Europski prostor za zdravstvene podatke (EHDS) bit će važan stup snažne europske zdravstvene unije i prvi je zajednički podatkovni prostor EU-a za neko konkretno područje koji je proizašao iz europske strategije za podatke.
Europski parlament i Vijeće postigli su u proljeće 2024. politički dogovor o Prijedlogu Komisije o europskom prostoru za zdravstvene podatke.
Europski prostor za zdravstvene podatke:
- omogućit će kontrolu nad osobnim zdravstvenim podacima i olakšati razmjenu podataka u svrhu pružanja zdravstvene zaštite u cijelom EU-u (primarna uporaba podataka)
- poticat će izgradnju istinskog unutarnjeg tržišta za sustave elektroničkih zdravstvenih zapisa
- osigurat će dosljedan, pouzdan i učinkovit sustav za ponovnu uporabu zdravstvenih podataka u svrhu istraživanja, inovacija, oblikovanja politika i regulatornih aktivnosti (sekundarna uporaba podataka).
Na taj način europski prostor za zdravstvene podatke Uniji će omogućiti da u potpunosti iskoristi potencijal sigurne i zaštićene razmjene, uporabe i ponovne uporabe zdravstvenih podataka u korist pacijenata, istraživača, inovatora i regulatornih tijela.
Povjerenje je temeljni pokretač uspjeha europskog prostora za zdravstvene podatke. Europski prostor za zdravstvene podatke pružit će pouzdano okruženje za siguran pristup širokom rasponu zdravstvenih podataka i njihovu obradu. Nadovezuje se na:
- Opću uredbu o zaštiti podataka (OUZP)
- Akt o upravljanju podacima
- Akt o podacima
- Direktivu o mrežnim i informacijskim sustavima
Ti akti čine horizontalni okvir i sadržavaju pravila koja se primjenjuju na zdravstveni sektor. Međutim, za europski prostor za zdravstvene podatke propisat će se posebna sektorska pravila uzimajući u obzir osjetljivost zdravstvenih podataka.
Europski prostor za zdravstvene podatke uključivat će i pravila o izuzećima:
- u području primarne uporabe podataka države članice mogu ponuditi potpuno izuzeće za infrastrukturu koja se treba izgraditi u okviru europskog prostora za zdravstvene podatke
- u području sekundarne uporabe prijedlog uključuje pravila o izuzeću kojima se uspostavlja dobra ravnoteža između poštovanja želja pacijenata i osiguravanja dostupnosti pravih podataka pravim osobama kad je to u javnom interesu.
Za izgradnju europskog prostora za zdravstvene podatke bit će potrebno poduzeti znatne razvojne aktivnosti. Komisija podupire te aktivnosti sufinanciranjem projekata kao što su:
- pilot-projekt HealthData@EU
- zajednička akcija Xt-EHR za dodjelu izravnih bespovratnih sredstava državama članicama
- nadogradnja postojeće infrastrukture.
Uz Prijedlog uredbe o europskom prostoru za zdravstvene podatke objavljena je Komunikacija Komisije, koja je rezultat postupka koji je uključivao procjenu učinka i otvoreno javno savjetovanje.
Više informacija
- Priopćenje za tisak
- Pitanja i odgovori
- Informativni članak
- Prijedlog uredbe o europskom prostoru za zdravstvene podatke
- Komunikacija Komisije
- Procjena učinka
- Studija za pomoć procjeni učinka političkih opcija za inicijativu EU-a o europskom prostoru za zdravstvene podatke
- Javno savjetovanje
- Procjena pravila država članica EU-a o zdravstvenim podacima u kontekstu Opće uredbe o zaštiti podataka
- Studija o zdravstvenim podacima, digitalnom zdravstvu i umjetnoj inteligenciji u zdravstvu
- Studija o infrastrukturi i podatkovnom ekosustavu za pomoć procjeni učinka europskog prostora za zdravstvene podatke
- Pametno zdravstvo – videozapisi