Ugrás a fő tartalomra
Public Health

Határokon átívelő elektronikus egészségügyi szolgáltatások

Az európai e-egészségügyi digitális szolgáltatási infrastruktúra nagyban megkönnyíti az Unió polgárainak, hogy külföldi utazásaik során az EU más országaiban egészségügyi ellátást vegyenek igénybe, ugyanis lehetővé teszi az egészségügyi adatok biztonságos és hatékony megosztását az EU országai között. Az igénybe vehető szolgáltatás könnyen felismerhető a „MyHealth @ EU” márkanév révén.

 

ehdsi_logo_en.png

 

Az EU valamennyi tagországában dolgoznak már az alábbi két, határokon átívelő elektronikus egészségügyi szolgáltatás bevezetésén:

  • Az elektronikus gyógyszerfelírás és gyógyszerkiadás (lásd az e-egészségügyi hálózat iránymutatásait és az azokhoz mellékelt kiadási megjegyzéseket) lehetővé teszi az EU polgárainak, hogy egy másik uniós országban szerezzék be a gyógyszereiket, az elektronikus vényt ugyanis online továbbítani lehet a biztosítás helye szerinti országból abba az országba, ahol a beteg ki szeretné váltani a gyógyszert.
  • A betegadatlap (lásd az e-egészségügyi hálózat iránymutatásait és az azokhoz mellékelt kiadási megjegyzéseket) tájékoztatást nyújt az adott személy egészségügyi állapotának fontos vonatkozásairól – pl. az esetleges allergiáiról, az általa szedett gyógyszerekről, a korábbi betegségeiről és a sebészeti beavatkozásokról, amelyeken átesett. Ez egy nagyobb egészségügyi adatállomány, az úgynevezett elektronikus egészségügyi dokumentáció része. A digitális betegadatlap célja, hogy a kezelőorvos saját nyelvén kapjon tájékoztatást a beteggel kapcsolatos lényeges egészségügyi információkról, amikor az orvosi ellátásra szoruló beteg egy másik uniós ország lakosa. Ez különösen fontos lehet akkor, ha nyelvi akadályok is nehezítik az orvos és a páciens közötti kommunikációt.
    Hosszabb távon orvosi képek, laboreredmények és kórházi zárójelentések is elérhetőek lesznek EU-szerte, később pedig a betegek teljes kórtörténete és adatlapja is hozzáférhetővé válik. Az elektronikus vények és betegadatlapok megosztásának lehetősége minden uniós ország előtt nyitva áll.

Sok EU/EGT-országban már a megvalósítás szakaszában vannak ezek a szolgáltatások.

Országspecifikus adatvédelmi tájékoztatók különböző nyelveken

Ausztria

Olaszország

Belgium

Lettország

Bulgária

Litvánia

Horvátország

Luxemburg

Ciprus

Málta

Csehország

Hollandia

Dánia

Norvégia

Észtország

Lengyelország

Finnország

Portugália

Franciaország

Románia

Németország

Szlovákia

Görögország

Szlovénia

Magyarország

Spanyolország

Izland

Svédország

Írország

 

Mely szolgáltatások állnak rendelkezésre az egyes országokban?

Az európai digitális e-egészségügyi szolgáltatások infrastruktúrájához kapcsolódó nyomonkövetési keret (fő teljesítménymutatók) számos térképet kínál, amelyek a MyHealth@EU nyomonkövetési kerethez kapcsolódó fő teljesítménymutatókat tartalmazzák. Ezek a térképek részletes betekintést nyújtanak az egészségügyi szolgáltatások teljesítményébe és hatékonyságába az Európai Unióban.

Irányítás és finanszírozás

Az e-egészségügyi digitális szolgáltatási infrastruktúra az egészségügyi adatok – köztük a betegadatlapok és az elektronikus vények – tagállamok közötti megosztását hivatott elősegíteni. Alapszolgáltatásként az Európai Bizottság bocsátja a tagállamok rendelkezésére a közös IKT-infrastruktúrát és nyújt bizonyos, több területet is érintő szolgáltatásokat (terminológia, interoperabilitás stb.).

A tagállamok erre építve alakíthatják ki általános jellegű szolgáltatásaikat, és az e-egészségügyi nemzeti kapcsolattartó pontokon keresztül összekapcsolhatják e-egészségügyi rendszereiket. Ehhez az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz keretében indított távközlési program (2015–2020) és az uniós egészségügyi cselekvési program (2021–2027) nyújt pénzügyi támogatást.

Az e-egészségügyi digitális szolgáltatási infrastruktúrával foglalkozó tagállamközi szakértői csoport (eHMSEG) az e-egészségügyi nemzeti kapcsolattartó pontok létrehozásáért felelős vezetőkből áll, akiket a tagállamok neveznek ki. A csoport tagjai részt vesznek a határokon átívelő e-egészségügyi infrastruktúra kialakításában és üzemeltetésében, csakúgy mint az e-egészségügyi nemzeti kapcsolattartó pontok létrehozásában.

Az E-egészségügyi Operatív Igazgatótanácsot (eHOMB) az Európai Bizottság szolgálatainak képviselői és az eHMSEG elnökei alkotják. Az igazgatótanács felügyeli a szolgáltatásnyújtást, valamint taktikai és operatív döntéseket hoz az e-egészségügyi digitális szolgáltatási infrastruktúrára vonatkozóan.

Kommunikációs anyagok

Kapcsolódó információk