Přejít na hlavní obsah
Public Health

Zpravodaj Zdraví v EU č. 240 – Téma

10 kroků k zajištění globálního přístupu k očkování

Evropská komise a Světová zdravotnická organizace uspořádaly dne 12.září celosvětový summit o očkování s cílem zvrátit šíření nemocí, kterým lze očkováním předcházet, a zastavit šíření dezinformací. Závěry diskusí, které během summitu proběhly, lze shrnout do následujících tezí.

Z jednoznačných výhod očkování by měli být schopni profitovat všichni. Navzdory dostupnosti bezpečných a účinných očkovacích látek stojí proočkovanosti na celém světě v cestě nejrůznější překážky, jako je špatný přístup k očkování, nedostatek očkovacích látek, šíření dezinformací o tématu, nedostatečná ostražitost ohledně možných rizik nákazy, klesající důvěra veřejnosti ve význam očkování a nedostatek investic v této oblasti. Očkování je nepopiratelně jedním z nejúčinnějších opatření v oblasti veřejného zdraví. Je třeba se zasadit o zachování tvrdě vydobytých výhod, které z očkování populace vyplývají. Zároveň však musíme vyvinout větší úsilí, abychom zajistili efektivní, rovnoprávné zdravotní systémy a omezili veškeré utrpení, které vyplývá z onemocnění, jimž lze předcházet. V rámci tohoto úsilí je také nezbytné zajistit dostatečné investice do výzkumu a vývoje, aby mohly vznikat nové vakcíny a optimalizovaly se ty stávající.

Nezbytné kroky:

  1. Přijmout globální politický závazek v zájmu zajištění očkování pro všechny a vytvoření efektivní partnerství – spolupráce s orgány veřejného zdraví, odborníky, občanskou společností, vědeckou obcí, podniky i komunitami na mezinárodní, celostátní, regionální i místní úrovni s cílem zajistit vysokou míru globální proočkovanosti a chránit tak celosvětovou populaci.
  2. Zajistit, aby všechny země zavedly a prováděly vnitrostátní imunizační strategie a posílily jejich finanční udržitelnost v souladu s cíli všeobecné zdravotní péče pro všechny.
  3. Vytvořit spolehlivé systémy dohledu nad nemocemi, kterým lze předcházet očkováním, zvláště těch, u nichž se stanovil cíl celosvětového vymýcení.
  4. Řešit hlavní příčiny nepřipravenosti k očkování, zvýšit důvěru ve vakcinaci a vytvořit a realizovat intervence založené na vědeckých důkazech.
  5. Využívat výhod digitálních technologií s cílem optimalizovat sledování výsledků programů očkování.
  6. Podpořit výzkum zaměřený na kontinuální zajištění údajů o účinnosti a bezpečnosti očkovacích látek a o dopadu očkovacích programů.
  7. Pokračovat v úsilí a investicích do výzkumu, vývoje a inovací nových a zlepšených očkovacích látek a prostředků pro jejich podání (včetně zavedení nových modelů financování a pobídek).
  8. Omezovat riziko nedostatku očkovacích látek prostřednictvím zlepšení dohledu nad dostupností vakcín, optimalizací nákupu, dodávek a systému uchovávání očkovacích látek a spoluprací s výrobci a ostatními aktéry distribučního řetězce v zájmu zajištění nejlepšího využití stávající výrobní kapacity a jejího případného zvýšení.
  9. Umožnit odborníkům ze zdravotnictví, zdravotnímu personálu i médiím poskytovat účinné, transparentní a objektivní informace veřejnosti a bojovat proti zavádějícím informacím a dezinformacím, například aktivitou na sociálních platformách a komunikací s technologickými společnostmi.
  10. Harmonizovat a začlenit očkování do globálních zdravotnických a rozvojových programů prostřednictvím obnoveného programu pro imunizaci do roku 2030.

Činnosti na úrovni EU

Očkování

Evropská komise – Zdraví a bezpečnost potravin

Aktuality

Evropská komise pořádá spolu se Světovou zdravotnickou organizací celosvětový summit o očkování (12. září 2019)

Summit se koná pod společnou záštitou předsedy Komise Jean-Clauda Junckera a generálního ředitele organizace WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse, díky čemuž se téma očkování více zviditelní na nejvyšší politické úrovni.

Očkováním proti lidskému papilomaviru (HPV) lze podle zprávy organizace Public Health England předejít více než 100 000 případů rakoviny

Podle odhadů by se na základě očkování proti HPV mohlo do roku 2058 zabránit přes 64 000 případů rakoviny děložního čípku a téměř 50 000 případů jiného typu rakoviny.

Veřejné mínění Evropanů ohledně očkování

V průzkumu Eurobarometru provedeném v březnu 2019 byli Evropané dotazováni na to, jaký vnímají situaci ohledně nemocí, jimž lze předcházet očkováním, a účinnost vakcín, jaké mají s očkováním zkušenosti a ze kterých zdrojů čerpají informace o této problematice.

Dokud nezmizí výrazné nedostatky v imunitě a nevyřeší se neoptimální proočkovanost, spalničky se budou šířit i nadále

V nedávném zpravodaji Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí jeho ředitelka Andrea Ammonová prohlásila, že případnou epidemii mohou zapříčinit tři hlavní faktory: velký počet lidí náchylných k nákaze spalničkami, vysoký výskyt spalniček u mlaých dětí a dospělých a neustálé riziko importu tohoto onemocnění z jiných zemí.

Členové Světové zdravotnické organizace (WHO) – regionální kanceláře pro Evropu – se dohodli na Evropském plánu pro vakcinaci na období 2015–2020

Tento plán byl přijat členskými zeměmi organizace WHO/EURO v roce 2014 a obsahuje regionální cíle v oblasti imunizace a kontroly nemocí, jimž lze předcházet očkováním, a dále i prioritní oblasti činnosti a indikátory.

Plné znění Globálního akčního plánu pro vakcinaci 2011–2020 a přehledná shrnutí podle oblasti

Globální akční plán pro vakcinaci – přijatý 194 členskými zeměmi Světového zdravotnického shromáždění v květnu 2012 – má za cíl předejít do roku 2020 milionům úmrtí tím, že se zajistí rovnoprávnější přístup ke stávajícím očkovacím látkám pro obyvatele ve všech částech světa.

20 milionů dětí nebylo v roce 2018 očkováno proti spalničkám, záškrtu a tetanu

Podle nově zveřejněných údajů organizací WHO a UNICEF nedostalo v roce 2018 vakcínu proti život ohrožujícím nemocem, jako jsou spalničky, záškrt a tetanus, minimálně každé desáté dítě.

WHO: zlepšením globální proočkovanosti lze předejít přes 1,5 milionu úmrtí

Infopřehled vydaný Světovou zdravotnickou organizací uvádí podrobné informace o imunizaci obyvatel. Například se odhaduje, že 19,4 milionu dětí mladších jednoho roku nedostalo kombinovanou vakcínu DTP3 (tj. proti záškrtu, tetanu a černému kašli).

Díky celosvětovému úsilí se podařilo dosáhnout zlomu v imunizaci proti dětské obrně

Za podpory Světové aliance pro vakcíny a imunizaci (GAVI) se podařilo zavést imunizační program proti dětské obrně i ve dvou posledních zemích světa, kde dosud neexistoval: v Zimbabwe a Mongolsku. Díky tomu jsou teď proti tomuto onemocnění chráněny děti na celém světě.

Bezplatný kurz WHO pro odborníky věnující se otázkám bezpečnosti vakcín

Cílem tohoto kurzu je zprostředkovat odborníkům nejnovější poznatky a dosáhnout tak vyrovnané znalostní úrovně této profesní komunity. Jedná se o zdravotní sestry, porodní asistentky, pracovníky komunitních zdravotních středisek, lékárníky, lékaře a další pracovníky věnující se imunizačním programům.

Představenstvo GAVI: Nová strategie na vysoké úrovni pro období 2021–2025 usiluje o globální imunizaci

Dne 27. června 2019 schválilo představenstvo Světové aliance pro vakcíny a imunizaci novou strategii, podle níž se bude řídit její činnost v období 2021–2025. Prioritou je zajistit imunizaci komunit, které v současné době v proočkovanosti zaostávají, jako jsou například chudinské městské čtvrti, odlehlé oblasti a konfliktní zóny.

Další zajímavé odkazy