Põhisisu juurde
Public Health

Tervis-EL uudiskiri nr 230 – Fookuses

Tervishoiupoliitika platvorm on koht, kus kohtuda, suhelda ja sünergiat luua!

Mittetulundusühenduse Cáritas Coimbra innovatsioonidirektor Carina Dantas selgitab, miks on tema organisatsioon ELi tervishoiupoliitika platvormi aktiivne liige, kes juhtis ka ühte platvormi eelmise aasta temaatilistest võrgustikest „Arukad, tervislikud ja vanusega arvestavad keskkonnad“ (SHAFE), millest nüüdseks on välja kasvanud huvirühmade võrgustik. Cáritas Coimbra on sotsiaalne mittetulundusühendus, mis toetab inimesi ja kogukondi Portugali keskosa viies piirkonnas. Ühendusel on ligikaudu 90 keskust (151 eri teenusega), 1000 töötajat ja 150 vabatahtlikku ning see toetab aastas ligikaudu 26 500 inimest sotsiaalteenuste, tervise, hariduse jms tegevusega.

Kuidas on Cáritas Coimbra kasutanud ELi tervishoiupoliitika platvormi võimalusi?

Oleme juba mitu aastat selle liikmed, alustasime täisväärtusliku eluperioodi pikendamist käsitleva Euroopa innovatsioonipartnerluse rühma koordinaatorina. Platvormi liikmed saavad kaks korda nädalas ilmuvat uudiskirja ning sealt ma temaatiliste võrgustike konkursikutse leidsingi. Esitasime konkursile SHAFE idee ja see sai platvormi liikmetelt kõige rohkem hääli, sobides samal ajal ka Euroopa Komisjoni prioriteetidega, seepärast osutusimegi valituks.

Cáritase kui piirkondliku organisatsiooni jaoks oli väga huvitav platvormiga liituda. Platvormi kaudu oleme omandanud uusi rolle nii riiklikul kui ka rahvusvahelisel tasandil. Me juhime ka platvormi esimest riikliku taseme temaatilist võrgustikku, milleks on SHAFE Portugali võrgustik, mille haardeulatust tervishoiupoliitika platvorm tunduvalt suurendab.

Paljud kohalikud ja piirkondlikud rühmad ei ole muidu eriti seotud rahvusvaheliste huvirühmadega ning platvorm annab neile kohtumispaiga ja võimaluse luua sünergiat.

Mida kujutab endast temaatilise võrgustiku juhtimine sellel platvormil?

Platvorm toimib ühtse kontaktpunktina. Siin on koos võimalused turvaliselt andmeid hoida, üritusi kavandada ja oma tegevusele reklaami teha. Platvormi kaudu saab avaldada dokumente, korraldada üritusi ning säilitada, vaadata ja jagada teavet. Saame teistega koostööd teha ning näha, mida teised huvirühmad teevad, isegi kui nad tegutsevad muudes valdkondades. SHAFE võrgustikul on üle 100 liikme ja me saame kasutada platvormi üksteisega suhtlemiseks.

Olete platvormi kaudu korraldanud kaks veebiseminari. Kas need olid edukad?

Jah, korraldasime veebiseminarid 2018. aasta juunis ja oktoobris. Veebiseminaridest võttis osa ligikaudu 50 inimest, kuid kuna komisjon salvestas need ja tegi neist ülekanded, on nad nähtavad tunduvalt suuremale vaatajaskonnale. Juunis toimunud veebiseminari on juba vaadanud ligi 300 inimest. Veebiseminarid annavad inimestele võimaluse tutvuda eri organisatsioone esindavate inimestega näost näkku, seda nii meie võrgustiku kui ka komisjoni ja teiste osalejate puhul. Ning see on tõesti väga kasulik teineteisest arusaamise jaoks, sest e-kirju – nagu me kõik teame – võidakse mõnikord valesti tõlgendada.

Kas leiate, et teie osalemine platvormil aitab saavutada teie eesmärki – parandada vananevate inimeste elujärge?

Loomulikult soovime olla positiivsete muutuste käivitajaks oma kogukondades. Me ei taha ainult koostada korrektseid poliitikadokumente – neil peab olema ka praktiline rakendus. Linnade ja asulate eakasõbralikumaks muutmine ei ole siiski ainult hea tahte või heade tavade tundmise küsimus. Me teame, mida on vaja teha ja miks, kuid tuleb vastu võtta poliitilisi ja rahalisi otsuseid, et need mõtted teoks saaksid.

Kas tervishoiupoliitika platvormil osalevad ka poliitikakujundajad?

Jah, see just ongi selle võlu. Me oleme võrgustik ja me suhtleme.

ELi tasandi meetmed

ELi tervishoiupoliitika platvorm

Euroopa Komisjon – Tervis ja toiduohutus

Uudised

Registreerides end ELi tervishoiupoliitika platvormil, saate tutvuda kõigi fookusvaldkonna uudistega

Samuti saate täieliku juurdepääsu viimastele ELi tervishoiupoliitika uudistele, mida avaldatakse Agora võrgustikus lähenevate ürituste, veebiseminaride, avalike konsultatsioonide jpm kohta. Registreerimine on lihtne, kuid kui teil tekib küsimusi, võtke palun meiega ühendust e-posti aadressil SANTE-HPPatec [dot] europa [dot] eu (SANTE-HPP[at]ec[dot]europa[dot]eu)

Brüsselis toimus temaatiliste võrgustike 2019. aasta avakoosolek

Neli uut temaatilist võrgustikku teevad koostööd huvirühmadega, et valmistada ette 2019. aasta ühisavaldused integreeritud hoolduse, tervishoiuteenustele juurdepääsu, piiriülese tervishoiu ning elundisiirdamise kohta. Lisateavet leiate uudiskirja selle numbri rubriigist „Muud huvitavad lingid“.

2018. aasta temaatiliste võrgustike tsükli lõpetamine: temaatilistest võrgustikest kasvavad välja huvirühmade võrgustikud

Lõpetamisel peetud veebiseminari käigus jagatud kogemused ja esitlused on kättesaadavad Agora võrgustikus. Taotlege juurdepääsu, et osaleda uute huvirühmade võrgustike aruteludes.

15. märtsil 2019 toimub veebiseminar „Terviseedendus ja esmane ennetustöö 21 Euroopa riigis“

Kell 9.30 (Kesk-Euroopa aja järgi) algav veebiseminar esitab võrdleva ülevaate peamistest poliitikavaldkondadest, lähenemisviisidest, headest tavadest ning kitsaskohtadest ja vajadustest. Selle aluseks on ühismeetme CHRODIS PLUS raames koostatud aruanne. Juurdepääsukood: 847 015 041. Salasõna: webinar2019.

Tervishoiupoliitika platvormi veebiseminaride salvestised on kättesaadavad Agora võrgustiku e-raamatukogus

Mõned platvormil peetud veebiseminarid olid üldsusele avatud ning platvormi registreeritud kasutajad saavad neid vaadata. Vaata järele seminare eri teemadel alates vananemisest kuni toitumiseni!

Muud huvipakkuvad lingid

Temaatiline võrgustik „Kedagi ei jäeta välja“

„Kedagi ei jäeta välja“ on üks 2019. aasta temaatilisest võrgustikest, mis toob kokku palju erinevaid huvirühmi, et teha kindlaks ühised probleemid ja tegutseda praktiliste nõuannete ja innovaatiliste lahenduste kasvulavana, mille abil parandada juurdepääsu integreeritud tervishoiu- ja sotsiaalteenustele.

Integreeritud ja inimkesksed tervishoiuteenused (INCASO)

Üks 2019. aasta temaatilistest võrgustikest on INCASO, mille eesmärk on seada inimeste ja kogukondade vajadused tervishoiusüsteemide keskmesse ning luua muu hulgas sünergiat olemasolevate Euroopa võrgustike ja partnerlustega.

Euroopa neerutervise liit (EKHA)

See huvirühmade liit on üks 2019. aasta temaatilistest võrgustikest, mille eesmärk on tagada kõigile eurooplastele võrdne juurdepääs krooniliste neeruhaiguste tõhusale ennetusele ning sobivale ja taskukohasele ravile.

Euroopa kohalike ja piirkondlike terviseametite võrgustik (EUREGHA)

EUREGHA on üks 2019. aasta temaatilistest võrgustikest, mille eesmärk on koondada arvestataval hulgal teadmisi ja oskusteavet ning soodustada mitmekesisust, aidates oma liikmetel parandada Euroopas tervishoiusüsteemide ja -teenuste tõhusust ja kvaliteeti.

Värsked puu- ja köögiviljad aitavad hoida Euroopa tarbijad tervena

2018. aasta temaatilisest võrgustikust alguse saanud liikumine jagab teavet, teadmisi ja parimaid tavasid värskete puu- ja köögiviljade kasulikkuse kohta.

Valu ühiskondlik mõju

„Valu ühiskondlik mõju“ on huvirühmade võrgustik, mille eesmärk on muu hulgas koostada tegevuskava, mille abil luua paremaid võimalusi valuga toimetulekuks.

Arukad, tervislikud ja vanusega arvestavad keskkonnad (SHAFE)

SHAFE on üks 2018. aasta temaatilistest võrgustikest ning selle eesmärk on edendada vanusega arvestavate e-tervise ja m-tervise rakenduste loomist.