Ugrás a fő tartalomra
Public Health

Egészség–EU Hírlevél, 245. szám – Fókuszban

Vytenis Andriukaitis biztos élő öröksége: a State of Health in the EU ciklus (Egészségügyi helyzet az Európai Unióban)

Vytenis Andriukaitisnak, az Európai Bizottság egészségügyért és élelmiszer-biztonságért felelős biztosának mandátuma hamarosan lejár. Egyik legnagyobb eredménye a State of the Health in the EU ciklus, amelyben a résztvevők egy sor összefoglaló jelentésben követik nyomon az egészségügyi rendszerek változását. Alább a 2019. november 28-i kísérő jelentés előszava olvasható.

Az EU a polgárok uniója a polgárokért. Az EU kiemelt figyelmet szentel mindarra, ami az európaiakat foglalkoztatja. A rendszeres felmérések és konzultációk szerint az európai polgárok egyik legfontosabb prioritása – nem meglepő módon – az egyészségügy. Az emberek jogosan várják el a magas szintű egészségügyi ellátást, és Európa-szerte minden döntéshozó feladata, hogy ezek az elvárások megvalósuljanak.

Az európaiak várható élettartama jelenleg a legmagasabb a világon. A fejlődés üteme azonban lassul, és a különbségek az egyes országokon belül, illetve az országok között egyre nagyobbak. Az emberek attól tartanak, hogy gyermekeik élete nehezebb lesz, mint az övék volt. Kontinensünk különböző kihívásokkal szembesül, amelyek aláássák a tényeken alapuló szakpolitikáinkat: ilyen kihívás például az éghajlatváltozás, a lakosság elöregedése, az egészségügyi veszélyek (pl. antimikrobiális rezisztencia), a folyamatosan fennálló digitális szakadék és az egyre erősödő megosztottság. Az egészségügy területén szakítanunk kell a szokásos forgatókönyvvel. Ha nem lépünk, annak katasztrofális következményei lehetnek úgy az emberi életek, mint a gazdaság tekintetében.

Mit tegyünk? A legfontosabb, hogy hiteles, tényeken alapuló közelítésmód szerint járjunk el. Pontosan e célból született a State of Health in the EU kezdeményezés: hogy a döntéshozók és a politikusok könnyen hozzáférjenek az egészségügyi rendszerekkel kapcsolatos információkhoz, szaktudáshoz és bevált gyakorlatokhoz. Biztosi megbízatásom alatt ez volt az egyik legfontosabb célkitűzésem Juncker elnök 2014. évi megbízólevelére válaszul. A kezdeményezés keretében az Európai Bizottság szorosabbra fűzte együttműködését a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezettel (OECD) és az Egészségügyi Rendszerek és Politikák Európai Megfigyelőközpontjával. Az együttműködés eredménye, a kétévente megjelenő országelemzések fontos információforrást jelentenek az uniós egészségpolitikával foglalkozók körében.

A kísérő jelentés az egészségügyi rendszereink átalakulásának legfontosabb tendenciái közül néhányat vázol fel. Először is örömmel látom, hogy az egészségfejlesztést és a betegségmegelőzést célzó erőfeszítéseink meghozzák gyümölcsüket. Nehézségek azonban még mindig akadnak. Ilyenek például a vakcinázással kapcsolatos tévhitek, az oltásokkal kapcsolatos szkepticizmus, valamint az a tény, hogy a digitális átalakulásban rejlő lehetőségeket nem mindenki tudja megfelelően kiaknázni, ami így nyertesekre és vesztesekre oszthatja a társadalmat. A jelentésben továbbá arra szólítjuk fel a tagállamokat, hogy garantálják polgáraiknak a jó minőségű és megfizethető egészségügyi ellátást, legyen szó akár a megelőzésről, akár a gyógyításról. Ezt az elvet a szociális jogok európai pillére is rögzíti. De hogyan teljesítsük ezt az ígéretet? Van-e reális alapja az egyetemes egészségügyi ellátásnak? A dokumentumban emellett azt is megvizsgáljuk, hogy mennyire időtállóak az egészségügyi rendszereink. Nem csupán az egészségügyi szakemberek feladatelosztásának érdekes példáit mutatjuk be, hanem arra is kitérünk, hogy miképp lehet biztosítani, hogy mindenki számára elérhetők legyenek megfizethető gyógyszerek.

A State of Health in the EU ciklus végső célja, hogy a tagállamok folyamatosan javítani tudják egészségügyi rendszereik hatékonyságát, hozzáférhetőségét és rugalmasságát. Az átfogó, országspecifikus és uniós szintű szaktudás felhasználható a tagállami döntéshozatal és az uniós együttműködés során egyaránt. Sok tagállam él az önkéntes adatcsere lehetőségével: figyelemmel kísérik és megvitatják az eredményeket, továbbá megosztják egymással bevált gyakorlataikat. Büszke vagyok a State of Health in the EU ciklus létrehozására, és remélem, hogy utódomnak is segítségére lesz céljainak megvalósításában. Szilárd meggyőződésem, hogy az európai döntéshozatal hátterében megalapozott és hitelt érdemlő tényeknek kell állniuk.

Uniós szintű tevékenységek

Egészségügyi helyzet az Európai Unióban

Európai Bizottság – Egészségügy és élelmiszer-biztonság

Hírek

A kísérő jelentés öt fontos következtetést von le a 2019. évi egészségügyi országelemzésekből

Az újonnan közzétett kísérő jelentés közöl néhány fontos megállapítást, amelyek javíthatják az egészségügyi rendszerek hatékonyságát, hozzáférhetőségét és rugalmasságát. Az öt fő következtetést lásd lent. A jelentés teljes szövege az interneten érhető el.

A kísérő jelentés átfogó következtetéseket von le az egészségügyi országelemzésekből

A dokumentumból kiderül, mely szakpolitikai célok fontosak valamennyi uniós ország számára, és milyen területeken tudná az Európai Bizottság a tagállamokat támogatni az ismeretek és bevált módszerek megosztásában.

Az egészségügyi országelemzések átfogó képet adnak az egészségüggyel kapcsolatos kihívásokról és az azokra adandó válaszokról

Az egészségügyi országelemzések összefoglalják az egyes országok (az uniós tagállamok, valamint Izland és Norvégia) egészségügyi rendszerével kapcsolatos információkat és szaktudást, ami lehetővé teszi az egyes rendszerek összehasonlítását.

További érdekes oldalak

Egészségügyi pillanatkép: Európa 2018 – State of Health in the EU ciklus (Egészségügyi helyzet az Európai Unióban)

Egészségügyi pillanatkép: az „Európa 2018” című dokumentum az uniós polgárok egészségi állapotára, valamint a 28 tagállam, 5 tagjelölt ország és 3 EFTA-ország egészségügyi rendszerének teljesítményére vonatkozóan tesz közzé összehasonlító elemzéseket.

Kísérő jelentés (2017): Egészségügyi helyzet az Európai Unióban

A State of Health in the EU kontextusában a kísérő jelentés öt fontos következtetést von le az egészségügyi országelemzésekből.