Přejít na hlavní obsah
Public Health

Zpravodaj Zdraví v EU č. 249 – Téma

Ambiciózní, ale realistický plán Evropská unie představila nástin evropského plánu boje proti rakovině

Eurokomisařka odpovědná za oblast zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidesová s námi diskutovala o evropském plánu boje proti rakovině, jehož příprava započala u příležitosti Světového dne boje proti rakovině 4. února 2020 za přítomnosti předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové a místopředsedy Margaritise Schinase.

Proč tento nový plán?

Každých 9 sekund je diagnostikován nový případ rakoviny. Po kardiovaskulárních onemocněních se jedná o druhou hlavní příčinu úmrtí, která má ničivé důsledky pro naše zdraví, zdravotnictví i ekonomiku.

Současné onkologické statistiky jsou dost skličující, nicméně vyhlídky do budoucna nejsou o nic lepší. Odhaduje se, že do roku 2035 se počet případů rakoviny zdvojnásobí. Tento alarmující trend musíme proto zvrátit.

V čem je tento přístup nový?

Pokud budeme spolupracovat, můžeme toho hodně změnit. A právě na tom se zakládá náš ambiciózní, avšak realistický evropský plán boje proti rakovině.

Chceme se zaměřit na několik oblastí, které jsou podle nás důležité. Zaprvé, evropský plán boje proti rakovině musí zaujmout holistický přístup, který zohlední zdraví ve všech politických opatřeních EU. Proti rakovině nelze bojovat pouze v laboratoři nebo v ordinaci. Musíme tak činit také ve škole, na pracovišti, prostřednictvím opatření v oblasti ochrany veřejného zdraví a volbou zdravého životního stylu. Musíme spolupracovat v celé řadě oblastí, jako je zaměstnanost, životní prostředí, zemědělství, marketing, vzdělávání a zdanění, a musíme jednat rozhodně.

Dále se musíme zaměřit také na prevenci . Až 40 % případů rakoviny lze totiž předcházet. Tento údaj v nás sice může vyvolat hněv, ale také může nám dát důvod k naději. Musíme co nejvíce propagovat zdravý životní styl a vytvářet zdravější prostředí, zejména pro naše děti. Volba zdravého životního stylu však musí být zároveň snadná a finančně dostupná. Já osobně se například zasadím o to, aby prevence rakoviny byla součástí nové strategie „od zemědělce ke spotřebiteli“, kterou budu prezentovat v rámci tzv. Zelené dohody pro Evropu. Naším cílem je zlepšit způsob, jakým potraviny vyrábíme a spotřebováváme.

Screening a včasná diagnóza zachraňují životy mnoha pacientů. Některé členské státy mají národní screeningové programy pro rakovinu děložního čípku, prsu a tlustého střeva a konečníku, které zvyšují šanci na přežití, jiné státy však nikoli. Je nepřijatelné, aby se výsledky z jednotlivých zemí EU natolik lišily.

Všichni pacienti s rakovinou mají základní právo na optimální péči, stejný přístup k lékům, stejnou novou inovativní léčbu a na účast na klinických hodnoceních. Členské státy, farmaceutický průmysl, pacienti, poskytovatelé zdravotní péče i zástupci pacientů se musí podílet na tom, aby všichni měli rovný přístup k odpovídající péči.

Musíme se rovněž více zaměřit na pacienty samotné, a nikoli pouze na léčbu onemocnění. Musíme zajistit kvalitu života pro ty, kteří boj s touto nemocí vyhráli, poskytnout pacientům, pozůstalým, jejich rodinám a pečovatelům podporu, kterou potřebují, a musíme bojovat proti stigmatizaci a diskriminaci, která by mohla jejich utrpení ještě více prohloubit.

Paliativní péče je často součástí léčby pacienta s rakovinou, o které se moc nemluví a u které je nerovnost velmi zjevná. Toto je také třeba řešit.

V neposlední řadě plánujeme vytvořit evropský prostor pro data z oblasti veřejného zdraví s cílem podpořit výměnu údajů o zdraví a výzkum v oblasti nových preventivních strategií, léčby a výsledků. Ke snížení nerovností může rovněž přispět maximalizace potenciálu elektronického zdravotnictví.

Kromě toho, že se budeme snažit co nejlépe využít toho, co již známe, musíme i nadále zkoumat ty oblasti, kde ještě tápeme. Náš nový plán bude úzce propojen s výzkumnou misí zaměřenou na rakovinu v rámci budoucího programu Horizont Evropa.

Činnosti na úrovni EU

Rakovina

Evropská komise – Zdraví a bezpečnost potravin

Evropský systém informací o rakovině

Evropská komise – Společné výzkumné středisko / Evropské centrum pro vědu

Iniciativa Evropské komise pro boj s rakovinou prsu

Evropská komise – Společné výzkumné středisko / Evropské centrum pro vědu

Evropská síť onkologických registrů

Evropská komise – Společné výzkumné středisko / Evropské centrum pro vědu

Aktuality

Evropská komise zahájila celounijní veřejnou konzultaci o evropském plánu boje proti rakovině

Účelem konzultace, která bude probíhat po dobu dvanácti týdnů, je plán dotvořit, určit klíčové oblasti a prozkoumat možnosti budoucích opatření. O svůj názor a zkušenosti se mohou podělit všechny zainteresované osoby a organizace. Konzultace je možné se zúčastnit ve všech úředních jazycích EU.

Vyjádřete svůj názor na evropský plán boje proti rakovině (do 3. března 2020)

Komise rovněž zahájila čtyřtýdenní konzultaci o postupu provádění plánu. Očekávaná zpětná vazba ji pomůže iniciativu doladit.

Předsedkyně Evropské komise von der Leyenová měla na konferenci o evropském plánu boje proti rakovině emotivní a zároveň motivující projev

„Pro mě je to osobní záležitost,“ uvedla předsedkyně von der Leyenová a zmínila, že její mladší sestra zemřela na rakovinu ve věku 11 let. Zdůraznila zároveň, že tato nemoc se dotýká nás všech, a proto je odhodlána udělat vše pro to, aby Evropa v boji proti rakovině postupovala rychle vpřed.

„Dnes bych chtěla zdůraznit, jak i vy můžete změnit realitu,“ uvedla eurokomisařka Stella Kyriakidesová odpovědná za oblast zdraví, která rakovinu překonala hned třikrát

U příležitosti Světového dne boje proti rakovině hovořila eurokomisařka o evropském plánu boje proti této zákeřné nemoci a uvedla, že stejně jako v případě každého pacienta s rakovinou bude i cesta k vytvoření tohoto plánu klikatá. „Společně to ale dokážeme. Společně změníme budoucnost.“

Otázky a odpovědi: evropský plán boje proti rakovině: Máme vyšší cíle

Evropský plán boje proti rakovině bude obsahovat opatření na podporu, koordinaci nebo doplnění úsilí členských států EU, které vyvíjejí ve všech hlavních fázích této nemoci – od prevence, včasné diagnózy a screeningu až po léčbu a péči, zajištění kvality života stávajících pacientů i těch, kteří nemoc úspěšně překonali, i jejich pečovatelů.

Na společném zasedání s Výborem pro program Horizont 2020 projednala řídicí skupina pro podporu zdraví, prevenci chorob a zvládání nepřenosných nemocí opatření v oblasti boje proti rakovině

Zasedání skupiny a výboru, které proběhlo 24. ledna 2020, se zaměřilo právě na problematiku boje s rakovinou. Účastníci byli informováni o tom, že cílem Komise je úzce spolupracovat napříč ředitelstvími a řešit problematiku rakoviny jak z hlediska politických opatření, tak z hlediska výzkumu.

Poslanci Evropského parlamentu spolupracují s Komisí na organizaci akce věnované evropskému plánu boje proti rakovině

Zájmová skupina nazvaná Poslanci Evropského parlamentu proti rakovině vznikla v roce 2005. Je to jediná neformální, nadstranická skupina, která se v Evropském parlamentu touto tématikou zabývá. Najdete ji také na Facebooku.

Světový den boje proti rakovině se koná po dvacáté

Světový den boje proti rakovině organizuje každý rok 4. února Mezinárodní unie proti rakovině, která vznikla v roce 2000. Od té doby se rozrostla do celosvětového hnutí, jež se snaží čelit jedné z největších výzev v lidské historii.

Evropský plán boje proti rakovině je úzce propojen s tzv. misí proti rakovině

Mise jsou novou iniciativou rámcového programu pro výzkum a inovace Horizont Evropa a jejich cílem je maximalizovat dopad podpory EU na výzkum a inovace a ukázat jejich význam pro společnost a občany.

Mezinárodní fond pro výzkum rakoviny zveřejnil zprávu o omezeních při marketingu potravin a nealkoholických nápojů s cílem ochránit zdraví dětí

Zpráva s názvem „Building Momentum: lessons on implementing robust restrictions of food and non-alcoholic beverage marketing to children“ je součástí série poradenství poskytovaného tvůrcům politik ohledně omezení při marketingu potravin a nápojů pro děti.

Projekty v rámci programu EU pro oblast zdraví

Evropský kodex proti rakovině

Tento kodex financovaný Komisí byl poprvé zveřejněn v roce 1987 a od té doby byl již několikrát aktualizován. Pomáhá občanům při prevenci rakoviny. Informace jsou k dispozici ve všech úředních jazycích EU.

Evropské partnerství pro boj proti rakovině

Tato první společná akce byla zahájena v roce 2009 a propojila úsilí různých zúčastněných stran. Zabývá se prevencí a kontrolou rakoviny.

Společná akce pro boj proti rakovině

Hlavním výsledkem druhé společné akce pro boj proti rakovině je vydání příručky, která má pomoci snížit nejen zátěž, jež rakovina způsobuje, ale také nerovnosti mezi členskými státy, pokud jde o zvládání rakoviny a péči o pacienty.

Společná akce pro boj proti vzácným druhům rakoviny

Cílem této akce je integrovat a maximalizovat úsilí Evropské komise, členských států EU a všech zúčastněných stran v zájmu zlepšení kvality péče a výzkumu vzácných druhů rakoviny.

Inovativní partnerství pro boj proti rakovině

Cílem této tříleté společné akce je navázat na předchozí výsledky a vyvinout inovativní přístupy v boji proti rakovině.

Další zajímavé odkazy