Endokriinfunktsiooni kahjustavad ained on kemikaalid, millel võib teatavatel juhtudel olla mõju inimeste ja loomade hormoonsüsteemile. Endokriinfunktsiooni kahjustamist ei ole seni kemikaalide toksilisuse kindlakstegemisel kuigi palju uuritud. Kogu maailma teadusringkonnad ja ametiasutused on viimastel aastatel seda teemat ja selle valdkonna reguleerimist rohkem arutama hakanud. Saavutatud on märkimisväärset edu nii ELis kui ka rahvusvahelistes organisatsioonides.
Õigusraamistiku väljatöötamine
- Euroopa Komisjon kehtestas 1999. aastal endokriinfunktsiooni kahjustavaid kemikaale käsitleva strateegia. Seda on arvesse võetud kemikaale käsitlevate ELi õigusaktide hilisemal läbivaatamisel. Euroopa Parlamendi ja nõukogu poolt 2013. aastal vastu võetud 7. keskkonnaalase tegevusprogrammiga on ette nähtud endokriinfunktsiooni kahjustavate kemikaalide kindlakstegemise aluseks olevate ohupõhiste kriteeriumide ühtlustamine.
- Taimekaitsevahendeid käsitleva määrusega (EÜ) nr 1107/2009 ja biotsiide käsitleva määrusega (EL) nr 528/2012 on ette nähtud kohustus kehtestada endokriinseid häireid põhjustavate omadustega ainete kindlakstegemiseks teaduslikult põhjendatud kriteeriumid.
- Täiendavad endokriinfunktsiooni kahjustavaid kemikaale käsitlevad sätted on kehtestatud kemikaalimääruses REACH, kosmeetikatooteid käsitlevas määruses ja toiduga kokkupuutuvat materjali käsitlevates ELi õigusaktides.
- Komisjon võttis 15. juunil 2016 vastu teatise, milles on esitatud ülevaade valdkonna olukorrast ja edasised sammud. Peale selle kiidetakse teatises heaks kaks õigusakti eelnõud, mis on kas läbinud või läbimas vastuvõtmismenetlust ning milles on esitatud endokriinfunktsiooni kahjustavate kemikaalide kindlakstegemise teaduslikud kriteeriumid.
Olukorra ülevaade
Avaldati kriteeriumid biotsiidide valdkonnas ning neid kohaldatakse alates 7. juunist 2018.
Avaldati kriteeriumid taimekaitsevahendite valdkonnas ning neid kohaldatakse alates 10. novembrist 2018.