Annak érdekében, hogy segítsen az uniós tagországoknak elérni az egészségügy terén kitűzött fenntartható fejlesztési célokat, az Európai Bizottság létrehozta az egészségfejlesztéssel, a betegségmegelőzéssel és a nem fertőző betegségek kezelésével foglalkozó irányítócsoportot.
Az irányítócsoport tanácsadást és szakértői támogatást nyújt a Bizottság számára az egészségfejlesztésre, a betegségmegelőzésre és a nem fertőző betegségek kezelésére irányuló tevékenységek kidolgozása és végrehajtása terén. Továbbá javítja a tagállamok közötti információcserét a tapasztalatokról és a bevált módszerekről.
Az irányítócsoport tevékenységei
Az irányítócsoport feladata, hogy tevékenységeivel megkönnyítse az uniós országoknak a legújabb tudományos eredményeken és felismeréseken alapuló bevált eljárások alkalmazását.
Az irányítócsoport tanáccsal látja el a Bizottságot a bevált gyakorlatok kiválasztásával kapcsolatban, valamint arról, hogy a kutatási eredmények miképpen ültethetők át a gyakorlatba és terjeszthetők legeredményesebben tagállami és európai szinten. Az EU egészségügyi programja, illetve más uniós pénzügyi eszközök támogatják a bevált gyakorlatok alkalmazását és népszerűsítését.
Ennek a folyamatnak a részeként a Bizottság tagállami és uniós prioritások, valamint közösen megállapított kritériumok alapján kiválasztott, gondosan letesztelt szakpolitikai intézkedéseket és közelítésmódokat terjeszt elő az irányítócsoportnak. A tagországok közlik, hogy a felkínált módszerek és intézkedések közül melyeket kívánják alkalmazni, illetve széleskörűen bevezetni. A Bizottság nyílt felhívásokat tesz közzé a bevált módszerek megosztására az egészségfejlesztéssel, a betegségmegelőzéssel és a nem fertőző betegségek kezelésével foglalkozó irányítócsoport prioritásaival összhangban. A felhívások a bevált gyakorlatok portálján érhetők el. A Bizottság ezután megvizsgálja, hogy a rendelkezésére álló eszközök felhasználásával miképp tudja a legeredményesebben támogatni a tervbe vett tagállami intézkedések végrehajtását.
A tagállamonként egy-egy tagból álló irányítócsoportot a Bizottság elnököli. Ha szeretne részletesen tájékozódni az irányítócsoport szerepéről és tevékenységi területeiről, ajánljuk figyelmébe az irányítócsoportot létrehozó bizottsági határozatot.
A Bizottság egyes kérdések vizsgálata céljából alcsoportokat is létrehozhat. Ezek a csoportok korlátozott ideig, a megbízatásuk keretein belül működnek. Az irányítócsoportnak tartoznak jelentéstétellel.
- A protonterápiás központokkal foglalkozó alcsoport
- A rákkal foglalkozó alcsoport
- A nem fertőző betegségekkel foglalkozó alcsoport
A bevált gyakorlatok végrehajtása
Táplálkozás és testmozgás:
- WholEUGrain (európai partnerség a teljes kiőrlésű gabonatermékek népszerűsítéséért)
- European Physical Activity on Prescription (Európai testmozgás receptre)
- Young 50 (Ötvenévesen is fiatalon)
- Best-ReMaP (együttes fellépés a táplálkozással kapcsolatos bevált gyakorlatokról)
Ritka betegségek:
- Orphacodes (egyedi kódrendszer a ritka betegségek osztályozására)
Mentális egészség:
- Az EAAD-Best project
- ImpleMENTAL (együttes fellépés)
Rák:
- Vastagbélrákszűrés az EU-ban – Az iránymutatások végrehajtása a szűrési programban Olaszországban, Szlovákiában és Romániában (technikai támogatási eszköz)
Kapcsolódó információk: Egészségügy és tartós ápolás-gondozás (europa.eu)
Integrált ellátás:
- JADECARE (együttes fellépés)
A szakpolitika végrehajtása
Munkája során az irányítócsoport legfőképpen az alábbi területekre összpontosít:
Az irányítócsoport már kiválasztott egy kezdeti intézkedéscsomagot, melyet több EU-ország is meg fog valósítani, és most készül kiválasztani a következő prioritási területeket a bevált módszerek alkalmazásához. Az irányítócsoport tevékenysége az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) aktuális munkájához is kapcsolódik.
A szakterületen működő érdekeltek szakmai eszmecserét folytathatnak egymással az egészségügyi platformon, kiváltképp, ha csatlakoznak a nem fertőző betegségekkel foglalkozó hálózathoz.
Erőforrások
Az irányítócsoport munkáját az egészségfejlesztéssel, valamint a nem fertőző betegségek megelőzésével és kezelésével foglalkozó online erőforrások segítik. Ezek közül a legfontosabbak:
- Az egészségfejlesztéssel és a betegségmegelőzéssel kapcsolatos ismeretek uniós portálja
- Az egészségügyi ellátás minőségével foglalkozó tudásközpont (hamarosan elkészül)
- Portál a bevált gyakorlatok megvitatására és megosztására
- Finanszírozási lehetőségek: „Az EU az egészségért” (2021–2027) – az egészségesebb Európai Unió jövőképét megfogalmazó uniós program