Przejdź do treści głównej
Public Health

Biuletyn „Zdrowie-UE” nr 234 – W centrum uwagi

Najlepsze praktyki w zakresie ochrony zdrowia psychicznego

Irene Norstedt, p.o. dyrektor ds. badań naukowych w Dyrekcji Generalnej Komisji ds. Badań Naukowych i Innowacji, oraz John F. Ryan, dyrektor ds. zdrowia publicznego w Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, rozmawiają na temat trzeciej edycji forum najlepszych praktyk w Isprze we Włoszech zorganizowanego przez Grupę Sterującą ds. Promocji Zdrowia, Profilaktyki Chorób i Zarządzania Chorobami Niezakaźnymi. Tegoroczne najlepsze praktyki dotyczyły głównie zdrowia psychicznego.

Co robi DG SANTE i RTD w obszarze zdrowia psychicznego?

John F. Ryan: WHO szacuje, że co piąta osoba przynajmniej raz doświadczyła pewnych problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. Zatem problemy te nie mogą być uznawane za nadzwyczajne ani za tabu. Zdrowie psychiczne jest ważnym elementem zdrowia. Komisja Europejska uznaje znaczenie promowania dobrego zdrowia psychicznego i fizycznego i od dziesięcioleci podejmuje działania w dziedzinie zdrowia psychicznego oraz finansuje projekty badawcze i inne inicjatywy, takie jak kampanie przeciwko nękaniu w internecie czy szerzenie wiedzy na temat depresji i samobójstw.

Irene Norstedt: Poprzez swoje programy ramowe Komisja wspiera badania w zakresie zdrowia psychicznego. Na przykład w ciągu ostatnich pięciu lat w ramach programu „Horyzont 2020” zainwestowaliśmy blisko 3,2 mld euro w badania nad mózgiem, z czego 615 mln euro w badania nad zaburzeniami psychicznymi. Badania te koncentrują się na lepszych sposobach promowania zdrowia psychicznego, a także na zapobieganiu chorobom psychicznym, ich diagnozowaniu i leczeniu, w tym na badaniach nad skutecznymi nowymi narzędziami i modelami opieki. Podejmowane działania nie są jednak wystarczające. Wiemy, że choroby psychiczne nadal stanowią poważny problem zdrowotny w Europie i poza jej granicami oraz że wiele osób nie ma dostępu do odpowiedniej opieki. Dlatego też współpracujemy z Dyrekcją Generalną Komisji Europejskiej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności oraz Wspólnym Centrum Badawczym. Uważamy, że nasze badania mogą przyczynić się do poprawy tej sytuacji, poprzez dostarczenie faktów, którymi można podzielić z państwami członkowskimi.

Czy są Państwo zadowoleni z programu tegorocznego forum?

John F. Ryan: Tak. 11 uczestników przedstawiło najlepsze praktyki, które zostały sprawdzone i które można łatwo powielić i wdrożyć gdzie indziej. Naszym celem jest osiągnięcie konkretnych wyników, które przyniosą korzyści obywatelom UE. Przedstawiciele państw członkowskich z entuzjazmem spotkali się osobiście z liderami projektów, aby dowiedzieć się o opartych na dowodach projektach, które przynoszą wymierne rezultaty. Dzięki wsparciu finansowemu i logistycznemu będą mogli pomóc we wdrażaniu tych projektów także w swoim własnym kraju.

Czy mogą Państwo powiedzieć parę słów o grupie sterującej, która zorganizowała to wydarzenie?

John F. Ryan: Grupa Sterująca ds. Promocji Zdrowia, Profilaktyki Chorób i Zarządzania Chorobami Niezakaźnymi została utworzona trzy lata temu. Zastąpiła ona różne grupy ekspertów i skoncentrowała swoje wysiłki na działaniach o zasadniczym znaczeniu – promowaniu i zapobieganiu w dziedzinach uznanych za priorytetowe przez państwa członkowskie. Niemal 80 proc. chorób niezakaźnych można uniknąć, głównie poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia. To jest punkt wyjścia dla wszelkich działań – musimy zapobiegać chorobom i promować zdrowie. OECD i WHO wykazały, że inwestycje w profilaktykę i promocję zdrowia są bardzo opłacalne i pozwalają uniknąć późniejszych wydatków na opiekę zdrowotną i leczenie chorób, których można było uniknąć lub którym można było zapobiec.

Irene Norstedt: Forum pozwoliło nam utworzyć sieć kontaktów i szerzej spojrzeć na potrzeby na poziomie lokalnym. Naukowcy często mają swobodę w prowadzeniu badań. Jednak ukierunkowanie badań na konkretne wyzwanie może być ekscytujące i motywujące zarazem. Kto nie chciałby wynaleźć leku na demencję? Albo na zapobieganie samobójstwom? Na forum mogliśmy zapoznać się z ciekawymi pomysłami, które udało się zrealizować. Było to niezwykle satysfakcjonujące doświadczenie. Z pomysłami, które faktycznie wprowadzono w życie, które okazały się skuteczne i które w ostatecznym rozrachunku pomagają osobom potrzebującym pomocy. To właśnie nadaje prawdziwy sens naszej pracy. Kreatywna energia w badaniach, nadzieja na dzielenie się pomysłami i prawdziwe zadowolenie z namacalnych rezultatów.

Działania na poziomie UE

Zdrowie psychiczne / choroby niezakaźne

Komisja Europejska – Zdrowie i Bezpieczeństwo Żywności

Kompas UE: działania na rzecz zdrowia psychicznego i dobrostanu psychicznego

Komisja Europejska – Zdrowie i Bezpieczeństwo Żywności

Aktualności

Forum najlepszych praktyk w dziedzinie zdrowia psychicznego (14–15 maja 2019 r., Ispra, Włochy)

Na forum, zorganizowanym przez grupę sterującą Komisji ds. profilaktyki i promocji zdrowia, zaprezentowano sprawdzone praktyki w różnych dziedzinach ochrony zdrowia, które mogą być realizowane na szerszą skalę w zainteresowanych państwach członkowskich. Więcej informacji na temat prac grupy sterującej można znaleźć tutaj.

„Kompas UE” dotyczący działań na rzecz zdrowia i dobrostanu psychicznego publikuje broszurę „Dobre praktyki w dziedzinie zdrowia psychicznego i dobrostanu psychicznego”

Broszura zawiera informacje na temat europejskich dobrych praktyk w zakresie zdrowia i dobrostanu psychicznego, które zostały ocenione przez ekspertów, a także krótkie podsumowanie poszczególnych praktyk, wyciągnięte wnioski i zalecenia dotyczące przyszłego ich wdrażania w różnych kontekstach.

Wyniki dwuletniego projektu pilotażowego analizującego kwestie ochrony zdrowia psychicznego w 12 krajach (MentALLY)

W ramach projektu współfinansowanego przez Parlament Europejski ocenia się obecny stan opieki w zakresie zdrowia psychicznego i proponuje sposoby poprawy.

Wszystkie prezentacje z posiedzenia Grupy Sterującej ds. Promocji Zdrowia, Profilaktyki Chorób i Zarządzania Chorobami Niezakaźnymi

Jedna z prezentacji dotyczy najlepszych praktyk w dziedzinie cyfryzacji zintegrowanej opieki zdrowotnej, a także postępów w realizacji celów zrównoważonego rozwoju. 14 lutego 2019 r. w Brukseli odbyło się drugie oficjalne posiedzenie grupy sterującej.

Komisarz ds. zdrowia Vytenis Andriukaitis popiera inicjatywę „Darkness into Light”, której celem jest wspieranie osób dotkniętych depresją lub myślami i tendencjami samobójczymi

Komisarz Vytenis Andriukaitis jest patronem tegorocznej edycji tego wydarzenia w Luksemburgu. 11 maja tysiące ludzi na całym świecie weźmie udział w marszu, który rozpocznie się o godz. 5 rano – marszu z ciemności nocy ku światłu dnia. Marsz symbolizuje nadzieję i rzuca światło na problemy związane ze zdrowiem psychicznym.

Problemy ze zdrowiem psychicznym w Europie dużo kosztują

Ze wspólnego sprawozdania Komisji Europejskiej i OECD wynika, że większe wysiłki na rzecz promowania zdrowia psychicznego i poprawy wczesnego diagnozowania oraz leczenia osób cierpiących na choroby psychiczne mogą przyczynić się do poprawy życia milionów Europejczyków oraz warunków gospodarczych i warunków zatrudnienia.

WHO Europa publikuje dokument programowy dotyczący włączenia schorzeń psychicznych w systemy opieki zdrowotnej

Krótki dokument strategiczny przygotowany dla europejskiej konferencji wysokiego szczebla WHO poświęcony chorobom niezakaźnym przedstawia sposoby bardziej zintegrowanego planowania i kompleksowych działań w zakresie zdrowia psychicznego i chorób niezakaźnych.

Projekty realizowane w ramach programu działań w dziedzinie zdrowia

Mig-HealthCare – wzmocnienie opieki świadczonej na poziomie społeczności lokalnych w celu ograniczenia dysproporcji w zakresie ochrony zdrowia oraz poprawy integracji migrantów i uchodźców w trudnej sytuacji ze społecznościami lokalnymi

Mig-HealthCare przygotuje plan działania na rzecz skutecznych modeli opieki zdrowotnej świadczonej na poziomie społeczności lokalnych w celu poprawy usług opieki zdrowotnej w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego, wsparcia włączenia i udziału migrantów i uchodźców w społecznościach europejskich oraz zmniejszenia nierówności w zakresie zdrowia.

PATHWAYS – Tworzenie zdrowych miejsc pracy i strategie nastawione na włączanie na rynku pracy osób chorujących przewlekle

W ramach projektu PATHWAYS decydentom i zainteresowanym stronom zaproponowano zalecenia dotyczące polityki w celu rozwiązywania problemów związanych z pracą doświadczanych przez osoby cierpiące na choroby przewlekłe i problemy zdrowia psychicznego, a także sprostania negatywnym konsekwencjom zarówno na poziomie indywidualnym, jak i krajowym i unijnym.

Inne ciekawe strony

Europejska Organizacja Ochrony Zdrowia Psychicznego

Europejska Organizacja Ochrony Zdrowia Psychicznego jest największą niezależną organizacją sieciową zrzeszającą użytkowników, specjalistów i usługodawców w dziedzinie zdrowia psychicznego w całej Europie.