Направо към основното съдържание
Public Health

Бюлетин „Здраве-ЕС“, брой 208 — На фокус

Ново съвместно действие за контрол на тютюна подкрепя прилагането на Директивата за тютюневите изделия

На Съвместното действие за контрол на тютюна (JATC) бе даден старт през декември 2017 г. в Атина, за да се помогне на страните членки да прилагат Директивата за тютюневите изделия и по този начин да се намалят смъртността и заболеваемостта, дължащи се на свързани с тютюнопушенето болести. Координаторът на проекта проф. Панайотис Бехракис обяснява как се е стигнало до това ново сътрудничество между Европейската комисия и страните от ЕС и какви са очакваните резултати от него.

Защо бе създадено Съвместното действие за контрол на тютюна?

Тютюнопушенето и другите форми на потребление на тютюневи изделия са смятани за важна причина за предотвратими заболявания и преждевременна смърт по целия свят. В сравнение с останалата част от света европейският регион на Световната здравна организация (СЗО) има едно от най-високите равнища на смъртни случаи, дължащи се на употреба на тютюневи изделия. В приетото наскоро задължително законодателство на ЕС — Директивата за тютюневите изделия — са посочени правилата за производство, представяне и продажба на тютюневи и свързани с тях изделия. Целта е да се помогне за намаляване на броя на смъртните случаи и на заболяванията, свързани с тези продукти, в съответствие с Рамковата конвенция на СЗО за контрол на тютюна.
Директивата е комплексен документ, с който се предоставя законодателна рамка за тютюневите изделия на пазара в ЕС. Важен аспект на това законодателство е разработването на обща за целия ЕС система за докладване на данните за съставките в тютюневи и свързани с тях изделия и за оповестяване на събраните данни пред обществеността. Целта на съвместното действие е да се осигури значителна добавена стойност, тъй като в него въпросът за мониторинг на тютюневите изделия се разглежда на равнище ЕС, което не може да бъде направено от отделни страни членки или групи от такива.

Каква е основната цел на съвместното действие?

Общата цел е да се окаже помощ при прилагането на Директивата за тютюневите изделия в страните членки. По-конкретно, действието цели да се подкрепи разпространяването на информация сред целевите групи, улесняване на достъпа до събраните данни чрез Общия портал на ЕС (EU CEG), мониторинг и оказване на помощ на групите, работещи по разпоредбите за тютюневите изделия и електронните цигари, подпомагане на страните членки да установяват контакти и сътрудничество между изследователски институции и лаборатории за оценяване на тютюневи изделия, подкрепа за страните членки в процеса на мониторинг, оценяване и актуализиране на приоритетните добавки и включване на резултатите от съвместното действие в националните политики.

Кой участва в проекта и кои са целевите групи?

Тридесет и една научни и правителствени институции от цяла Европа са активни членове на работните групи на съвместното действие, а още 13 международни заинтересовани страни участват като партньори в сътрудничеството. Всички те си взаимодействат тясно с координационния екип на съвместното действие, съставен от членове на Гръцкото общество по въпросите на рака, което координира административните и оперативните процедури в рамките на проекта и си сътрудничи с представители на ГД „Здравеопазване и безопасност на храните“ на Европейската комисия и с Изпълнителната агенция за потребителите, здравеопазването, селското стопанство и храните. Съвместното действие за контрол на тютюна се стреми да достигне до различни основни целеви групи с оглед на резултатите от проекта и комуникационните дейности: регулаторни органи в ЕС, създатели на политики на ЕС, заинтересовани страни в областта на контрола на тютюна на международно и национално равнище, изследователи и широката общественост.

Как е структурирано Съвместното действие за контрол на тютюна и какви резултати се очаква да постигне то?

Съвместното действие с продължителност 36 месеца включва 9 работни пакета: 4 хоризонтални и 5 основни. Всеки работен пакет се координира от ръководител на работния пакет (един от 31 партньори в рамките на съвместното действие). Работните пакети обхващат всички аспекти на проекта: координация; разпространяване; оценяване; включване в националните политики и устойчивост; извличане и обработка на данни от Общия портал на ЕС; оценяване на тютюневи изделия; оценяване на електронни цигари; лабораторни проверки, сътрудничество и анализи; както и добавки, които подлежат на задължение за изготвяне на разширени доклади.
Освен прилагането на Директивата за тютюневите изделия, очакваните резултати за страните членки са: 1) засилване на обучението за регулаторни органи, 2) постигане на съгласие за общ подход при вземането на основани на факти решения относно тютюневи изделия, 3) засилен обмен на данни и сътрудничество в областта на регулаторните науки за тютюневите изделия, 4) засилване на осведомеността за начина на създаване на тютюневите изделия, техните съставки и токсичност, 5) повишаване на познанията за конструктивните параметри на електронните цигари, техните съставки и емисии, 6) засилване на лабораторното сътрудничество за измерване на съставките и емисиите, 7) засилване на научните проверки относно потенциални приоритетни добавки, 8) повишаване на цялостната обществена осведоменост и 9) засилване на действията в областта на изследванията и политиката.

Дейности на равнище ЕС

Тютюневи изделия

Европейска комисия — Здравеопазване и безопасност на храните

Новини

Контрол на тютюна: първото заседание в рамките на съвместното действие се проведе в Атина на 12 и 13 декември 2017 г.

Президентът на Република Гърция Прокопис Павлопулос присъства на първото заседание, което даде възможност на партньорите в Съвместното действие за контрол на тютюна и Комисията да обсъдят най-добрите начини да се подкрепи изпълнението на Директивата на ЕС за тютюневите изделия.

Проекти по линия на здравната програма

Проекти по линия на здравната програма, свързани с тютюневите изделия, скоро ще бъдат представени в информационни документи

Много проекти, свързани с тютюневите изделия, се финансират по линия на третата здравна програма и са включени в базата данни на Изпълнителна агенция за потребителите, здравеопазването, селското стопанство и храните (CHAFEA). Скоро агенцията ще публикува информационни документи, в които ще бъде направен обзор на вече реализираните проекти, за да се улесни още повече достъпът до тях.

Други интересни връзки