Přejít na hlavní obsah
Public Health

Zpravodaj „Zdraví v EU“ č. 238 – Téma

Redakční články pro toto číslo zpravodaje připravilo Generální ředitelství Evropské komise pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky (GŘ GROW). GŘ GROW spravuje databázi kosmetických přísad a také portál pro oznamování kosmetických přípravků a v případě potřeby pověřuje Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitele, aby poskytl u kosmetických přísad posouzení rizik.

Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitele hraje zásadní úlohu v úsilí Komise zaměřeném na problematiku endokrinních disruptorů

S cílem eliminovat možná rizika pro lidské zdraví stanoví nařízení o kosmetických přípravcích (nařízení (ES) č. 1223/2009) systém omezení a zákazů používání některých látek v kosmetických přípravcích. Ty vychází z vědeckých posouzení prováděných Vědeckým výborem pro bezpečnost spotřebitele.

Tento vědecký výbor posuzuje vlastnosti látek obsažených v kosmetických, u nichž existuje riziko, že by mohly narušovat činnost žláz s vnitřní sekrecí přípravcích, ale i jiných potenciálně rizikových látek. Endokrinní disruptory jsou chemické látky, které mohou měnit fungování endokrinního (tj. hormonálního) systému a nepříznivě tak ovlivňovat zdraví lidí nebo zvířat.

Následně jsou vyvozovány závěry ohledně toho, zda endokrinní/hormonální aktivity souvisí s kritickým cílovým parametrem pro hodnocení bezpečnosti těchto látek pro spotřebitele, a to případně i u rizikových skupin, jako jsou děti.

Dne 7. listopadu 2018 přijala Komise přezkum nařízení (ES) č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích, které bylo provedeno právě s ohledem na látky s vlastnostmi vyvolávajícími endokrinní poruchy. Výsledná zpráva hodnotila, jak nařízení o kosmetických přípravcích problematiku látek považovaných za potenciální endokrinní disruptory řeší – jak fungují zákazy a omezení vydávaná v jednotlivých případech na základě posouzení provedených vědeckým výborem. Celkovým závěrem je, že nařízení o kosmetických prostředcích poskytuje adekvátní nástroje pro regulaci používání kosmetických látek, jež představují potenciální riziko pro lidské zdraví.

Komise se rovněž zavázala vypracovat do konce března 2019 prioritní seznam potenciálních endokrinních disruptorů, na které se zatím zákazy stanovené nařízením nevztahují, aby u nich mohlo být provedeno posouzení rizik. Výchozím bodem při sestavování tohoto prioritního seznamu byl výsledek screeningové studie, která byla provedena s cílem podpořit posouzení dopadů zaměřené na přípravky na ochranu rostlin a biocidy. Screeningová studie identifikovala 6 látek (benzofenon-3, kyselina kojová, 4-methylbenzylidenkafr, propylparaben, triklosan a resorcinol) používaných v kosmetických přípravcích, které mají vlastnosti, jež by mohly narušovat činnost žláz s vnitřní sekrecí, a na něž se zatím nevtahuje žádný zákaz.

Předběžný seznam předložila Komise pracovní skupině pro kosmetické přípravky v prosinci 2018. Členové pracovní skupiny byli vyzváni, aby se k seznamu vyjádřili, a doplnili další potenciálně rizikové látky, jež by mohly endokrinní systém narušovat, a aby předložili argumenty pro jejich zařazení na seznam.

Na základě příspěvků členů pracovní skupiny byl sestaven seznam 28 látek a rozdělen na dvě části. Skupinu A tvoří 14 látek s vyšší prioritou pro posouzení – buď proto, že zároveň procházejí hodnocením podle nařízení REACH, nebo již existují vědecké důkazy, které obavy potvrdily. Zbylých 14 látek tvoří skupinu B, u nichž buď zatím nebylo vědecké hodnocení zahájeno, nebo u nichž vědci vyjádřili obavy v souvislosti s životním prostředím a nikoli s lidským zdravím. Skupina B rovněž obsahuje látky, které byly výborem vyhodnoceny jako bezpečné, a látky, které byly v poslední době klasifikovány jako karcinogenní, mutagenní nebo toxické pro reprodukci podle nařízení o klasifikaci, označování a balení látek a směsí – tam, kde jsou zavedena odpovídající opatření pro posuzování a řízení rizik s cílem zakázat či omezit jejich použití v kosmetických přípravcích.

V této souvislosti byla vyhlášena první výzva k poskytnutí údajů týkajících se 14 látek skupiny A (viz níže). Poté, co Komise obdrží dostatečné množství údajů, pověří výbor, aby u látek co nejdříve provedl hodnocení. Na tomto základě Komise přijme dle potřeby opatření – tj. zakáže nebo omezí používání jednotlivých látek v kosmetických přípravcích.

Další výzvy k poskytnutí údajů týkajících se 14 látek skupiny B budou vyhlášeny v budoucnu, přičemž bude vzat v úvahu veškerý relevantní vývoj v této oblasti.

Další informace:

Výzva k poskytnutí údajů o složkách s vlastnostmi, které by mohly narušovat činnost žláz s vnitřní sekrecí, používaných v kosmetických přípravcích je otevřena do 15. října 2019.

V rámci přípravy žádostí o vědecká stanoviska pro Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitele zahájilo Generální ředitelství pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky (GŘ GROW) výzvu k poskytnutí údajů, otevřenou všem zúčastněným stranám, včetně akademických a jiných výzkumných institucí, orgánů zemí EU, výrobců kosmetických přípravků, výrobců dotčených látek a sdružení spotřebitelů.

Výzva se týká vědeckých údajů, např. o všech fyzikálně-chemických vlastnostech, toxikokinetice a koncových bodů toxikologického účinku, posouzení expozice ze spotřebních výrobků a navrhovaných bezpečných limitů koncentrace u následujících složek: benzofenon-3, kyselina kojová, 4-methylbenzylidenkafr, propylparaben, triklosan, resorcinol, oktakrylen, triklokarban, butylhydroxytoluen (BHT), benzofenon, homosalatum, benzyl-salicylát, genistein a daidzein v rámci nařízení (ES) č. 1223/2009.

Další informace:

Svá stanoviska na endokrinní disruptory můžete Evropské komisi zasílat do 10. července 2019

V zájmu zkvalitňování právního rámce EU zahájila Komise horizontální kontrolu účelnosti legislativy zaměřené na endokrinní disruptory. Umožní vyhodnotit, zda právní předpisy EU týkající se chemických látek plní svůj účel –tj. zda skutečně chrání lidské zdraví a životní prostředí a minimalizují celkové vystavení endokrinním disruptorům. Zúčastněné strany, tj. např. veřejnoprávní orgány, zástupci průmyslových odvětví, nevládních organizací a široké veřejnosti se mohou do této kontroly účelnosti zapojit tak, že do 10. července 2019 zašlou k plánu Komise svou zpětnou vazbu. Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitele tak hodlá učinit.

Kontrola účelnosti posoudí současnou situaci v EU a porovná ji se situací v roce 1999, kdy byla zveřejněna první strategie Společenství týkající se endokrinních disruptorů. V chápání a regulaci endokrinních disruptorů došlo mezitím k výraznému pokroku a EU v současné době patří v této oblasti k celosvětové špičce.

V průběhu letošního roku Komise plánuje uspořádat veřejnou konzultaci, která bude po dobu 12 týdnů k dispozici na internetových stránkách Komise věnovaných konzultacím s veřejností „Podělte se o svůj názor“ ve 23 jazycích EU. Odpovědět budete moci v kterémkoli z 24 úředních jazyků EU. V říjnu by se rovněž mělo na téma endokrinních disruptorů uskutečnit výroční fórum. Přijetí stanoviska se očekává v polovině roku 2020.

Další informace: