Przejdź do treści głównej
Public Health

Biuletyn „Zdrowie-UE” nr 213 – W centrum uwagi

Zmniejszenie problemu chorób niezakaźnych z myślą o zdrowszej przyszłości w Europie

Zastępca Dyrektora Generalnego ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Martin Seychell opowiada o grupie sterującej ds. promocji zdrowia, profilaktyki chorób i zwalczania chorób niezakaźnych, której przewodniczy.

Czym jest grupa sterująca i dlaczego ją utworzono?

Grupa sterująca składa się z przedstawicieli ministerstw zdrowia państw członkowskich, Norwegii i Islandii oraz służb Komisji, agencji UE i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, współpracujących ze sobą, aby ustalać priorytety polityki i działań, które mogą mieć pozytywny wpływ na życie wielu osób. W posiedzeniach grupy będą mogli także uczestniczyć w charakterze obserwatorów przedstawiciele krajów przystępujących i kandydujących.

Grupa sterująca jest częścią nowego podejścia mającego na celu zmaksymalizowanie wspólnych wysiłków państw członkowskich UE na rzecz osiągnięcia do 2025 r. dobrowolnych celów Światowej Organizacji Zdrowia w zakresie chorób niezakaźnych oraz celu zrównoważonego rozwoju ONZ w zakresie ograniczenia chorób niezakaźnych do 2030 r.

Co udało się osiągnąć do tej pory?

Grupę sterującą utworzono po raz pierwszy w listopadzie 2016 r. i obecnie podniesiono ją do rangi grupy ekspertów. Będzie to grupa ekspertów ds. sterowania promocją zdrowia, profilaktyką chorób i zwalczaniem chorób niezakaźnych, zastępująca grupy ekspertów zajmujące się konkretnymi chorobami, np. rakiem, chorobami rzadkimi i zdrowiem psychicznym. Usprawnienie naszych działań pozwoli zaoszczędzić czas, wysiłki i pieniądze.

W 2017 r. grupa sterująca opracowała pierwszy zestaw najlepszych praktyk związanych z chorobami niezakaźnymi, w finansowaniu którego Komisja pomaga państwom członkowskim, jeżeli zdecydują się one go wdrożyć. Praktyki te obejmowały w szczególności zalecanie aktywności fizycznej, zagadnienia związane ze zdrowiem serca u osób w wieku powyżej 50 lat oraz szkolenia i pomoc techniczną w zakresie badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Komisja finansuje te i inne inicjatywy za pośrednictwem programu działań w dziedzinie zdrowia lub innych instrumentów finansowania we współpracy z innymi służbami Komisji.

Jakie są plany na 2018 r.?

W 2018 r. zamierzamy skupić się na odżywianiu i aktywności fizycznej, które stanowią podstawę dobrego stanu zdrowia i zostały uznane za priorytet przez państwa członkowskie. W marcu we współpracy ze Wspólnym Centrum Badawczym zorganizowaliśmy warsztaty „Market place” w Isprze we Włoszech, podczas których przedstawiono najlepsze praktyki dotyczące odżywiania i aktywności fizycznej. W następstwie tego wydarzenia wybieranych jest obecnie kilka inicjatyw, które będą wdrażane i finansowane na szerszą skalę.

Aktualnie realizowane są projekty polegające na zmianie składu codziennych produktów żywnościowych w celu usunięcia nadmiaru cukrów, soli i tłuszczu, a także na ograniczeniu wprowadzania do obrotu na przykład alkoholu czy żywności o wysokiej zawartości tłuszczu, cukru lub soli przeznaczonej głównie do dzieci.

Tego typu inicjatywy można udostępniać i zgłaszać grupie sterującej, aby poddała je analizie, za pośrednictwem zupełnie nowego portalu z najlepszymi praktykami, który zostanie uruchomiony w tym miesiącu.

Inne służby Komisji, takie jak Dyrekcja Generalna ds. Badań Naukowych i Innowacji, również chcą skorzystać z pomocy grupy sterującej podczas konsultacji dotyczących ich prac politycznych. Niedawno Europejski Bank Inwestycyjny poprosił o możliwość spotkania się z grupą sterującą, aby omówić potrzeby państw członkowskich związane z ośrodkami terapii protonowej.

Dlaczego chorobom niezakaźnym poświęca się tyle uwagi?

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia cukrzyca, choroby układu krążenia, rak, przewlekłe choroby układu oddechowego i zaburzenia psychiczne odpowiadają łącznie za około 86 proc. zgonów w regionie europejskim i 70–80 proc. kosztów opieki zdrowotnej. Dobre odżywianie i odpowiednia aktywność fizyczna znacznie zmniejszają ryzyko zapadnięcia na choroby niezakaźne i są ważnymi elementami nie tylko zdrowego społeczeństwa, ale także zdrowej i dobrze prosperującej Unii Europejskiej.

Działania na poziomie UE

Choroby niezakaźne

Komisja Europejska – Zdrowie i bezpieczeństwo żywności

Grupa sterująca ds. promocji i profilaktyki

Komisja Europejska – Zdrowie i bezpieczeństwo żywności

Aktualności

Posiedzenie w Brukseli grupy sterującej ds. promocji zdrowia, profilaktyki chorób i zwalczania chorób niezakaźnych

Komisarz ds. zdrowia Vytenis Andriukaitis na czwartym posiedzeniu grupy w dniu 11 kwietnia 2018 r. poprosił uczestników o wybranie najlepszych praktyk na 2018 r. w dziedzinie odżywiania i aktywności fizycznej, a także o wzięcie udziału w dyskusji na temat ośrodków terapii protonowej w UE.

UE uruchamia portal z najlepszymi praktykami

Dyrekcja Generalna Komisji ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności uruchamia portal umożliwiający zainteresowanym stronom przedstawianie praktyk do oceny. Te uznane za „najlepsze” zbada grupa sterująca ds. promocji i profilaktyki.

Warsztaty „Market Place” w Isprze we Włoszech okazją do nauki dla grupy sterującej ds. promocji i profilaktyki

Wydarzenie to, które odbyło się w dniach 15 i 16 marca 2018 r., zorganizowały Wspólne Centrum Badawcze i Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej. Jego celem było zapewnienie okazji do zapoznania się z najlepszymi możliwymi praktykami w zakresie odżywiania i aktywności fizycznej.

Nagroda UE w dziedzinie zdrowia przyznawana organizacjom pozarządowym skupia się w 2018 r. na inicjatywach w zakresie profilaktyki palenia tytoniu

W tym roku nagroda zostanie przyznana organizacjom pozarządowym, które przyczyniają się do walki z konsumpcją tytoniu, zwłaszcza przez zapobieganie rozpoczynaniu palenia lub używaniu innych form tytoniu przez osoby młode. Organizacje pozarządowe, które chciałyby otrzymać nagrody o wartości 20 tys. euro, 15 tys. euro i 10 tys. euro, powinny zgłosić swoje projekty do dnia 15 czerwca.

Projekty realizowane w ramach programu działań w dziedzinie zdrowia

W ramach projektu finansowanego ze środków UE trwają prace nad zmniejszeniem zachorowalności i śmiertelności w UE z powodu chorób kardiometabolicznych

Celem projektu „Czynniki decydujące o powodzeniu wdrożenia selektywnej profilaktyki chorób kardiometabolicznych w Europie” (SPIMEU) jest ocena wykonalności wdrożenia selektywnych działań profilaktycznych w pięciu państwach członkowskich UE, w których funkcjonują różne systemy opieki zdrowotnej.

W ramach projektu wzmocnienia pozycji szpitali wspiera się profilaktykę chorób przewlekłych w placówkach opieki szpitalnej

Projekt ten, obejmujący wiele placówek, ma na celu wspieranie działań na rzecz promocji zdrowia oraz warunków odpowiednich do profilaktyki chorób przewlekłych w różnych placówkach opieki szpitalnej.

Finansowany ze środków UE projekt przyczynia się do zmniejszania zagrożeń dla zdrowia osób w wieku powyżej 65 lat

Projekt ProHealth 65+ skupia się na promocji zdrowia i profilaktyce zagrożeń dla zdrowia wśród osób starszych.

Wspierane przez UE wspólne działanie przyczynia się do wdrażania dobrych praktyk dotyczących chorób przewlekłych

We wspólnym działaniu Chrodis Plus uczestniczy 42 partnerów z 21 krajów europejskich, którzy współpracują przy realizacji projektów pilotażowych i wyciąganiu praktycznych wniosków w dziedzinie chorób przewlekłych.

Inne ciekawe strony