Първата стъпка в отговор на възникнала трансгранична заплаха за здравето е оценката на свързаните с нея рискове. Важно е да се установят:
- произходът: какво е заболяването или какъв е химикалът, причиняващ епидемията?
- предаването: как се разпространява (напр. по въздуха, като грип, чрез храна, като салмонела, или чрез комари, като Зика)?
- последиците: какви са последиците за човешкото здраве (напр. причинява пневмония и др.)?
- смъртността: каква е сериозността на заболяването, включително смъртността?
Отговорите на тези въпроси определят възможните варианти за реакция. Освен това, както в случая с COVID-19, можем да се сблъскаме с напълно нови заболявания, когато трябва да планираме реакция дори преди да получим отговорите на всички тези въпроси.
С Решение 1082/2013/ЕС за сериозните трансгранични заплахи за здравето се създават координирани механизми на ЕС за оценка на риска. Това включва мобилизиране на експертен опит от съответните европейски и международни органи с цел предоставяне на надеждни научни съвети, които да бъдат взети предвид в процеса на координиране на реакцията.
Кои агенции извършват оценка на риска?
На равнище ЕС оценката на риска се извършва от:
- Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC), ако заплахата е от:
- биологичен произход и се състои от инфекциозни болести или антимикробна резистентност и свързани със здравни грижи инфекции
- неизвестен произход
- Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ) — в случай на сериозни трансгранични заплахи за здравето, които попадат в рамките на неговия мандат
- други имащи отношение агенции на ЕС — в съответната им област на компетентност (напр. в областта на околната среда)
Когато изискваната оценка на риска излиза изцяло или частично извън мандатите на агенциите на ЕС, Комисията осигурява оценка на риска според случая. Например на Научния комитет по здравни, екологични и възникващи рискове е възложено да предоставя оценки на риска за общественото здраве в случай на сериозни трансгранични заплахи от химично естество.
При оценката на риска се взема предвид съответната информация (ако има такава), предоставена от други структури, по-специално от Световната здравна организация (СЗО) — в случай на извънредна ситуация от международно значение, свързана с общественото здраве.