Aby wspierać kraje w realizacji celów w dziedzinie zdrowia w ramach celów zrównoważonego rozwoju, Komisja Europejska powołała Grupę Sterującą ds. Promocji Zdrowia, Profilaktyki Chorób i Zwalczania Chorób Niezakaźnych (tzw. grupę sterującą).
Grupa sterująca zapewnia Komisji doradztwo i wiedzę fachową w zakresie opracowywania i realizacji działań w dziedzinie promocji zdrowia, profilaktyki chorób oraz zarządzania chorobami niezakaźnymi. Wspiera również wymianę doświadczeń, polityk i praktyk między państwami członkowskimi.
Działania grupy sterującej
Celem działań grupy sterującej jest ułatwienie wdrażania w krajach UE najlepszych praktyk opartych na dowodach. Zapewnione w ten sposób ma być wdrażanie najbardziej aktualnych rozwiązań i stanu wiedzy.
Grupa sterująca doradza Komisji w wyborze najlepszych praktyk i zaleca, jak najlepiej wykorzystać wyniki badań, aby je upowszechnić i zastosować na szeroką skalę na poziomie krajowym i europejskim. Wsparcie dla wdrożenia i transferu najlepszych praktyk zapewniają program UE w dziedzinie zdrowia i inne instrumenty finansowe.
W ramach tego procesu Komisja przedstawia grupie sterującej przetestowane strategie i podejścia, wybrane w oparciu o krajowe i unijne priorytety i uzgodnione kryteria. Kraje UE wskazują z kolei, które z tych propozycji chcą wdrażać lub upowszechniać. Komisja publikuje otwarte zaproszenia do zgłaszania najlepszych praktyk zgodnie z priorytetami grupy SGPP. Zaproszenia te można znaleźć w portalu najlepszych praktyk. Komisja następnie określa najlepsze sposoby wsparcia realizacji wybranych strategii. Korzysta przy tym ze wszystkich pozostających do jej dyspozycji instrumentów.
Grupie przewodniczy Komisja, a jej członkami są przedstawiciele państw członkowskich. Decyzja Komisji ustanawiająca grupę ekspertów zawiera dodatkowe informacje na temat jej roli i obszarów jej działalności.
Komisja może również tworzyć podgrupy w celu zbadania szczegółowych kwestii. Grupy te działają przez ograniczony czas i na podstawie uzgodnionych mandatów. Składają one sprawozdania grupie sterującej.
Wdrażanie najlepszych praktyk
Odżywianie i aktywność fizyczna:
- WHolEUgrain
- European Physical Activity on Prescription (Model europejski aktywności fizycznej na receptę)
- Young 50
- Best-ReMaP
Choroby rzadkie:
- Orphacodes – kodowanie chorób rzadkich
Zdrowie psychiczne:
- Projekt EAAD Best
- Wspólne działanie – ImpleMENTAL
Walka z rakiem:
- Badanie przesiewowe UE w kierunku raka jelita grubego – wdrożenie wytycznych z programów badań we Włoszech, Słowacji i Rumunii (instrument wsparcia technicznego)
Dodatkowe informacje: Opieka zdrowotna i opieka długoterminowa (europa.eu)
Opieka zintegrowana:
- Wspólne działanie – JADECARE
Wdrażanie polityki
Realizowane są prace w różnych dziedzinach takich jak:
Grupa sterująca wybrała już pierwszy pakiet interwencji strategicznych, które zostaną wdrożone w wielu krajach UE. Obecnie pracuje ona nad kolejnymi obszarami priorytetowymi we wdrażaniu najlepszych praktyk. Działalność grupy będzie również powiązana z bieżącymi pracami WHO i OECD.
Zainteresowani tą dziedziną polityki mogą wziąć czynny udział w debatach za pośrednictwem platformy polityki zdrowotnej, zwłaszcza w ramach sieci zajmującej się chorobami niezakaźnymi.
Zasoby
Wsparciem dla prac grupy sterującej będą zasoby internetowe dotyczące promocji zdrowia oraz profilaktyki i zwalczania chorób niezakaźnych. Między innymi:
- „Knowledge gateway” – portal wiedzy o promocji zdrowia i profilaktyce
- Portal poświęcony jakości opieki zdrowotnej (w przyszłości)
- Portal najlepszych praktyk, w którym można zapoznać się z zalecanymi praktykami i dzielić się nimi
- Możliwości finansowania w ramach Programu UE dla zdrowia 2021–2027 – wizja zdrowszej Unii Europejskiej