o tři pilíře:
- učinit z EU oblast s nejlepšími osvědčenými postupy
- podporovat výzkum, vývoj a inovace
- utvářet globální agendu
Plán nastiňuje více než 70 opatření týkajících se lidského zdraví, zdraví zvířat a životního prostředí. Dosažený pokrok se pravidelně monitoruje.
V rámci provádění akčního plánu přijala Komise celounijní pokyny týkající se uvážlivého používání antimikrobiálních látek v humánním lékařství, které by měly pomoci omezit nevhodné používání těchto látek.
Pokyny jsou určeny pro všechny subjekty, které jsou odpovědné za používání antimikrobiálních látek nebo se na něm podílejí. Jde o doplnění celounijních pokynů týkajících se uvážlivého používání antimikrobiálních látek pro zajištění zdraví zvířat.
V době mezi přijetím akčního plánu proti antimikrobní rezistenci z roku 2017 a přijetím návrhu Komise na doporučení Rady o posílení opatření EU v boji proti antimikrobiální rezistenci v rámci přístupu „jedno zdraví“ přispěly k posílení reakce EU na antimikrobiální rezistenci některé další významné iniciativy.
Patří sem:
- strategický přístup k přítomnosti léčivých přípravků v životním prostředí
- strategie „Od zemědělce ke spotřebiteli“
- akční plán pro nulové znečištění
- nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/6 o veterinárních léčivých přípravcích
- nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/4 o medikovaných krmivech
- prováděcí rozhodnutí Komise (EU) 2020/1729
- Farmaceutická strategie pro Evropu
Finanční prostředky na boj proti antimikrobiální rezistence jsou poskytovány z programů EU pro zdraví (EU4Health) a Horizont Evropa.
Předchozí akční plán Evropské komise (2011–2016)
Akční plán Komise z roku 2011 proti rostoucí hrozbě antimikrobiální rezistence obsahoval 12 opatření určených členským zemím EU a identifikoval 7 oblastí, v nichž bylo těchto opatření nejvíce zapotřebí:
- zajištění vhodného používání antimikrobiálních látek u lidí a zvířat
- prevence mikrobiálních infekcí a jejich šíření
- vývoj nových účinných antimikrobiálních látek nebo alternativních způsobů léčby
- spolupráce s mezinárodními partnery na zvládání rizik antimikrobiální rezistence
- zlepšení monitorování a dohledu v oblasti humánní medicíny a veterinárního lékařství
- podpora výzkumu a inovací
- zlepšení komunikace, vzdělávání a odborné přípravy
Hodnocení akčního plánu zveřejněné Komisí v říjnu 2016 a příspěvky obdržené během veřejné konzultace ukázaly, že tento plán poskytl jasnou přidanou hodnotu, stal se symbolem politického závazku, vedl k dalším opatřením v členských zemích EU a posloužil k prohloubení mezinárodní spolupráce.
Akční plán rovněž poskytl rámec pro zavedení a koordinaci opatření proti antimikrobiální rezistenci na mezinárodní úrovni, co se týče monitorování, dohledu, výzkumu a vývoje. V tomto faktografickém přehledu najdete hlavní body hodnocení.
Kromě toho je k dispozici externí zpráva týkající se hodnocení akčního plánu proti rostoucí hrozbě antimikrobiální rezistence (a dodatků).
Před tímto hodnocením byla v únoru 2015 zveřejněna průběžná zpráva o plnění akčního plánu proti antimikrobní rezistenci (2011–2016), která analyzovala aktuální stav opatření přijatých k řešení této otázky.
Evropská komise také připravila podrobný přehled 12 akcí, na něž se akční plán vztahuje (aktualizován v listopadu 2016), včetně operativních cílů, konkrétních činností a lhůt.
Evropská síť proti antimikrobiální rezistenci v rámci přístupu „jedno zdraví“
Evropská síť proti antimikrobiální rezistenci v rámci přístupu „jedno zdraví“, jíž předsedá Evropská komise, zahrnuje vládní odborníky na oblast lidského zdraví, zdraví zvířat a životního prostředí, zástupce vědeckých agentur EU, zúčastněné strany a odborníky z Komise.
Jejím posláním je zlepšit koordinaci a dialog mezi odborníky na oblast lidského zdraví, zdraví zvířat a životního prostředí v orgánech EU i členských zemích EU a zúčastněnými stranami, co se týče boje proti antimikrobiální rezistenci.
Zasedání v rámci sítě se obvykle konají dvakrát ročně.
Zvyšování informovanosti
Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) organizuje Evropský antibiotický den, jehož účelem je poskytnout platformu a podporu vnitrostátním kampaním zaměřeným na uvážlivé používání antibiotik.
V průběhu let se tento den, který se každoročně pořádá v listopadu společně se Světovým týdnem správného používání antibiotik, jenž organizuje Světová zdravotnická organizace (WHO), vyvinul v platformu globálního dosahu, která spolupracuje s mnoha zeměmi mimo EU i zúčastněnými stranami, a to v souladu s přístupem Evropské komise k antimikrobiální rezistenci nazvaným „jedno zdraví“.
Komise dále zahájila v září 2024 kampaň na zvýšení povědomí o antimikrobiální rezistenci zaměřenou na mladé lidi. Cílem kampaně je řešit tuto problematiku oslovením všech složek společnosti. Unie je také hlasitým zastáncem důraznější reakce na hrozbu antimikrobiální rezistenci v duchu přístupu „jedno zdraví“ v celosvětovém měřítku.