Glavni sadržaj
Public Health

Bilten Zdravlje-EU 213 – Fokus

Usmjeravanje Europe ka zdravijoj budućnosti smanjenjem opterećenja koje predstavljaju nezarazne bolesti

Martin Seychell, zamjenik glavnog direktora Glavne uprave za zdravlje i sigurnost hrane, govori o Upravljačkoj skupini za promicanje zdravlja, sprečavanje i upravljanje nezaraznim bolestima kojom presjeda.

Što je Upravljačka skupina i zašto je osnovana?

Upravljačka skupina sastoji se od predstavnika ministarstava zdravstva iz država članica, Norveške i Islanda te službi Komisije, agencija EU-a i Europske investicijske banke, koji surađuju kako bi utvrdili važnost politika i intervencija koje bi mogle pozitivno utjecati na živote mnogih ljudi. Kao promatrači moći će sudjelovati i predstavnici država pristupnica i država kandidatkinja.

Upravljačka skupina dio je novog pristupa kojim će se u suradnji s državama članicama EU-a u najvećoj mjeri povećati zajednički napori po pitanju dobrovoljnih ciljeva u pogledu nezaraznih bolesti koje je Svjetska zdravstvena organizacija postavila do 2025. i cilja održivog razvoja Ujedinjenih naroda u pogledu smanjenja neprenosivih bolesti do 2030.

Što je do sada postignuto?

Upravljačka skupina uspostavljena je u studenomu 2016., a sada će dobiti status stručne skupine. To će zapravo biti stručna skupina koja će usmjeravati mjere promicanja, sprečavanja i upravljanja nezaraznim bolestima i tako zamijeniti stručne skupine za pojedine bolesti, primjerice one za rak, rijetke bolesti i mentalno zdravlje. Racionalizacijom svojih aktivnosti uštedjet ćemo vrijeme, trud i novac.

Upravljačka skupina je 2017. odabrala prvi skup najboljih praksi povezanih s nezaraznim bolestima, a države članice koje ih odluče primijeniti moći će računati na pomoć Komisije u njihovu financiranju (koje će uz države članice, ako se odluče provesti ih, financirati i Komisija.) One su se konkretno odnosile na prepisanu tjelesnu aktivnost, kardiovaskularno zdravlje ljudi starijih od 50 i osposobljavanje i tehničku pomoć za probir raka debelog crijeva. Komisija financira te i druge inicijative u okviru zdravstvenog programa ili putem drugih instrumenata financiranja u suradnji s drugim službama Komisije.

Što nas očekuje u 2018.?

U 2018. naglasak je stavljen na prehranu i tjelesnu aktivnost, temelje dobrog zdravlja koje su države članice prepoznale kao prioritete. U ožujku smo u suradnji sa Zajedničkim istraživačkim centrom u Ispri u Italiji organizirali „tržnicu”, gdje smo predstavili najbolje prakse u području prehrane i tjelesnih aktivnosti. Kao rezultat toga sada je u tijeku odabir nekoliko inicijativa za širu provedbu i financiranje.

Uključeni su, primjerice, projekti za promjenu svakodnevnih namirnica kako bi se uklonio višak šećera, soli i masti te ograničila komercijalizacija alkohola i hrane s visokim udjelom masti, šećera ili soli, osobito među djecom.

Takve inicijative moći će se predstaviti i podnijeti Upravljačkoj skupini na razmatranje putem novog portala najbolje prakse, koji će biti pokrenut tijekom ovog mjeseca.

Druge službe Komisije, kao što je Glavna uprava za istraživanje i inovacije, također se žele koristiti uslugama Upravljačke skupine za procjenu svojeg rada na politikama. Europska investicijska banka nedavno je postavila pitanje o mogućnosti sastanka s Upravljačkom skupinom radi rasprave o potrebama država članica u pogledu centara za protonsku terapiju.

Zašto se toliko pažnje pridaje nezaraznim bolestima?

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) procjenjuje da je približno 86 % smrtnih slučajeva u europskoj regiji, kao i 70 % do 80 % troškova povezanih sa zdravstvenom skrbi, uzrokovano dijabetesom, kardiovaskularnim bolestima, rakom, kroničnim respiratornim bolestima i duševnim poremećajima. Pravilna prehrana i odgovarajuća tjelesna aktivnost znatno smanjuju rizik od razvoja nezaraznih bolesti i ključni su čimbenici ne samo za zdravo stanovništvo nego i za zdravu i uspješnu Europsku uniju.

Aktivnosti na razini EU-a

Nezarazne bolesti

Europska komisija – Zdravlje i sigurnost hrane

Upravljačka skupina za promicanje zdravlja i sprečavanje bolesti

Europska komisija – Zdravlje i sigurnost hrane

Novosti

Upravljačka skupina za promicanje zdravlja, sprečavanje i upravljanje nezaraznim bolestima sastaje se u Bruxellesu

Povjerenik za zdravlje Andriukaitis sudjelovao je na četvrtom sastanku skupine održanom 11. travnja 2018. na kojem je od sudionika zatraženo da odaberu najbolje prakse u području prehrane i tjelesnih aktivnosti za 2018. te da rasprave o centrima za protonsku terapiju u EU-u.

EU pokreće portal najbolje prakse

Glavna uprava Europske komisije za zdravlje i sigurnost hrane pokreće portal koji će dionicima omogućiti podnošenje praksi na evaluaciju. One procijenjene „najboljima” bit će podnesene na razmatranje Upravljačkoj skupini za promicanje zdravlja i sprečavanje bolesti.

„Tržnica” organizirana u Ispri (Italija) Upravljačkoj skupini za promicanje zdravlja i sprečavanje bolesti pruža priliku za učenje

To su događanje organizirali Zajednički istraživački centar i Glavna uprava Komisije za zdravlje i sigurnost hrane 15. i 16. ožujka 2018. kako bi pružili priliku za učenje o mogućim najboljim praksama u području prehrane i tjelesnih aktivnosti.

Nagrada EU-a za djelovanje nevladinih organizacija u području zdravlja za 2018. usmjerena je na inicijative za prevenciju uporabe duhana

Ovogodišnjom nagradom odaje se počast nevladinim organizacijama koje pridonose suzbijanju uporabe duhana, posebice kroz prevenciju pušenja i/ili korištenja drugih oblika duhana kod mladih. Zainteresirane nevladine organizacije (nagrade od 20 000 EUR, 15 000 EUR i 10 000 EUR) svoje projekte trebaju prijaviti do 15. lipnja.

Projekti u okviru zdravstvenog programa

Projekt za smanjenje kardiometaboličkog pobola i smrtnosti u EU-u koji financira EU

Odrednice uspješne provedbe selektivne prevencije kardiometaboličkih bolesti diljem Europe (ili SPIMEU) služe za procjenu izvedivosti primjene mjera selektivne prevencije u pet država članica EU-a s različitim zdravstvenim sustavima.

Jačanjem bolničkog projekta pridonosi se prevenciji kroničnih bolesti u ustanovama za pružanje zdravstvene skrbi

Cilj tog projekta koji se provodi u nekoliko centara jest poduprijeti mjere za promicanje zdravlja i okoline pogodne za sprečavanje kroničnih bolesti u različitim ustanovama za pružanje zdravstvene skrbi.

Projekt za smanjenje zdravstvenih rizika osoba starijih od 65 godina koji financira EU

Projekt ProHealth 65 + usmjeren je na promicanje zdravlja i sprečavanje zdravstvenih rizika kod starijih osoba.

Zajednička akcija koju podupire EU provodi dobru praksu u pogledu kroničnih bolesti

Zajednička akcija CHRODIS Plus okuplja 42 partnera iz 21 europske zemlje radi suradnje na provedbi pilot-projekata i stjecanja praktičnih iskustava u području kroničnih bolesti.

Ostale zanimljive poveznice