Przejdź do treści głównej
Public Health

Biuletyn portalu „Zdrowie-UE” nr 230 – W centrum uwagi

Platforma polityki zdrowotnej zapewnia przestrzeń do organizowania spotkań, komunikacji i tworzenia synergii!

Carina Dantas, dyrektor ds. innowacji w Cáritas Coimbra, wyjaśnia, dlaczego jej organizacja jest aktywnym członkiem unijnej platformy polityki zdrowotnej i dlaczego gościła na platformie jedną z sieci tematycznych poprzedniego cyklu, dotyczącą inteligentnego, zdrowego środowiska przyjaznego dla osób starszych (SHAFE), którą przekształcono już w sieć zainteresowanych stron. Cáritas Coimbra jest organizacją społeczną nienastawioną na zysk, która wspiera ludzi i społeczności w pięciu dzielnicach środkowej Portugalii. Organizacja ma blisko 90 ośrodków (świadczących 151 różnych usług), 1 tys. pracowników i 150 wolontariuszy, i pomaga około 26,5 tys. osób rocznie, prowadząc działania w zakresie opieki społecznej i zdrowotnej, edukacji, a także liczne inne działania.

W jaki sposób Cáritas Coimbra wykorzystuje platformę polityki zdrowotnej UE?

Jesteśmy członkiem platformy już od kilku lat. Najpierw występowaliśmy w roli koordynatora grupy w ramach Europejskiego partnerstwa na rzecz innowacji sprzyjających aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu. Jako członek platformy otrzymujemy jej dwutygodniowy biuletyn, w którym znalazłam zaproszenie do składania wniosków dotyczących sieci tematycznych. Zaproponowaliśmy sieć SHAFE, która potem otrzymała największą liczbę głosów od członków platformy i która jest zgodna z priorytetami Komisji Europejskiej, a zatem zostaliśmy wybrani.

Dla Cáritas jako organizacji regionalnej perspektywa przyłączenia się do platformy była naprawdę interesująca. Platforma dała nam możliwość sprawdzenia się również w innych rolach, zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Ponadto gościmy na platformie pierwszą krajową sieć tematyczną – portugalską sieć dotyczącą SHAFE – która dzięki platformie polityki zdrowotnej zyska znacznie lepszą pozycję do działania.

Wiele grup lokalnych i regionalnych nie dysponuje wystarczającymi kontaktami z zainteresowanymi stronami na forum międzynarodowym, a dzięki platformie mają przestrzeń, w której mogą organizować spotkania i tworzyć synergie.

Z czym wiąże się goszczenie sieci tematycznej na platformie?

Chodzi o swego rodzaju punkt kompleksowej obsługi. Platforma łączy w sobie funkcje umożliwiające bezpieczne przechowywanie danych, planowanie wydarzeń i prowadzenie działań promocyjnych z jednego miejsca. Za pośrednictwem platformy możemy publikować dokumenty, organizować wydarzenia, a także przechowywać, przeglądać i rozpowszechniać informacje. Możemy nawiązywać kontakty z innymi i dowiedzieć się, co robią inne zainteresowane strony, również w innych dziedzinach. Sieć SHAFE liczy ponad 100 członków i dzięki platformie możemy się ze sobą komunikować.

Zorganizowaliście już dwa webinaria za pośrednictwem platformy. Czy odniosły sukces?

Udostępnialiśmy webinaria w czerwcu i październiku 2018 r. Uczestniczyło w nich około 50 osób, ale ponieważ są nagrywane i transmitowane przez Komisję, możemy z nimi dotrzeć do znacznie większej liczby odbiorców. Czerwcowe webinarium obejrzało już blisko 300 osób. Webinaria to okazja do bliższego poznania ludzi, których znamy tylko z nazwiska, zarówno dla naszej organizacji, jak i Komisji i innych uczestników. Jest to naprawdę przydatne narzędzie w prowadzeniu przejrzystego dialogu, ponieważ wszyscy wiemy, że wiadomości e-mail mogą czasami być błędnie interpretowane!

Czy uważa Pani, że wasze uczestnictwo w platformie pomaga osiągnąć cel waszej organizacji, jakim jest poprawa jakości życia ludzi w miarę ich starzenia się?

Oczywiście, chcemy być siłą napędową pozytywnych zmian w naszych społecznościach. Chcemy robić coś więcej niż tylko przygotowywać eleganckie dokumenty programowe – chcemy, aby można było je stosować w praktyce. Sprawienie, by miasta i miasteczka były bardziej przyjazne dla osób starszych, to jednak nie tylko kwestia dobrej woli czy znajomości dobrych praktyk. Wiemy, co trzeba zrobić i dlaczego, ale realizacja tych działań wymaga podjęcia decyzji politycznych i finansowych.

Czy uczestnikami platformy polityki zdrowotnej są również decydenci?

Tak, na tym polega jej piękno. Wszyscy jesteśmy częścią sieci i komunikujemy się ze sobą.

Działania na szczeblu UE

Platforma polityki zdrowotnej UE

Komisja Europejska – Zdrowie i Bezpieczeństwo Żywności

Aktualności

Zarejestruj się na platformie polityki zdrowotnej UE, aby uzyskać dostęp do wszystkich wiadomości z rubryki „w centrum uwagi” tego wydania

oraz nieograniczony dostęp do najnowszych wiadomości na temat polityki zdrowotnej UE zamieszczanych w sieci Agora, dotyczących nadchodzących wydarzeń, webinariów, konsultacji publicznych, a także wielu innych tematów. Rejestracja jest prosta, ale jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami pod adresem SANTE-HPPatec [dot] europa [dot] eu (SANTE-HPP[at]ec[dot]europa[dot]eu)

Spotkanie inauguracyjne na temat sieci tematycznych w 2019 r. w Brukseli

Nad przygotowaniem wspólnych oświadczeń na rok 2019 w sprawie zintegrowanej opieki, dostępu do świadczeń zdrowotnych i transgranicznej opieki zdrowotnej oraz przeszczepiania narządów współpracować z zainteresowanymi stronami będą cztery nowe sieci tematyczne. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w części „Inne ciekawe strony” w tym biuletynie.

Zamknięcie cyklu sieci tematycznych z 2018 r.: przekształcenie sieci tematycznych w sieci zainteresowanych stron

Wnioski i doświadczenia zebrane podczas webinarium podsumowującego oraz przedstawione prezentacje są dostępne w sieci Agora. Poproś o dostęp, aby dołączyć do dyskusji w ramach nowych sieci zainteresowanych stron.

Webinarium na temat „promocji zdrowia i profilaktyki pierwotnej w 21 krajach europejskich”, które odbędzie się 15 marca 2019 r.

Podczas webinarium, które zacznie się o godz. 9:30 czasu środkowoeuropejskiego, przedstawione zostanie „Porównanie kluczowych polityk, podejść, przykładów dobrych praktyk oraz luk i potrzeb. Sprawozdanie przygotowane w ramach wspólnego działania CHRODIS PLUS”. Kod dostępu: 847 015 041. Hasło: webinar2019.

Nagrania z webinariów platformy polityki zdrowotnej są dostępne w bibliotece sieci Agora

Niektóre webinaria organizowane na platformie były otwarte dla szerokiej publiczności i zarejestrowani użytkownicy platformy mogą uzyskać do nich dostęp. Nadrób zaległości w wielu różnych dziedzinach: od starzenia się do odżywiania!

Inne ciekawe strony

Wszyscy na platformie (NLO)

NLO jest jedną z sieci tematycznych z 2019 r., skupiającą liczne zainteresowane strony, mającą na celu określenie wspólnych wyzwań i działanie w charakterze inkubatora praktycznych wskazówek i innowacyjnych rozwiązań zmierzających do poprawy dostępu do zintegrowanych usług społecznych i ochrony zdrowia.

Usprawnianie zintegrowanych rozwiązań w zakresie opieki zdrowotnej ukierunkowanych na ludzi (INCASO)

Jedna z sieci tematycznych z 2019 r., INCASO, ma między innymi na celu umieszczanie potrzeb ludzi i społeczności w centrum systemów opieki zdrowotnej oraz tworzenie synergii z istniejącymi europejskimi sieciami i partnerstwami.

Europejski Sojusz na rzecz Zdrowia Nerek (EKHA)

Ten sojusz zainteresowanych stron, będący jedną z sieci tematycznych z 2019 r., dąży do zapewnienia wszystkim Europejczykom równego dostępu do skutecznej profilaktyki oraz właściwego poziomu przystępnego cenowo leczenia przewlekłych chorób nerek.

Europejska sieć władz lokalnych i regionalnych zajmujących się sprawami zdrowia (EUREGHA)

Jako jedna z sieci tematycznych w 2019 r. EUREGHA stanowi połączenie niezwykle rozległej wiedzy ogólnej i eksperckiej oraz platformę wspierania różnorodności, pomagając swoim członkom w poprawie efektywności i jakości systemów i usług opieki zdrowotnej w Europie.

Promowanie spożycia świeżych owoców i warzyw z myślą o zdrowiu europejskich konsumentów

Ta powstała w 2018 r. sieć tematyczna służy wymianie informacji, wiedzy i najlepszych praktyk na temat korzyści wynikających ze spożycia świeżych owoców i warzyw.

Społeczne skutki bólu

W ramach sieci tematycznej dotyczącej społecznych skutków bólu trwają prace nad stworzeniem sieci zainteresowanych stron, której celem jest między innymi opracowanie planu działania na rzecz lepszych terapii przeciwbólowych.

SHAFE – Inteligentne, zdrowe środowisko przyjazne dla osób starszych

SHAFE to jedna z trzech sieci tematycznych z 2018 r., której celem jest rozwinięcie głównych aspektów – związanych z miejscem i ludźmi – środowiska przyjaznego osobom starszym poprzez stworzenie elektronicznych i mobilnych rozwiązań w dziedzinie zdrowia.