Przejdź do treści głównej
Public Health

Biuletyn „Zdrowie-UE” nr 205 – W centrum uwagi

Jak chronić zdrowie obywateli UE – Komisja Europejska ocenia stan zdrowia w UE

Co zrobić, aby systemy opieki zdrowotnej w UE były nadal skuteczne, dostępne i elastyczne? Komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis przedstawia niektóre z ustaleń Komisji, w oparciu o wnioski wyciągnięte w ramach dwuletniej inicjatywy „Stan zdrowia w UE”. Komisja Europejska opublikowała właśnie 28 krajowych profili zdrowotnych oraz sprawozdanie towarzyszące, które razem stanowią dogłębną ocenę systemów opieki zdrowotnej w krajach UE.

Jaki był cel sporządzenia tych sprawozdań?

Sprawozdania opisują wspólne wyzwania, przed którymi stoją systemy opieki zdrowotnej w UE. Dostarczają kompleksowych danych oraz informacji i tym samym pomagają krajowym organom odpowiedzialnym za ochronę zdrowia w podejmowaniu wyzwań i dokonywaniu właściwych decyzji politycznych i inwestycyjnych.

W jaki sposób przygotowywano te sprawozdania?

Profile zdrowotne poszczególnych państw opracowano w ścisłej współpracy z OECD i z Europejskim Obserwatorium Polityki i Systemów Opieki Zdrowotnej. W sprawozdaniu towarzyszącym Komisji opisano wspólne cele polityczne w państwach członkowskich oraz wskazano potencjalne obszary, w których Komisja może zachęcać do uczenia się od siebie nawzajem i wymiany dobrych praktyk.

Jakie są najważniejsze ustalenia?

Musimy na nowo zastanowić się nad tym, jakie miejsce powinna zajmować problematyka zdrowotna w kształtowaniu polityki. Państwa członkowskie borykają się z bardzo podobnymi wyzwaniami. Udało nam się zdefiniować pięć głównych obszarów, w których należy zintensyfikować wysiłki. Są to:

  • 1. Promocja zdrowia i profilaktyka chorób
    Jedynie 3 proc. budżetów na opiekę zdrowotną przeznacza się na profilaktykę, a tymczasem choroby niezakaźne, których często można uniknąć, pochłaniają do 80 proc. wydatków na opiekę zdrowotną. Proaktywne inwestowanie w promowanie zdrowego stylu życia i walkę z głównymi czynnikami ryzyka, takimi jak spożywanie alkoholu, palenie papierosów oraz brak aktywności fizycznej, mogą w istotny sposób przyczynić się do zmniejszenia obciążenia związanego z chorobami niezakaźnymi, ratowania życia, a także zaoszczędzenia pieniędzy.

  • 2. Dobrze funkcjonująca podstawowa opieka zdrowotna
    Co czwarty pacjent trafia ze swoim problemem zdrowotnym bezpośrednio do szpitala, ponieważ nie ma dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej, gdy tego potrzebuje. Stanowi to dla szpitali duże obciążenie. Obciążenie to można by zmniejszyć poprzez zapewnienie każdemu łatwego dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej dobrej jakości, a także poprzez promowanie podstawowej opieki zdrowotnej oraz profilaktyki chorób.

  • 3. Opieka zintegrowana
    Wielu pacjentów ma różne problemy zdrowotne, zwłaszcza w starszym wieku. Często muszą oni szukać pomocy w labiryncie placówek opieki zdrowotnej, zamiast uzyskać pomoc i poradę w jednym miejscu. Musimy stworzyć lepszą infrastrukturę, aby pracownikom służby zdrowia łatwiej było ze sobą współpracować.

  • 4. Pracownicy służby zdrowia –proaktywne planowanie i przewidywanie
    Zdrowy system opieki zdrowotnej potrzebuje zdrowych pracowników służby zdrowia. Aby wzmocnić rolę podstawowej opieki zdrowotnej, położyć większy nacisk na profilaktykę chorób i promocję zdrowia oraz zapewnić zintegrowane usługi opieki zdrowotnej, potrzebne są proaktywne planowanie i przewidywanie, tak aby pracownicy sektora zdrowia byli przygotowani na przyszłe zmiany.

  • 5. Dane dotyczące stanu zdrowia pacjentów
    Oprócz daty urodzenia i zgonu danej osoby niewiele wiemy na temat stanu jej zdrowia. W jaki sposób niektóre choroby utrudniają życie codzienne? W jaki sposób dane leczenie przyczyniło się do poprawy jakości życia? Potrzebujemy więcej danych dotyczących pacjentów i rezultatów leczenia. Nowe technologie mają ułatwić gromadzenie takich informacji.

Pierwszy tego rodzaju cykl inicjatywy „Stan zdrowia w UE” dobiega końca. Jakie będą dalsze działania?

Państwa członkowskie mogą teraz, na zasadzie dobrowolności, przejść do kolejnego etapu, tj. spotkać się z ekspertami, którzy opracowali sprawozdania. I chociaż cały cykl dobiegł końca, kolejny cykl właśnie się rozpoczął. Mamy nadzieję, że nowe sprawozdania opracowane w ciągu kolejnych dwóch lat będą w coraz większym stopniu odzwierciedlać rzeczywiste postępy i zmiany sposobu postrzegania zdrowia, szczególnie w innych obszarach polityki.

Działania na poziomie UE

Stan zdrowia w UE

Komisja Europejska – Zdrowie i bezpieczeństwo żywności

Aktualności

Krajowe profile zdrowotne opublikowane w ramach inicjatywy „Stan zdrowia w UE”

28 profili krajowych, opracowanych we współpracy z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz Europejskim Obserwatorium Polityki i Systemów Opieki Zdrowotnej, ma pomóc krajowym organom odpowiedzialnym za zdrowie w podejmowaniu decyzji politycznych i inwestycyjnych.

Sprawozdanie towarzyszące zawiera opinię Komisji Europejskiej na temat wniosków opublikowanych w krajowych profilach zdrowotnych

Z wniosków wynika m.in., że promocja zdrowia i profilaktyka chorób zapewnią większą skuteczność systemów opieki zdrowotnej, że silniejsza podstawowa opieka zdrowotna mogłaby ograniczyć marnotrawienie środków i zwiększyć możliwości pacjentów oraz że opieka zintegrowana stanowi krok w dobrym kierunku.

Monitorowanie krajowych profili zdrowotnych: państwa członkowskie mogą uczestniczyć w dobrowolnych wymianach

Przedstawiciele państw członkowskich mogą spotykać się z ekspertami, którzy zgromadzili dane opublikowane w krajowych profilach zdrowotnych, w celu omówienia istotnych kwestii. Spotkania te mogą być dostosowane do potrzeb poszczególnych krajów.

Wydatki na zdrowie to inwestycje, a nie koszty – więcej informacji w krótkim nagraniu wideo „Stan zdrowia w UE”

Chociaż w większości krajów UE średnia długość życia przekracza obecnie 80 lat, około 50 mln osób w UE cierpi na różne choroby przewlekłe, a co roku ponad pół miliona osób w wieku produkcyjnym umiera z powodu takich chorób, co oznacza roczne koszty w wysokości ok. 115 mld euro.

Główne cele inicjatywy „Stan zdrowia w UE” – podsumowanie

W ramach inicjatywy „Stan zdrowia w UE” Komisja gromadzi specjalistyczną wiedzę pochodzącą od ekspertów o międzynarodowej renomie i dokłada wszelkich starań, aby dostarczać państwom członkowskim informacje dopasowane do ich specyficznej sytuacji, nie porównując przy tym między sobą wyników działań poszczególnych państw. Podsumowanie można znaleźć tutaj.

„Zdrowie i opieka zdrowotna w zarysie”: postępy systemów opieki zdrowotnej

Sprawozdanie za rok 2016, opracowane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) we współpracy z Komisją, zostało opublikowane w listopadzie 2016 r. jako pierwszy etap realizowanej przez Komisję inicjatywy „Stan zdrowia w UE”.

Inne podobne strony