Ugrás a fő tartalomra
Public Health

Áttekintés

Az Európai Unióban működő egészségügyi rendszerek jó minőségű, költséghatékony ellátást hivatottak nyújtani. Ez a ritka, illetve az alacsony előfordulási gyakoriságú (ún. kis prevalenciájú) komplex betegségek esetében különösen nehéz feladat, pedig ezek a betegségek mintegy 30 millió uniós polgár mindennapjait nehezítik meg.

Az európai referenciahálózatok virtuális hálózatok, melyekben egészségügyi szolgáltatók vesznek rész szerte Európából. Céljuk, hogy előmozdítsák a párbeszédet azoknak az összetett vagy ritka betegségeknek és egészségügyi problémáknak a témájában, amelyek esetében rendkívül speciális kezelésre, valamint a szakismeretek és erőforrások összevonására van szükség.

Hogyan működnek a hálózatok?

Az európai referenciahálózatok koordinátorai virtuális konzíliumot hívnak össze, melyen több különböző szakterület specialistái vesznek részt, akik áttekintik a betegek diagnózisát és kezelését. Erre speciális informatikai platformon, a telemedicina eszközeinek használatával kerül sor.

Az európai referenciahálózatok létrehozásának és a hálózatot alkotó tagok kiválasztásának folyamatát és kritériumait az uniós jog szabályozza.

24 hálózat

Az első európai referenciahálózatok 2017 márciusában kezdték meg működésüket. Tevékenységükben 26 uniós ország több mint 300 kórházának 900-nál is több, magas szinten szakosodott egészségügyi ellátó részlege vesz részt. A 24 európai referenciahálózat egy sor különböző egészségügyi kérdéskörrel foglalkozik. Ezek közé tartoznak a csontbetegségek, a gyermekkori rákos megbetegedések és az immunhiány-betegségek.

Jogszabályok

Az európai referenciahálózatokkal kapcsolatos kezdeményezés több uniós finanszírozási program – köztük az egészségügyi program, az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz és a Horizont 2020 – forrásaiból is támogatásban részesül.

Koordináció

Az európai referenciahálózatokkal kapcsolatos kezdeményezés megvalósításában a tagállamok játsszák a legfontosabb szerepet. A Bizottság végrehajtási határozatának megfelelően egy, a tagállamok képviselőiből álló hivatalos testület felelős a hálózatok és a tagság jóváhagyásáért, illetve megszüntetéséért. A testületben az EU-országok és az EGT-országok képviseltetik magukat.

Ellenőrzési rendszer

A tagállamok képviselőiből álló testület 18 mutatót fogadott el az európai referenciahálózatok működését ellenőrző rendszer alapjául. A mutatók ismertetésére az európai referenciahálózatok 4. konferenciáján került sor. Egyes mutatókat frissíteni és egyértelműsíteni kellett.

A keretrendszer segítségével minőségjavító rendszert lehet majd kiépíteni, meg lehet határozni, milyen eredmények várhatók el az európai referenciahálózatok megfelelő működése nyomán, azonosítani lehet a sikeres területeket és az esetleges buktatókat, és láthatóvá lehet tenni az európai referenciahálózatok hozzáadott értékét.

Kommunikációs anyagok