Põhisisu juurde
Public Health

Tervis-EL uudiskiri nr 236 – Fookuses

Euroopa poolaasta: tervishoiureformid peavad jätkuma

Tervise ja toiduohutuse peadirektoraadi peadirektor Anne Bucher räägib, milline mõju on komisjoni 5. juunil 2019 vastu võetud kevadpaketil tervishoiusektorile. Igal kevadel esitab komisjon Euroopa poolaasta raames riigipõhised soovitused. Euroopa poolaasta on ELi liikmesriikide majandus-, eelarve- ja sotsiaalpoliitikate kooskõlastamise tsükkel. 2019. aasta kevadpakett sisaldas mitmeid soovitusi, et julgustada liikmesriike viima järgmise 12–18 kuu jooksul ellu tervishoiureforme.

Kas selgitaksite palun, mis on Euroopa poolaasta ja miks see hõlmab tervishoidu?

Euroopa poolaasta on osa ELi majanduse juhtimise raamistikust ning see aitab ELi riikidel vältida valitsemissektori ülemäärast võlga, ennetada makromajanduslikku tasakaalustamatust, toetada struktuurireforme mitmesuguste valdkondade, nagu tervishoid, ning edendada töökohtade loomist, majanduskasvu ja investeeringuid. Komisjoni ettepanekus esitatakse peamised reformimist vajavad valdkonnad ning esitatakse selleks juhiseid. Kuid komisjon ei tegutse üksinda. Soovitused peavad sama aasta juulis saama nõukogu heakskiidu ning liikmesriigid võivad otsustada soovitusi muuta. Soovituste rakendamist jälgitakse kogu aasta jooksul ja selle kohta esitatakse ülevaade komisjoni riigipõhistes aruannetes järgneva aasta veebruaris/märtsis.

Ma ei suudaks ette kujutada majandus-, eelarve- ja sotsiaalpoliitikate kooskõlastamist ilma tervishoiule tähelepanu pööramata. Tervishoiupoliitika toetab pikemat ja tootlikumat tööelu ning selle eesmärk on tagada kõigile juurdepääs esmatasandi tervishoiuteenustele. Märkimata ei saa jätta ka seda, et tervishoid on üks kõige innovatiivsemaid sektoreid ja moodustab ligikaudu ühe kümnendiku ELi sisemajanduse koguproduktist. Selles ja sotsiaalhoolekandesektoris töötab kokku ligikaudu 8% kvalifitseeritud tööjõust. Kvaliteetne, taskukohane ja kättesaadav tervishoid on kõige alus.

Mida on komisjon tervishoiusektorile soovitanud?

Soovitusi on väga mitmesuguseid – jätkusuutliku eelarvega tervishoiusüsteemide loomisest ja ambulatoorse ravi täiustamisest ELi patsientide kõrgete omaosalustasude vähendamiseni ja ennetustegevuse tõhustamiseni. Komisjoni eesmärk ei ole kindlasti eraldi välja tuua riike, mille tulemused on ühel või teisel viisil puudulikud. Soovime neid aidata prioriteetide kindlaks määramisel, et muuta riikide tervishoiusüsteemid tõhusamaks, kättesaadavamaks ja vastupidavamaks. Komisjoni hindab riigi olukorda analüüsi tegemiseks ja soovituste esitamiseks põhjalikult ning võtab arvesse teavet, mis on saadud algatuse „State of Health in the EU“ vahendusel.

Miks on käesoleval aastal antud soovitustes esile toodud eri poliitikavaldkondade investeeringute vajadused?

Komisjon soovib järgida nn positiivse kolmnurga põhimõtet. Sellesse kuuluvad reformid, investeerimine ja eelarvepoliitiline vastutus. Investeerimisvajaduste kindlakstegemine ja nendega tegelemine on seega käesoleva aasta Euroopa poolaasta prioriteet. Silmas peetakse ka läbirääkimisi tulevase mitmeaastase finantsraamistiku ehk 2021.–2027. aastate ELi eelarve üle. Selle aasta Euroopa poolaasta tsüklis pidas komisjon põhjalikke arutelusid liikmesriikide üldiste investeerimisprobleemide ja -prioriteetide üle. Seda mitmesuguste poliitikavaldkondade ja sektorite üleselt. Tervisesektoris tehti mõne riigi puhul kindlaks vajadus täiendavate investeeringute järele. Nende riikide puhul, kus täiendavaid investeeringuid tervishoidu ei ole vaja teha, kirjeldati investeerimisvajadusi riigipõhistes aruannetes, mille avaldasime selle aasta alguses ning mis on soovituste analüütiline alus.

ELi tasandi meetmed

ELi tervisepoliitika – tervishoiusüsteemide koordineerimine

Euroopa Komisjon – Tervis ja toiduohutus

Euroopa poolaasta

Euroopa Komisjon – ELi majandus- ja eelarvepoliitika kooskõlastamine

Uudised

Euroopa poolaasta: komisjon esitab tervisealased soovitused

Euroopa Komisjon on vastu võtnud esitanud riigipõhised soovitused, mis hõlmavad ka tervist ja tervishoidu investeerimist. Sellega aidatakse liikmesriikidel oma tervishoiusüsteeme reformida, võttes arvesse rahvastiku vananemist.

2019. aasta Euroopa poolaasta: iga-aastane majanduskasvu analüüs

Siit leiate iga-aastase majanduskasvu analüüsi ning ka infograafikud majandussaavutuste kohta (alates 2014. aastast) ja ELi majandustulemuste kohta.

Milline on Euroopa poolaasta ajakava ja kes on peamised osalised?

Ajakavas on näidatud ELi institutsioonide ülesanded ja tsüklite kavandamine.

Terviseprogrammi projektid

ELi terviseprogramm

ELi terviseprogrammist toetatakse ja rahastatakse liikmesriike, et aidata neil rakendada konkreetseid meetmeid ja algatusi, mis võivad aidata muuta nende tervishoiusüsteeme tõhusamaks, vastupidavamaks ja kestlikumaks.

Muud huvipakkuvad lingid

Tervislik seisund ELis

„State of Health in the EU“ on Euroopa Komisjoni kaheaastane algatus, mille eesmärk on anda poliitikakujundajatele, huvirühmadele ja tervishoiutöötajatele faktilisi ja võrreldavaid andmeid ning tutvustada ELi riikide tervishoiusüsteeme.

Euroopa tervishoiupoliitika ja -süsteemide vaatluskeskus

Vaatluskeskus toetab ja edendab tõendipõhise tervishoiupoliitika kujundamist Euroopa tervishoiusüsteemide dünaamika kõikehõlmava ja põhjaliku analüüsi põhjal.