Põhisisu juurde
Public Health

Tervis-EL uudiskiri nr 234 – Fookuses

Otsite vaimse tervise alaseid parimaid tavasid?

Irene Norstedt, komisjoni teadusuuringute ja innovatsiooni peadirektoraadi tervisealaste uuringute talituse direktori kohusetäitja, ja John F. Ryan, tervise ja toiduohutuse peadirektoraadi rahvatervise talituse direktor, räägivad Itaalias Ispras toimunud kolmandast parimate tavade seminarist (Marketplace), mille korraldas terviseprobleemide ennetamise ja tervise edendamise juhtrühm. Sel aastal keskenduti vaimsele tervisele.

Kuidas on teadusuuringute ja innovatsiooni ning tervise ja toiduohutuse peadirektoraadid seotud vaimse tervisega?

John F. Ryan: WHO hinnangu kohaselt on vaimse tervise probleeme mingil määral kogenud iga viies inimene. Neid probleeme ei tohiks pidada ebatavaliseks ja tabuteemaks. Vaimne tervis on vaieldamatult osa meie üldisest tervisest. Euroopa Komisjon on seisukohal, et vaimse ja füüsilise tervise edendamine on oluline ning on seepärast vaimse tervise valdkonnas aktiivselt tegutsenud juba aastakümneid. Ta on rahastanud teadusprojekte ja muid algatusi, nagu küberkiusamise vastu suunatud kampaaniad ning depressiooni- ja enesetaputeadlikkuse suurendamine.

Irene Norstedt: Euroopa Komisjon on vaimse tervise alaseid teadusuuringuid toetanud oma raamprogrammidest. Näiteks oleme programmist „Horisont 2020“ viimase viie aasta jooksul eraldanud aju-uuringutele ligikaudu 3,2 miljardit eurot, millest 615 miljonit eurot on läinud vaimsete häirete uurimisele. Vaimse tervise vallas on keskendutud parimatele võimalustele vaimset tervist edendada, kuid ka ennetusele, diagnoosimisele ja vaimse tervise häirete ravile, sh uusi tõhusaid e-vahendeid ja hooldusmudeleid käsitlevad uuringud. Kuid sellest ei piisa. Teame, et vaimse tervise probleemid on Euroopas ja mujal maailmas endiselt suureks mureks ning paljudel inimestel ei ole võimalik saada parimat võimalikku ravi. Seepärast teeme koostööd komisjoni tervise ja toiduohutuse peadirektoraadi ning Teadusuuringute Ühiskeskusega. Usume, et meie uurimistöö aitab olukorda parandada, sest see annab tõendeid, mida saab liikmesriikidega jagada.

Kas olete selle aasta seminariga rahul?

John F. Ryan: Jah. 11 osalejat tutvustavad parimaid juba katsetatud tavasid, mida saab eriliste pingutusteta mujal korrata ja rakendada. See ongi meie eesmärk – näha konkreetseid tulemusi, millest on ELi kodanikele kasu. Üritusele on tulnud liikmesriikide esindajad, kes on lootusrikkad ja kellel on hea meel kohtuda projekti liidritega näost näkku ning kuulda tõenduspõhistest projektidest, mis toodavad tulemusi ja mida ka nemad saaksid ELi finants- ja logistilise toe abil oma koduriigis rakendada.

Kas saaksite lähemalt rääkida ürituse korraldanud juhtrühmast?

John F. Ryan: Terviseprobleemide ennetamise ja tervise edendamise juhtrühm loodi kolm aastat tagasi. Sellega asendati eraldi eksperdirühmad ja see keskendus kõige olulisemale – edendamine ja ennetamine liikmesriikide poolt prioriteetseteks peetavates valdkondades. Mittenakkuslikest haigustest ligikaudu 80% oleks võimalik ära hoida kõigest elustiili muutes. Sellest peamegi alustama, st tegema tööd haigestumise ärahoidmiseks ja parandama inimeste tervist. OECD ja WHO on näidanud, et investeerimine ennetusse ja tervise edendamisse on väga kulutõhus. Tänu sellele ei pea me hiljem maksma selliste haiguste ja häirete ravimise eest, mida oleks saanud ennetuse abil edasi lükata või vältida.

Irene Norstedt: Seminaril osalemine annab võimaluse osaleda võrgustikus ja saada parema ülevaate sellest, mida on kohalikul tasandil vaja teha. Teadlastele antakse tihti vabadus arendada ja avastada loomulikku kulgu järgides. Teadusuuringute suunamine konkreetse probleemi lahendamisele on aga põnev ja motiveeriv. Kes ei tahaks leida ravi dementsusele? Või hoida ära enesetappe? Oli väga rahuldust pakkuv näha seminaril ideid, millest on olnud kasu. Idee, mis sai alguse kellegi märkmikusse tehtud ülestähendusest, on tegelikult ellu viidud ja edukaks osutunud ning tähendab seda, et abi on saanud need, kes seda väga vajavad. See ongi meie töö mõte. Teadusuuringutes on loovat energiat, lootust tänu ideede jagamisele ja tõelist rahulolu tegelike tulemuste nägemisest.

ELi tasandi meetmed

Vaimse tervise häired ja mittenakkuslikud haigused

Euroopa Komisjon – Tervis ja toiduohutus

ELi kompass vaimset tervist ning heaolu käsitlevateks meetmeteks

Euroopa Komisjon – Tervis ja toiduohutus

Uudised

Vaimse tervise valdkonna parimate tavade seminar (Marketplace) toimub Itaalias Ispras 14.–15. maini 2019

Seminari korraldab Euroopa Komisjoni juhtrühm, mis tegeleb terviseprobleemide ennetamise ja tervise edendamisega, et tutvustada eri tervishoiuvaldkondades juba katsetatud tavasid, mida saaks huvitatud liikmesriikides laiemalt levitada. Lisateave juhtrühma töö kohta.

ELi kompass vaimset tervist ning heaolu käsitlevateks meetmeteks tutvustab vaimse tervise ja heaolu brošüüris häid tavasid

See brošüür sisaldab teavet Euroopas vaimse tervise ja heaolu valdkonnas kasutatavate heade tavade kohta, mida on hinnanud eksperdid. Iga tava puhul on esitatud lühikokkuvõte, õppetunnid ja soovitused selle rakendamiseks erinevates tingimustes.

Tutvuda saab tulemustega, mis saadi 12 riigis vaimse tervise teenuste analüüsimiseks korraldatud kaheaastase katseprojekti MentAlly käigus

Projekti kaasrahastas Euroopa Parlament ja selle eesmärk oli hinnata vaimse tervise teenuste valdkonna praegust olukorda ja teha ettepanekuid selle parandamiseks.

Lugege tervise edendamise, haiguste ennetamise ja mittenakkuslike haiguste ravi juhtrühma kohtumise kõiki ettekandeid

Üks ettekannetest käsitleb digitaalse integreeritud hoolduse valdkonna parimaid tavasid ning kestliku arengu eesmärkide täitmisel tehtud edusamme. 14. veebruaril 2019 toimus Brüsselis juhtrühma teine ametlik kohtumine.

Tervisevolinik Vytenis Andriukaitis annab oma toetuse algatusele „Pimedusest valguse kätte“, mille eesmärk on aidata inimesi, kes on kokku puutunud depressiooni või enesetapuga

2019. aastal Luksemburgis toimuva ürituse patroon on volinik Andriukaitis. 11. mail kl 5 kõnnivad tuhanded inimesed kõikjal maailmas ööpimedusest päevavalgusesse, mis tähistab lootust ja vaimse tervise probleemidele tähelepanu pööramist.

Vaimse tervise probleemid lähevad Euroopale kalliks maksma

OECD ja Euroopa Komisjoni ühisaruande kohaselt paraneks miljonite eurooplaste elujärg ning suureneksid majanduskasv ja tööhõive, kui teeksime rohkem jõupingutusi, et edendada vaimset tervist ning diagnoosida haigusi võimalikult vara.

WHO Euroopa büroo avaldas poliitikadokumendi vaimse tervise häirete tervishoiusüsteemidesse integreerimise kohta

WHO kõrgetasemelise mittenakkuslike haiguste teemalise Euroopa konverentsi jaoks valmistati ette lühidokument, milles tuuakse esile võimalused kavandamist paremini integreerida ja kõikehõlmavad vaimse tervise ja mittenakkuslike haiguste meetmed.

Terviseprogrammi projektid

Mig-HealthCare – kogukonnapõhine hooldus, et vähendada ebavõrdsust ning integreerida haavatavad rändajad ja pagulased paremini kohalikku kogukonda

Mig-HealthCare koostab tegevuskava, milles käsitletakse tõhusaid kogukonnapõhiseid hooldusmudeleid, mis aitavad täiustada füüsilise ja vaimse tervise teenuseid, toetada rändajate ja pagulaste kaasamist ja nende osalemist Euroopa ühiskonnaelus ning vähendada tervisealast ebavõrdsust.

Projekt PATHWAYS – „Osalemine tervislike töökohtade ja kaasavate strateegiate loomiseks töösektoris“

PATHWAYS soovitas esitada poliitikakujundajatele ja sidusrühmadele suunised, mis aitavad lahendada tööga seotud probleeme, mis esinevad kroonilise haiguse või vaimse tervise häire all kannatavatel inimestel, ning leevendada tagajärgi isiklikul, riiklikul ja ELi tasandil.

Muud huvipakkuvad lingid

Mental Health Europe – Euroopa vaimse tervise organisatsioon

Mental Health Europe on suurim sõltumatu võrgustik, kuhu kuuluvad vaimse tervise hoolekande kasutajate, ekspertide ja teenuseosutajate esindajad kõikjalt Euroopast.