Przejdź do treści głównej
Public Health

Biuletyn portalu „Zdrowie-UE” 208 – W centrum uwagi

Nowe wspólne działanie na rzecz ograniczenia użycia tytoniu wspiera wdrażanie dyrektywy w sprawie wyrobów tytoniowych

Wspólne działanie na rzecz ograniczenia użycia tytoniu zainicjowano w Atenach w grudniu 2017 r., aby pomóc państwom członkowskim we wdrażaniu dyrektywy w sprawie wyrobów tytoniowych i tym samym w zmniejszeniu w UE liczby zgonów i chorób spowodowanych używaniem tytoniu. Koordynator projektu prof. Panagiotis Behrakis wyjaśnia, w jaki sposób doszło do nawiązania tej nowej współpracy między Komisją Europejską a państwami członkowskimi UE oraz jakie cele planuje się osiągnąć w ramach tej współpracy.

Dlaczego ustanowiono wspólne działanie na rzecz ograniczenia użycia tytoniu?

Palenie i inne formy spożycia tytoniu uznaje się główną przyczynę możliwej do uniknięcia zachorowalności i przedwczesnej umieralności na całym świecie. W porównaniu z resztą świata w regionie europejskim Światowej Organizacji Zdrowia odnotowuje się najwyższy odsetek zgonów spowodowanych używaniem tytoniu. W nowo przyjętym wiążącym akcie prawnym UE – dyrektywie w sprawie wyrobów tytoniowych – ustanowiono przepisy regulujące produkcję, prezentowanie i sprzedaż wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów, które mają pomóc w zmniejszeniu spustoszenia, jakie sieją zgony i choroby spowodowane używaniem tytoniu, zgodnie z Ramową konwencją Światowej Organizacji Zdrowia o ograniczeniu użycia tytoniu.
Dyrektywa w sprawie wyrobów tytoniowych jest złożonym dokumentem, który zapewnia ramy prawne dotyczące wyrobów tytoniowych dostępnych na rynku UE. Jednym z kluczowych aspektów tego wiążącego aktu prawnego jest opracowanie systemu zgłaszania wspólnego dla całej UE, służącego do przekazywania danych na temat składników wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów oraz do udostępniania zebranych danych opinii publicznej. Nasze wspólne działanie oferuje znaczną wartość dodaną, ponieważ dotyczy kwestii monitorowania wyrobów tytoniowych na szczeblu UE, czego nie można by osiągnąć poprzez samodzielne działania jednego państwa członkowskiego, a nawet kilku z nich.

Jaki jest jego główny cel?

Ogólnym celem jest zapewnienie wsparcia w zakresie wdrażania dyrektywy w sprawie wyrobów tytoniowych we wszystkich państwach członkowskich. Mówiąc dokładniej, działanie to ma na celu wspieranie rozpowszechniania informacji wśród grup docelowych, ułatwianie dostępu do danych zebranych za pośrednictwem wspólnego punktu UE służącego do przekazywania danych (EU-CEG), monitorowanie i wspieranie realizacji zadań związanych z wdrażaniem przepisów dotyczących wyrobów tytoniowych i e-papierosów, pomoc państwom członkowskim w nawiązywaniu kontaktów oraz we współpracy między instytucjami badawczymi i laboratoriami na potrzeby przeprowadzenia oceny wyrobów tytoniowych, wspieranie państw członkowskich podczas monitorowania, oceny i aktualizacji wykazu dodatków priorytetowych oraz włączanie wyników wspólnego działania na rzecz ograniczenia użycia tytoniu do polityki krajowej.

Kto uczestniczy w projekcie i jakie są grupy docelowe?

W zadaniach realizowanych w ramach wspólnego działania na rzecz ograniczenia użycia tytoniu aktywnie uczestniczy trzydzieści jeden instytucji naukowych i rządowych z całej Europy, a trzynaście innych międzynarodowych zainteresowanych stron uczestniczy w charakterze partnerów współpracujących. Wszyscy oni ściśle współpracują z zespołem koordynującym wspólne działanie na rzecz ograniczenia użycia tytoniu, złożonym z członków Greckiego Stowarzyszenia Walki z Rakiem, które koordynuje procedury administracyjne i operacyjne oraz współpracuje z przedstawicielami Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej oraz Agencji Wykonawczej ds. Konsumentów, Zdrowia, Rolnictwa i Żywności. Chcemy, by wyniki projektu i działania komunikacyjne dotarły do różnych grup docelowych: organów regulacyjnych UE, decydentów UE, międzynarodowych i krajowych zainteresowanych stron zajmujących się ograniczaniem użycia tytoniu, naukowców oraz ogółu społeczeństwa.

Jaka jest struktura wspólnego działania na rzecz ograniczenia użycia tytoniu i jakich wyników można oczekiwać?

Wspólne działanie, które ma trwać przez 36 miesięcy, składa się ze zintegrowanej serii dziewięciu pakietów prac: czterech horyzontalnych pakietów prac i pięciu podstawowych pakietów prac. Każdy pakiet prac jest koordynowany przez lidera pakietu prac (jednego z 31 partnerów wspólnego działania na rzecz ograniczenia użycia tytoniu). Pakiety prac obejmują wszystkie aspekty projektu: koordynację, rozpowszechnianie, ocenę, włączenie do polityki krajowej i zrównoważony rozwój, uzyskiwanie i przetwarzanie danych zebranych za pośrednictwem wspólnego punktu służącego do przekazywania danych, ocenę wyrobów tytoniowych, ocenę e-papierosów, weryfikację laboratoryjną, współpracę i analizy oraz dodatki podlegające rozszerzonym obowiązkom sprawozdawczym.
Oprócz wdrożenia dyrektywy w sprawie wyrobów tytoniowych oczekiwane efekty w państwach członkowskich obejmują: 1) zwiększenie liczby szkoleń dla organów regulacyjnych, 2) zawarcie porozumienia w sprawie wspólnego podejścia do podejmowania opartych na dowodach decyzji dotyczących wyrobów tytoniowych, 3) zwiększenie wymiany danych i rozszerzenie współpracy w zakresie regulacji prawnych dotyczących wyrobów tytoniowych, 4) zwiększenie wiedzy na temat projektowania wyrobów tytoniowych, ich składników i toksyczności, 5) zwiększenie wiedzy na temat parametrów konstrukcyjnych e-papierosów, ich składników i emisji, 6) zacieśnienie współpracy laboratoryjnej w zakresie pomiaru składników i emisji, 7) zaostrzenie kontroli naukowej dotyczącej potencjalnych dodatków priorytetowych, 8) podniesienie świadomości ogółu społeczeństwa oraz 9) zintensyfikowanie działań badawczych i politycznych.

Działania na szczeblu UE

Tytoń

Komisja Europejska – Zdrowie i Bezpieczeństwo Żywności

Aktualności

Wspólne działanie na rzecz ograniczenia użycia tytoniu: spotkanie inauguracyjne zorganizowane w Atenach, 12–13 grudnia 2017 r.

Prezydent Grecji, Prokopios Pavlopoulos, wziął udział w spotkaniu inauguracyjnym, które zorganizowano, aby umożliwić partnerom wspólnego działania na rzecz ograniczenia użycia tytoniu i Komisji omówienie najlepszych sposobów wsparcia wdrażania unijnej dyrektywy w sprawie wyrobów tytoniowych.

Projekty realizowane w ramach programu działań w dziedzinie zdrowia

Projekty realizowane w ramach programu działań w dziedzinie zdrowia dotyczące wyrobów tytoniowych zostaną wkrótce przedstawione w arkuszach informacyjnych

Wiele projektów dotyczących wyrobów tytoniowych jest finansowanych w ramach trzeciego programu działań Unii w dziedzinie zdrowia i znajduje się w bazie danych Agencji Wykonawczej ds. Konsumentów, Zdrowia, Rolnictwa i Żywności (CHAFEA). Wkrótce CHAFEA opublikuje arkusze informacyjne zawierające przegląd już zrealizowanych projektów, aby jeszcze bardziej ułatwić dostęp do tych projektów.

Podobne strony