Ugrás a fő tartalomra
Public Health

Egészség–EU Hírlevél, 208. szám – Fókuszban

Új együttes fellépés indult a dohánytermékekről szóló irányelv végrehajtásának támogatására

A dohányzás visszaszorítását célzó együttes fellépés 2017 decemberében, Athénban indult. A kezdeményezés célja, hogy segítse a tagállamokat a dohánytermékekről szóló irányelv végrehajtásában, és ezáltal a dohányzásnak betudható halálesetek és megbetegedések számának csökkentésében EU-szerte. Panagiótisz Berákisz professzort, a fellépés koordinátorát arról kérdeztük, hogyan jött létre ez az együttműködés az Európai Bizottság és az uniós tagállamok között, és mi a célja.

Miért jött létre a dohányzás visszaszorítását célzó együttes fellépés?

A dohányzás és a dohánytermék-fogyasztás egyéb formái világszerte a megelőzhető morbiditás és a korai halálozás legfőbb okának tekinthetők. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai régiója a világ azon térségei közé tartozik, ahol a legmagasabb a dohányzásnak tulajdonítható halálesetek aránya. Az EU újonnan elfogadott kötelező erejű jogszabálya, a dohánytermékekről szóló irányelv a dohánytermékek és kapcsolódó termékek gyártására, kiszerelésére és értékesítésére vonatkozó szabályokat rögzíti. Célja, hogy a dohányzás visszaszorításáról szóló WHO-keretegyezménnyel összhangban csökkentse a dohányzással összefüggő megbetegedések és elhalálozások számát. A dohánytermékekről szóló irányelv összetett dokumentum, amely megteremti a dohánytermékek EU-beli forgalmazásának jogi kereteit. Az új szabályozás egyik fő eleme, hogy uniós szintű közös jelentéstételi rendszert hoz létre a dohánytermékekben és kapcsolódó termékekben megtalálható összetevőkkel kapcsolatos adatok benyújtására, és a begyűjtött adatok közzétételére. Az együttes fellépés minden bizonnyal jelentős hozzáadott értéket fog nyújtani, hiszen lehetővé teszi a dohánytermékek uniós szintű felügyeletét, amelyre a tagállamok külön-külön, vagy akár kisebb csoportokat alkotva nem lennének képesek.

Mi az együttes fellépés fő célja?

Az általános célkitűzés az, hogy támogassuk az EU-országokat a dohánytermékekről szóló irányelv végrehajtásában. A kezdeményezés konkrét céljai a következők: segíteni az információk terjesztését a célcsoportok körében, megkönnyíteni az EU közös adatbeviteli kapuján keresztül begyűjtött adatokhoz való hozzáférést, felügyelni és segíteni a dohánytermékre és az e-cigarettákra vonatkozó szabályozással összefüggő feladatok elvégzését, elősegíteni a tagállamok, illetve a kutatóintézetek és laboratóriumok közötti együttműködést a dohánytermékek értékelése terén, támogatni a tagállamokat a prioritási listán szereplő adalékanyagok felügyeletében, vizsgálatában és a lista naprakésszé tételében, valamint beépíteni az együttes fellépés révén elért eredményeket a tagállamok szakpolitikáiba.

Ki vesz részt a kezdeményezésben, és kik a címzettjei?

Európa különböző országaiból 31 tudományos és kormányzati intézmény vesz részt aktívan a dohányzás visszaszorítását célzó együttes fellépéshez kapcsolódó tevékenységekben, 13 nemzetközi érdekelt fél pedig együttműködő partnerként működik közre. Mindannyiuk szorosan együttműködik az együttes fellépés koordinációs csapatával, mely a Görög Rákellenes Társaság tagjaiból áll. A koordinációs csapat feladata az, hogy összehangolja az együttes fellépés adminisztratív és operatív eljárásait, továbbá hogy együttműködjön az Európai Bizottság Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóságával és a Fogyasztó-, Egészség-, Élelmiszerügyi és Mezőgazdasági Végrehajtó Ügynökséggel. Ahhoz, hogy az együttes fellépés eredményes legyen, és céljai kellően ismertek legyenek EU-szerte, a kezdeményezés résztvevői az érdekeltek széles körével működnek együtt: uniós szabályozó szervekkel és szakpolitikai döntéshozókkal, a dohányzás visszaszorításáért munkálkodó nemzetközi és országos szintű szervezetekkel, kutatókkal, valamint a lakossággal.

Miből áll az együttes fellépés, és milyen eredményeket várnak tőle?

A 36 hónapig tartó fellépés 9, egymással összefüggő munkacsomagból áll: 4 horizontális és 5 központi munkacsomagból. Az egyes munkacsomagok felelősei, egyben koordinátorai az együttes fellépés 31 partnere közül kerülnek ki. A munkacsomagok a kezdeményezés összes vetületére kiterjednek: a koordinációra, az információk terjesztésére, az értékelésekre, az együttes fellépés eredményének a nemzeti szakpolitikai keretbe történő beemelésére és a fenntarthatóság biztosítására, a közös adatbeviteli kapu adatainak a kinyerésére és kezelésére, a dohánytermékek és az e-cigaretták értékelésére, a laboratóriumi ellenőrzésre, együttműködésre és elemzésre, valamint a fokozott jelentéstételi kötelezettségek tárgyát képező adalékanyagokra.
A dohánytermékekről szóló irányelv végrehajtásának támogatása mellett a tagállamok a következő eredményeket várják az együttes fellépéstől: 1) jobb szabályozói képzések, 2) megállapodás a dohánytermékekkel kapcsolatos, tényeken alapuló döntéshozatal egységes közelítésmódjáról, 3) a dohánytermékek szabályozásával kapcsolatos ismeretanyag és tapasztalatok fokozott megosztása, 4) a dohánytermékek tervezésével, összetevőivel és toxicitásával kapcsolatos ismeretek elmélyítése, 5) az e-cigaretták tervezési paramétereivel, összetevőivel és kibocsátásaival kapcsolatos ismeretek elmélyítése, 6) fokozott együttműködés az összetevők és kibocsátások mérésére irányuló laboratóriumi munka terén, 7) fokozott tudományos és kutatómunka az adalékanyagok prioritási listájának esetleges bővítése céljából, 8) a szélesebb körű tájékozottság és 9) intenzívebb kutatás és szakpolitikai intézkedések.

Uniós szintű tevékenységek

A dohányzás elleni fellépés

Európai Bizottság – Egészségügy és élelmiszer-biztonság

Hírek

A dohányzás elleni küzdelem: 2017. december 12–13-án tartották Athénban a dohányzás visszaszorítását célzó új együttes fellépés nyitó találkozóját

Prokópisz Pavlópulosz, Görögország elnöke is jelen volt az eseményen, melyen a dohányzás visszaszorítását célzó együttes fellépés résztvevői és a Bizottság megvitatták, hogyan lehetne a legeredményesebben elősegíteni a dohánytermékekről szóló unós irányelv végrehajtását.

Az egészségügyi programhoz kapcsolódó projektek

Hamarosan közzéteszik az egészségügyi program részét képező, dohányzás elleni projekteket bemutató tájékoztatókat

A dohányzás visszaszorítását célzó projektek közül sokat a harmadik egészségügyi program finanszíroz. Ezeknek a projekteknek a listája megtalálható a Fogyasztó-, Egészség-, Élelmiszerügyi és Mezőgazdasági Végrehajtó Ügynökség (CHAFEA) adatbázisában. A CHAFEA nemsokára tájékoztató kiadványokat fog közzétenni, melyekben áttekintésszerűen bemutatja a már végrehajtott projekteket.

További érdekes oldalak