Направо към основното съдържание
Public Health

Бюлетин „Здраве-ЕС“ 219 — На фокус

Единственото притеснение, което може да имате за слънцезащитните продукти, е... дали не сте забравили да се намажете?

от Казим Шодри, председател на Научния комитет по безопасност на потребителите (НКБП) и Улрике Бернауер, председател на работната група по наноматериалите в козметичните продукти към НКБП.

Защитата на вашата кожа от слънцето е най-ефикасният начин за понижаване на риска от рак на кожата. Въпреки това от няколко години насам се изразяват становища за риска от използването на слънцезащитни продукти, наред с риска от тяхното неизползване. Това се дължи основно на притеснения, свързани с безопасността на някои слънцезащитни съставки — по-специално новите наносъставки, които са изключително малки материали.

Наноматериалите в козметичните продукти могат да имат различни функции, напр. UV-филтри (титанов диоксид или цинков оксид), пигменти (сажди) или антимикробни средства. Използването на наноматериали в козметичните продукти в Европа се регулира от Регламент (ЕО) № 1223/2009 относно козметичните продукти, в който изрично се изисква от Научния комитет по безопасност на потребителите (НКБП) да оценява и предоставя научни становища относно безопасността на употребата на наноматериали в козметичните продукти, както и да предоставя насоки в сътрудничество със съответните органи относно изискванията за данните и методологиите за тестване, които вземат под внимание специфичните характеристики на наноматериалите. НКБП оценява козметичните съставки, включително наноматериалите, за да се провери дали са безопасни за употреба от човека, докато други въпроси, свързани с безопасността (например във връзка с околната среда), са предмет на оценка от страна на други регулаторни органи.

През 2013 г. НКБП публикува становище, в което се посочва, че използването на нанотитанов диоксид в концентрация до 25 % като UV-филтър в слънцезащитни продукти за нанасяне върху кожата е безопасно при използването на продукта върху здрава, ненаранена или изгоряла от слънцето кожа (SCCS/1516/13). Въпреки това, когато повърхността на даден наноматериал се измени с други съставки, това може да доведе до промяна в характеристиките на материала и в резултат могат да се образуват редица варианти на съответния наноматериал. Що се отнася до нанотитановия диоксид, използван в слънцезащитни продукти, НКБП стигна до заключението, че подобни варианти в резултат на промяна на повърхността също могат да се считат за безопасни. Неотдавна НКБП публикува друго становище (SCCS/1580/16), в което се прави оценка на това дали нанотитановия диоксид, покрит с други материали, може да се счита за безопасен за употреба като UV-филтър в козметични продукти за нанасяне върху кожата. В него се прави заключението, че употребата на титаново диоксидни наноматериали с покритие от определени количества от три други материали за покритие, също може да се счита за безопасна в козметични продукти, предназначени за нанасяне върху здрава, ненаранена или изгоряла от слънцето кожа. Това заключение се основава главно върху изпитвания за дермално проникване, които показват, че тези наноматериали не проникват в кожата и не навлизат в тялото.

Становищата на НКБП се преразглеждат постоянно при появата на нови научни данни. Понастоящем комитетът преразглежда Насоките относно оценката на безопасността на наноматериалите в козметичните продукти (SCCS/1484/12), за да се вземе предвид научният прогрес в областта на нанотехнологиите и новите налични методи за изпитване.

Докато НКБП се занимава с подобни предизвикателства, потребителите могат да бъдат спокойни, че наноматериалите в козметичните продукти в Европа вече са преминали едни от най-строгите оценки за безопасност в света. Затова не се безпокойте, ако използвате слънцезащитни продукти, а по-скоро, ако сте забравили да ги използвате! Използването на слънцезащитни продукти дори е включено в 12-те начина за намаляване на риска от рак, посочени в Европейския кодекс за борба с рака!

За повече информация

Засега никакви рискове не застрашават светлото бъдеще на светодиодните лампи

Вероятно четете това на компютърен екран, таблет или мобилен телефон, които използват светодиодни (LED) лампи, и вероятно във вашето ежедневие срещате множество варианти на употреба на такива лампи — за вътрешно и външно осветление, в превозни средства, за пътни знаци или декорация. Тъй като са много енергийно ефективни, трайни, компактни и не се загряват външно, те се използват широко. Ето защо Европейската комисия поиска от Научния комитет по здравни, екологични и възникващи рискове (НКЗЕВР) да установи дали този вид осветление може да представлява риск за здравето на хората.

Светодиодните устройства са източник на оптични лъчения, които не проникват в тялото, но потенциално биха могли да увредят очите и кожата в зависимост от редица фактори, като продължителността на излагане, дължината на вълната и интензитета на светлината. Проучванията обаче показват, че лъчението от светодиодни екрани на телевизори, преносими компютри, телефони, таблети и детски играчки е по-малко от 10 % от максимално допустимото безопасно количество, при което ретината не се уврежда. Това означава, че при нормална употреба те не представляват риск за очите.

Всъщност обичайното излагане на оптично лъчение от светодиоди е по-скоро незначително в сравнение с лъчението на слънцето. Другите видове осветление също излъчват оптично лъчение, което е част от електромагнитния спектър.

Очите на възрастните хора може да изпитат отблясъци или трептене на светлината, когато гледат светодиодни лампи, а за малките деца сините светодиоди може да са заслепяващи, но НКЗЕВР стигна до заключението, че няма данни, доказващи, че широката общественост е изложена на риск от преки неблагоприятни последици за здравето от светодиодите при тяхната нормална употреба. Необходими са обаче повече изследвания, особено по отношение на ефекта от дълготрайно излагане на ниски равнища на лъчение. И тъй като използването на светодиодни технологии все още се развива, НКЗЕВР би желал да продължи наблюдението на светодиодните лампи и на евентуалния риск, който те биха могли да представляват за здравето на широката общественост.

Прочетете повече в наскоро публикуваното окончателно становище на НКЗЕВР относно безопасността на светодиодните лампи или вижте основните заключения, без да е необходимо да четете цялата научна информация и обяснения, в резюмето на становището и информационния документ, които също са достъпни онлайн.

За повече информация