Přejít na hlavní obsah
Public Health

Zpravodaj Zdraví v EU č. 208 – Téma

Provádění směrnice o tabákových výrobcích podpoří nová společná akce

Společná akce v oblasti regulace spotřeby tabáku (JATC) byla zahájena v prosinci 2017 v Aténách. Jejím cílem je pomáhat členským státům v provádění směrnice o tabákových výrobcích, která by měla přinést snížení počtu úmrtí a nemocí souvisejících s konzumací tabáku v EU. Koordinátor projektu prof. Panagiotis Behrakis vysvětluje, proč tato nová spolupráce Evropské komise a členských států EU vznikla a jaké by měla přinést výsledky.

Proč vznikla společná akce v oblasti regulace spotřeby tabáku?

Kouření a další formy konzumace tabáku se na celém světě považují za nejhlavnější příčinu preventabilních onemocnění a předčasných úmrtí. V porovnání s okolním světem je v evropském regionu Světové zdravotnické organizace podíl úmrtí, které lze přičíst spotřebě tabáku, jeden z nejvyšších. Směrnice o tabákových výrobcích, nový závazný právní předpis EU, stanoví pravidla výroby, obchodní úpravy a prodeje tabákových a souvisejících výrobků a v souladu s Rámcovou úmluvu WHO o kontrole tabáku (FCTC) má přispět ke snížení škod způsobených úmrtími a nemocemi, které jsou s konzumací tabáku spjaty.
Směrnice o tabákových výrobcích je komplexní dokument, který stanoví legislativní rámec pro tabákové výrobky na trhu EU. Jedním z klíčových aspektů tohoto závazného právního předpisu je vytvoření společného evropského systému podávání zpráv, který bude sloužit k poskytování údajů o složení tabákových a souvisejících výrobků a k předávání takto shromážděných informací veřejnosti. Společná akce v tomto ohledu přinese významnou přidanou hodnotu, jelikož se zabývá otázkou monitorování tabákových výrobků na úrovni celé EU, které nemohou jednotlivé členské státy samy zajistit.

Co je jejím hlavním cílem?

Obecným cílem je podpořit provádění směrnice ve všech členských státech. Konkrétněji chce podporovat šíření informací mezi cílové skupiny, usnadnit přístup k údajům shromážděným prostřednictvím společné vstupní brány EU (EU CEG), sledovat a podporovat plnění úkolů souvisejících s regulací tabákových výrobků a elektronických cigaret, pomáhat členským státům při vytváření sítí a přispívat k navazování spolupráce výzkumných institucí a laboratoří v oblasti hodnocení tabákových výrobků, podporovat členské státy v procesu monitorování, posuzování a aktualizace prioritních přísad a začlenit výsledky činnosti JATC do vnitrostátních politik.

Kdo se projektu účastní a komu je hlavně určen?

Mezi aktivní členy operační části JATC patří třicet jedna vědeckých a vládních institucí z celé Evropy. Dalších 13 mezinárodních zainteresovaných stran působí jako spolupracující partneři. Všichni jsou pak v úzkém kontaktu s koordinačním týmem JATC složeným ze členů Řecké společnosti proti rakovině, který koordinuje administrativní a operační část projektu a spolupracuje se zástupci Generálního ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin Evropské komise a zástupci Výkonné agentury pro spotřebitele, zdraví, zemědělství a potraviny. JATC se snaží výsledky projektu a komunikačními aktivitami oslovit široký záběr primárních cílových skupin: regulační orgány EU, tvůrce politik EU, mezinárodní a vnitrostátní strany zainteresované v regulaci tabáku, výzkumné pracovníky i širokou veřejnost.

Jaká je struktura JATC a jaké výsledky by měla její činnost přinést?

Společná akce potrvá 36 měsíců a sestává z 9 pracovních modulů, z čehož 4 jsou horizontální a 5 je oborově zaměřených. Každý pracovní modul koordinuje vedoucí pracovní skupiny (jeden z 31 partnerů JATC). Moduly se zabývají všemi aspekty projektu: koordinace, šíření výsledků, hodnocení, začlenění do vnitrostátních politik a udržitelnost, získávání a zpracování údajů ze společné vstupní brány, hodnocení tabákových výrobků, hodnocení elektronických cigaret, laboratorní ověřování, spolupráce a analýzy, přísady, na které se vztahuje zvýšená ohlašovací povinnost.
Vedle provedení směrnice o tabákových výrobcích patří mezi očekávané výsledky v členských státech zejména: 1) navýšení objemu školení pro regulační orgány, 2) dohoda o společném přístupu k přijímání rozhodnutí o tabákových výrobcích na základě důkazů, 3) rozsáhlejší sdílení dat a spolupráce v oblasti vědeckých základů pro regulaci tabákových výrobků, 4) vyšší povědomí o vzhledu, složkách a toxicitě tabákových výrobků, 5) vyšší povědomí o parametrech konstrukce, složkách a emisích elektronických cigaret, 6) hlubší spolupráce laboratoří ohledně složek a emisí, 7) zvýšený vědecký dohled nad eventuálními prioritními přísadami, 8) vyšší povědomí široké veřejnosti a 9) prohloubení výzkumu a přijetí politických opatření.

Činnosti na úrovni EU

Tabák

Evropská komise – Zdraví a bezpečnost potravin

Aktuality

Kontrola tabáku: V Aténách se ve dnech 12.–13. prosince 2017 konala schůzka zahajující společnou akci

Účelem zahajovací schůzky, které se účastnil řecký prezident Prokopis Pavlopulos, bylo umožnit partnerům společné akce a Komisi prodiskutovat, jak co nejlépe podpořit provádění směrnice EU o tabákových výrobcích.

Projekty programu pro oblast veřejného zdraví

Projekty programu pro oblast veřejného zdraví, které se týkají tabáku, budou již brzy představeny ve formě informačních přehledů

Řada projektů týkajících se tabáku je financována z prostředků třetího programu pro oblast zdraví a je možné je najít v databázi Výkonné agentury EU pro spotřebitele, zdraví, zemědělství a potraviny (CHAFEA). V zájmu větší dostupnosti těchto informací zveřejní agentura již brzy informační přehledy poskytující celkový obrázek o již realizovaných projektech.

Další zajímavé odkazy