Glavni sadržaj
Public Health

Bilten Zdravlje-EU, br. 238. – U prvom planu

Uredničke članke za ovo izdanje pripremila je Glavna uprava za unutarnje tržište, industriju, poduzetništvo te mala i srednja poduzeća (GU GROW) Europske komisije. GU GROW upravlja bazom podataka o kozmetičkim sastojcima i portalom za prijavu kozmetičkih proizvoda te prema potrebi ovlašćuje Znanstveni odbor za sigurnost potrošača (engl. Scientific Committee on Consumer Safety, SCCS) da provede procjenu rizika u pogledu kozmetičkih sastojaka.

Znanstveni odbor za sigurnost potrošača ima važnu ulogu u tekućem radu Komisije u području endokrinih disruptora.

Kako bi se pristupilo smanjivanju potencijalnih rizika za ljudsko zdravlje, Uredbom o kozmetičkim proizvodima (Uredba (EZ) br. 1223/2009) utvrđen je sustav ograničenja i zabrana upotrebe određenih tvari u kozmetici, a na temelju znanstvene procjene rizika koju je proveo SCCS.

SCCS u svojoj procjeni rizika razmatra znanstvene dvojbe u vezi sa svojstvima endokrine disrupcije kod tvari koje se upotrebljavaju u kozmetičkim proizvodima kao i druge tvari koje izazivaju zabrinutost zbog potencijalnog utjecaja na zdravlje ljudi. Endokrini disruptori su kemijske tvari koje mogu promijeniti funkcioniranje endokrinog (hormonskog) sustava i negativno utjecati na zdravlje ljudi ili životinja.

SCCS donosi zaključke o povezanosti endokrine/hormonske aktivnosti s kritičnim krajnjim točkama radi procjene sigurnosti tih tvari za potrošače, uključujući, gdje je to primjenjivo, osjetljive skupine kao što su djeca.

Komisija je 7. studenoga 2018. donijela reviziju Uredbe (EZ) br. 1223/2009 o kozmetičkim proizvodima u pogledu tvari koje imaju svojstva endokrine disrupcije. U izvješću je analizirano kako je u Uredbi o kozmetičkim proizvodima regulirana upotreba tvari koje se smatraju potencijalnim endokrinim disruptorima tj., za svaku je tvar navedeno je li slijedom ocjene sigurnosti koju je proveo SCCS njezina upotreba zabranjena ili ograničena. Opći je zaključak da Uredba o kozmetičkim proizvodima pruža odgovarajuće alate za reguliranje upotrebe kozmetičkih sastojaka koji su potencijalno rizični za zdravlje ljudi.

Komisija se obvezala i da će do kraja ožujka 2019. izraditi prioritetni popis potencijalnih endokrinih disruptora koji još nisu obuhvaćeni zabranama u Uredbi o kozmetičkim proizvodima radi procjene rizika. Pri izradi tog popisa pošlo se od rezultata analitičkog pregleda koji je radi potpore procjeni učinka proveden u području sredstava za zaštitu bilja i biocidnih proizvoda. Analitičkim pregledom utvrđeno je da šest tvari (benzofenon-3, kojična kiselina, 4-metilbenziliden kamfor, propilparaben, triklosan i rezorcinol) koje se upotrebljavaju u kozmetičkim proizvodima potencijalno imaju svojstva endokrine disrupcije, a još nisu obuhvaćene postojećim zabranama ili pokrenutim postupkom zabrane.

Komisija je u prosincu 2018. predstavila preliminarni popis radnoj skupini za kozmetičke proizvode. Članovi te radne skupine zamoljeni su da daju svoje mišljenje o tom popisu i da prijave druge tvari koje izazivaju zabrinutost kao potencijalni endokrini disruptori kao i argumente koji govore u prilog toj zabrinutosti.

Nakon dobivanja povratnih informacija od članova radne skupine konsolidiran je konačni popis 28 tvari podijeljenih u dvije skupine. U „skupini A” nalazi se 14 tvari čije se ocjenjivanje smatra višim prioritetom jer je za njih u tijeku ocjena tvari u skladu s Uredbom REACH zbog zabrinutosti da se radi o endokrinim disruptorima ili već postoje znanstveni dokazi koji to potvrđuju. U „skupini B” nalazi se 14 tvari za koje ili još nisu provedena znanstvena istraživanja ili ishod znanstvenih istraživanja pokazuje da te tvari kao endokrini disruptori izazivaju zabrinutost za okoliš, ali ne za ljudsko zdravlje. U skupini B su i tvari koje je SCCS nedavno ocijenio sigurnima i/ili tvari koje su nedavno klasificirane kao karcinogene, mutagene ili reproduktivno toksične tvari u skladu s Uredbom o razvrstavanju, označivanju i pakiranju tvari i smjesa i za koje postoje odgovarajuće mjere za procjenu rizika/upravljanje rizicima kako bi se zabranila/ograničila njihova upotreba u kozmetičkim proizvodima.

Za 14 tvari iz skupine A objavljen je prvi poziv na dostavu podataka (vidjeti u nastavku). Nakon što pristigne dovoljno podataka, Komisija će ovlastiti SCCS da ocijeni tvari u najkraćem mogućem roku. Ako bude potrebno, Komisija će potom poduzeti odgovarajuće mjere kako bi zabranila ili ograničila upotrebu predmetnih tvari u kozmetičkim proizvodima.

U planu su dodatni pozivi na dostavu podataka koji će se odnositi na 14 tvari iz skupine B, pri čemu će se u obzir uzeti svaki relevantan razvoj situacije.

Dodatne informacije potražite na:

Podaci o sastojcima koji potencijalno imaju svojstva endokrine disrupcije a upotrebljavaju se u kozmetičkim proizvodima mogu se dostaviti do 15. listopada 2019.

U okviru pripreme zahtjeva Znanstvenom odboru za sigurnost potrošača za dostavu znanstvenih mišljenja, Glavna uprava za unutarnje tržište, industriju, poduzetništvo te mala i srednja poduzeća (GU GROW) objavila je poziv na dostavu podataka otvoren za sve zainteresirane strane, uključujući akademske i ostale istraživačke institute, tijela država članica, proizvođače kozmetičkih proizvoda, proizvođače predmetnih tvari i udruženja potrošača.

Poziv se odnosi na relevantne znanstvene informacije, uključujući podatke o svim fizikalno-kemijskim svojstvima, toksikokinetici, toksikološkim krajnjim točkama, procjeni izloženosti potrošača putem kozmetičkih proizvoda i/ili indikaciju preporučenih sigurnih graničnih vrijednosti koncentracije za sljedeće sastojke: Benzofenon-3, kojična kiselina, 4-metilbenziliden kamfor, propilparaben, triklosan, rezorcinol, oktokrilen,triklokarban, butilirani hidroksitoluen (BHT), benzofenon, homosalat, benzil salicilat, genistein i daidzein u okviru Uredbe (EZ) 1223/2009.

Dodatne informacije potražite na:

Svoja stajališta o mjerama koje EU poduzima u pogledu endokrinih disruptora možete podijeliti do 10. srpnja 2019.

U okviru provjere dosljednosti pravnog okvira EU-a, Komisija je pokrenula međusektorsku provjeru primjerenosti zakonodavstva o endokrinim disruptorima, koja će pridonijeti ocjeni ispunjava li zakonodavstvo EU-a o kemikalijama svoju svrhu, a to je zaštita ljudskog zdravlja i okoliša minimiziranjem ukupne izloženosti endokrinim disruptorima. Dionici, od javnih tijela i industrije do nevladinih organizacija i javnosti, mogu sudjelovati u toj provjeri primjerenosti dostavom povratnih informacija o planu provedbe do 10. srpnja 2019., što SCCS namjerava učiniti.

Provjerom primjerenosti zakonodavstva ocijenit će se sadašnja situacija u EU-u te će se ta situacija usporediti sa situacijom 1999., kada je objavljena prva Strategija Zajednice za endokrine disruptore. Od tada je postignut velik napredak u razumijevanju i reguliranju endokrinih disruptora i EU je danas prepoznat kao jedan od globalnih predvodnika u rješavanju pitanja povezanih s tim kemikalijama.

Kasnije ove godine Komisija planira pokrenuti javno savjetovanje koje će na glavnoj internetskoj stranici Komisije za javno savjetovanje „Iznesite svoje mišljenje” biti dostupno tijekom 12 tjedana na 23 jezika EU-a. Moći ćete odgovoriti na bilo kojem od 24 službena jezika EU-a. Za listopad je u planu i godišnji forum o endokrinim disruptorima. Očekuje se da će se mišljenje donijeti do sredine 2020.

Dodatne informacije potražite na: