Pereiti prie pagrindinio turinio
Public Health

Portalo „Sveikata ES“ informacinis biuletenis Nr. 242. Dėmesio centre

ES sveikatos srities apdovanojimais įvertinamos iniciatyvos, padedančios jaunimui gyvenimą pradėti sveikai

Už sveikatą ir maisto saugą atsakingas Europos Komisijos narys Vytenis Andriukaitis per 2019 m. spalio 17 d. Briuselyje įvyksiantį ES sveikatos politikos platformos metinį posėdį įteiks ES sveikatos srities apdovanojimus. Šių metų apdovanojimai skiriami už iniciatyvas, kurios vaikams ir jaunimui padeda gyvenimą pradėti sveikai išlaikant sveiką kūno svorį – valgant maistingus maisto produktus ir daugiau judant.

Kodėl šių metų tema pasirinkta kova su jaunimo nutukimu ir antsvoriu?

Nepaisant Europos lygmens veiksmų sustabdyti nutukimo didėjimo tendenciją, nutukusių arba antsvorio turinčių gyventojų – suaugusiųjų, vaikų ir jaunimo – dalis ir toliau yra didelė ir tai kelia susirūpinimą. Nerimą ypač kelia tai, kad daugumoje Europos šalių mažėja 11–15 metų paauglių fizinis aktyvumas. Su antsvoriu, nutukimu ir fiziniu neaktyvumu susijusios problemos paprastai prasideda vaikystėje ir dažnai yra neproporcingai gajos palankių sąlygų neturinčiose socialinėse ir ekonominėse grupėse.

Skubiai reikia imtis plataus užmojo veiksmų ne tik sumažinti žmonių kančias, bet ir didelę ekonominę nutukimo naštą, stiprinti nacionalines sveikatos priežiūros ir socialines sistemas ir skatinti ekonomikos produktyvumą ir augimą, taip pat – ir sveiką ateities darbo jėgą.

Kodėl ES sveikatos srities apdovanojimai šiemet teikiami plačiau – ne tik nevyriausybinėms organizacijoms, bet ir miestams bei mokykloms?

Kad užkirstume kelią vaikų ir jaunuolių nutukimui Europos Sąjungoje ir jį sumažintume, turime bendradarbiauti įvairiais lygmenimis. Miestų, nevyriausybinių organizacijų ir mokyklų vaidmuo – suburti politikos formuotojus ir piliečius. Jie atlieka itin svarbų vaidmenį šviečiant vaikus apie nesveiko maisto ir nejudrios gyvensenos pavojus ir kaip geriausią strategiją skatinant prevenciją.

Būtent dėl šios priežasties miestai, nevyriausybinės organizacijos ir mokyklos raginami imtis veiksmų ir bendradarbiauti su kitais dalyviais vaikų aplinkoje, kad ši nerimą kelianti tendencija būtų sustabdyta.

Todėl 2019 m. ES sveikatos srities apdovanojimų dėmesio centre – miestų, nevyriausybinių organizacijų ir mokyklų iniciatyvos, padedančios išlaikyti aukštus visuomenės sveikatos standartus Europos Sąjungoje vaikų ir jaunimo nutukimo prevencija ir mažinimu. Vertinimo komisijai tenka sudėtinga užduotis atrinkti tik tris geriausias iniciatyvas, tačiau norėčiau pabrėžti, kad svarbiausia – ne laimėti, o tai, kad visi išvien sprendžiame nutukimo problemą.

Žinoma, linkime mūsų vaikams laimės, sveikatos ir sėkmės, tačiau to nepakanka. Mes, suaugusieji, turime priimti teisingus sprendimus, kad užkirstume kelią jų antsvoriui arba nutukimui. Jie verti tvirto mūsų įsipareigojimo ir ryžtingų veiksmų. Nieko nelaukdami bendromis jėgomis padarykime galą užburtam vaikų nutukimo ratui.

ES lygmens veikla

ES sveikatos politikos platforma

Europos Komisija. Sveikata ir maisto sauga

Naujienos

Žiūrėkite ES sveikatos politikos platformos metinio posėdžio ir ES sveikatos srities apdovanojimų ceremonijos transliaciją internetu!

2019 m. spalio 17 d. Briuselyje įvyksiančiai apdovanojimų ceremonijai vadovaus Komisijos narys V. Andriukaitis. Po jos per metinį platformos posėdį vyks sąveiki apskritojo stalo diskusija, kurioje dalyvauti galės visi – taip pat ir transliacijos internetu žiūrovai, ir bus pateikti 2019 m. ir 2020 m. bendri pareiškimai.

Balsuokite už 2020 m. ciklo teminius tinklus!

ES sveikatos politikos platformoje kasmet veikia bent trys teminiai tinklai, kuriems vadovauja sveikatos srities suinteresuotieji subjektai ir kuriuos atrenka Sveikatos politikos platformos naudotojai. Šie laikini tinklai parengia bendros svarbos politikos srities bendrus pareiškimus. Balsuoti galima iki 2019 m. lapkričio 6 d.

Žiūrėkite teminio tinklo 2019 m. internetinius seminarus ir paremkite 2019 m. bendrus pareiškimus!

Artėjant ciklo pabaigai, per 2019 m. spalio 17 d. įvyksiantį ES sveikatos politikos platformos metinį posėdį bus pateikti galutiniai bendri pareiškimai. Dar galite peržiūrėti visus 2019 m. teminių tinklų internetinius seminarus ir paremti jų bendrus pareiškimus!

ES sveikatos politikos platformos registruotų naudotojų – jau daugiau kaip 5700. Prisijunkite prie jų!

Nuo sukūrimo 2016 m. platforma išaugo ir joje dabar yra daugiau kaip 5700 registruotų naudotojų, atstovaujančių beveik 70 skirtingų sričių. Prisijunkite prie šių sveikatos srities suinteresuotųjų subjektų, nevyriausybinių organizacijų, mokslininkų, pacientų organizacijų ir kitų dalyvių užsiregistruodami tinkle ir keiskitės su jais idėjomis!

Sužinokite, kurios iniciatyvos gali gauti 2019 m. ES sveikatos srities apdovanojimus!

Europos Komisija atrinko po tris geriausias kiekvienos kategorijos iniciatyvas 2019 m. ES sveikatos srities apdovanojimų konkurse, skirtame miestams, nevyriausybinėms organizacijoms ir mokykloms, siekiantiems užkirsti kelią vaikų ir jaunimo (6–18 metų) nutukimui ir jį mažinti. Laimėtojai bus paskelbti 2019 m. spalio 17 d.

Sužinokite apie ankstesnių metų konkurso ir kitų sričių – nuo Ebolos karštligės iki skiepijimo – laimėtojus

ES sveikatos srities apdovanojimai pradėti teikti 2015 m. Tuomet tema buvo Ebolos karštligė. Po to dėmesys buvo sutelktas į atsparumą antimikrobinėms medžiagoms, skiepijimą, tabako vartojimo ir jaunimo nutukimo bei antsvorio prevenciją. Atrinktos iniciatyvos ir toliau yra šių sričių orientyras.

2019 m. ES sveikatos srities apdovanojimais remiamas 2014–2020 m. kovos su vaikų nutukimu veiksmų planas

Veiksmų plane išdėstomos prioritetinės veiksmų sritys ir siūlomos galimos priemonės. Jame taip pat siūlomi būdai drauge stebėti pažangą.

Šių metų ES sveikatos srities apdovanojimų tikslai remiami ir Vaisių, daržovių ir pieno vartojimo skatinimo mokyklose programa

Daug ES jaunuolių nevalgo tinkamo maisto, kuris padėtų jiems augti ir užtikrintų gerą sveikatą. Ir 2019 m. ES sveikatos srities apdovanojimais, ir šiuo planu į mokymo įstaigas tiekti vaisius, daržoves ir pieną siekiama padėti jiems įgyti sveikų įpročių ir mažinti nutukimą.

Ar norėtumėte vesti internetinį seminarą ES sveikatos politikos platformoje?

Ar norėtumėte, kad ES sveikatos politikos platformos grupė padėtų jums platformoje surengti internetinį seminarą? Kreipkitės adresu sante-hppatec [dot] europa [dot] eu (sante-hpp[at]ec[dot]europa[dot]eu) ir pateikite savo pasiūlymą!

Kitos naudingos nuorodos

Geriausios patirties pavyzdžių portalas

ES sveikatos srities apdovanojimais skatinamos pavyzdinės sveikatos srities iniciatyvos, o portale vienoje vietoje pateikiami geros ir geriausios patirties pavyzdžiai, kuriuos atrinko Prevencijos ir sveikatos ugdymo iniciatyvinė grupė. Pavyzdžius taip pat galima pateikti įvertinti portale.