Glavni sadržaj
Public Health

Bilten Zdravlje-EU br. 249. – U prvom planu

Ambiciozan, ali realističan! EU predstavlja prve korake prema Europskom planu za borbu protiv raka

Povjerenica za zdravlje i sigurnost hrane Stella Kyriakides govori o jednom od prioriteta Europske komisije, pobjedi nad rakom, a posebno o „Europskom planu za borbu protiv raka”, za koji je pripremni rad započet na Svjetski dan borbe protiv raka 4. veljače u prisutnosti predsjednice Ursule von der Leyen i potpredsjednika Margaritisa Schinasa.

Zašto je potreban novi plan?

Svakih 9 sekundi dijagnosticira se novi slučaj raka. Rak je drugi glavni uzrok smrtnosti nakon kardiovaskularnih bolesti i ima razorne posljedice za naše zdravlje, zdravstvene sustave i gospodarstva.

Koliko god ove brojke bile loše, predviđanja su lošija i govore da će se do 2035. slučajevi raka udvostručiti. Moramo preokrenuti taj zabrinjavajući trend.

Što je novo u tom pristupu?

Ako surađujemo, imamo goleme kapacitete za promjene. Ambicioznim, ali realističnim Europskim planom za borbu protiv raka nastoji se iskoristiti ta zajednička snaga.

Želimo se usmjeriti na nekoliko važnih područja. Kao prvo, kod Europskog plana za borbu protiv raka treba zauzeti holistički pristup, sa zdravljem u svim politikama kao temeljem. Borba protiv raka ne može se odvijati samo u laboratoriju ili u liječničkoj ordinaciji. To je problem koji se mora rješavati i u školama, na radnom mjestu, u okviru politika javnog zdravstva i odabirom zdravog načina života. Moramo surađivati u nizu sektora kao što su zapošljavanje, okoliš, poljoprivreda, marketing, obrazovanje i oporezivanje te djelovati odlučno.

Također, moramo se usredotočiti na prevenciju kao najbolji način liječenja. Do 40 % slučajeva oboljenja od raka moguće je spriječiti. To je podatak koji uzrokuje gorčinu, ali i daje nadu. Moramo odlučno pojačati rad na promicanju zdravog načina života i stvaranju zdravijeg okruženja, osobito za našu djecu. Moramo nastaviti ulagati napore kako bismo osigurali da zdravi odabiri budu jednostavni i pristupačni. Na primjer, pobrinut ću se da prevencija raka bude uključena u novu strategiju Od farme do stola, koju ću predstaviti kao dio Europskog zelenog plana za poboljšanje načina na koji proizvodimo i konzumiramo hranu.

Probir i rana dijagnoza spašavaju živote. U nekim državama članicama postoje nacionalni programi probira za rak vrata maternice, rak dojke i rak debelog crijeva, što je dovelo do boljih rezultata preživljavanja, ali ih u drugima nema. Neprihvatljivo je da se ti rezultati uvelike razlikuju među državama članicama EU-a.

Svi pacijenti oboljeli od raka imaju temeljno pravo na optimalnu skrb, jednak pristup lijekovima i istim inovativnim terapijama te na sudjelovanje u kliničkim ispitivanjima. Države članice, farmaceutska industrija, pacijenti, pružatelji zdravstvene zaštite i aktivisti za prava pacijenata, svi oni imaju ulogu u osiguravanju jednakog pristupa odgovarajućoj skrbi za sve.

Isto tako, moramo se usredotočiti na osobu, a ne samo na bolest. Moramo osigurati kvalitetu života nakon izlječenja, a pacijentima, preživjelim osobama, njihovim obiteljima i njegovateljima pružiti potrebnu potporu te se suprotstaviti svakoj stigmi ili diskriminaciji koja bi mogla povećati njihovu patnju.

Faza kroz koju prolazi pacijent obolio od raka u kojoj je nejednakost u pristupu vrlo očita, a često se ne spominje, jest palijativna skrb. I to se mora riješiti.

Naposljetku, u cilju promicanja razmjene zdravstvenih podataka i podupiranja istraživanja o novim preventivnim strategijama, liječenju i ishodima uspostavit ćemo europski podatkovni prostor u zdravstvu. Smanjenju nejednakosti može pridonijeti i maksimalno iskorištavanje potencijala e-zdravstva.

Osim što ćemo na najbolji način iskoristiti ono što već znamo, nastavit ćemo istraživati ono što ne znamo. Plan će biti usko povezan s istraživačkom misijom o raku u budućem programu Obzor Europa.

Aktivnosti na razini EU-a

Rak

Europska komisija – Zdravlje i sigurnost hrane

Europski informacijski sustav o raku

Europska komisija – Zajednički istraživački centar/Znanstveni centar EU-a

Inicijativa Europske komisije za borbu protiv raka dojke

Europska komisija – Zajednički istraživački centar/Znanstveni centar EU-a

Europska mreža registara za rak

Europska komisija – Zajednički istraživački centar/Znanstveni centar EU-a

Novosti

Europska komisija pokrenula javno savjetovanje na razini EU-a o Europskom planu za borbu protiv raka

Savjetovanje će trajati 12 tjedana i pridonijet će oblikovanju plana, utvrđivanju ključnih područja i istraživanju budućih djelovanja. Svi zainteresirani pojedinci ili organizacije pozivaju se da podijele svoja stajališta i iskustva na svim službenim jezicima EU-a.

Provedbeni plan: Svoje povratne informacije o Europskom planu za borbu protiv raka dostavite do 3. ožujka 2020.

Komisija je pokrenula i savjetovanje o provedbenom planu u trajanju od četiri tjedna. Sad joj trebaju povratne informacije kako bi se ta inicijativa dodatno razvila i usavršila.

Predsjednica Komisije von der Leyen održala dirljiv motivacijski govor na konferenciji o Europskom planu za borbu protiv raka

„Ovo je osobno”, rekla je predsjednica von der Leyen i otkrila da je njezina mlađa sestra umrla od raka u dobi od 11 godina. No to nije samo osobno, jer rak se tiče svih nas, naglasila je von der Leyen, odlučna u namjeri da Europa poduzme mjere kako bi ga pobijedila.

„Ovdje je riječ o promjeni stvarnosti”, kaže povjerenica za zdravlje Stella Kyriakides, koja je tri puta vodila borbu s rakom i preživjela

Govoreći na Svjetski dan borbe protiv raka o Europskom planu za borbu protiv raka, povjerenica je rekla da će tijekom razvoja plana biti uspona i padova, kao što ih ima i na putovanju svakog pacijenta oboljelog od raka. „No, zajedno ćemo to dovesti do kraja i ostvariti promjene.”

Pitanja i odgovori: Europski plan za borbu protiv raka: Stremimo tome da učinimo više

U okviru Europskog plana za borbu protiv raka utvrdit će se mjere za potporu, koordinaciju ili dopunu naporima koje države članice ulažu u svim ključnim fazama bolesti, od prevencije, probira i rane dijagnoze, preko liječenja i skrbi do kvalitete života pacijenata, preživjelih i njegovatelja.

Upravljačka skupina za promicanje zdravlja na zajedničkom sastanku s programskim odborom za Obzor 2020. raspravljala je o mjerama borbe protiv raka

Tema sastanka održanog 24. siječnja 2020. bila je rak. Sudionici su obaviješteni o Komisijinu cilju da njezine uprave međusobno blisko surađuju kako bi se temi raka pristupilo iz političkog i iz istraživačkog kuta.

Skupina Zastupnici protiv raka u suradnji s Komisijom planira organizirati događaj u okviru Europskog plana za borbu protiv raka

Interesnu skupinu Zastupnici protiv raka osnovali su 2005. zastupnici u Europskom parlamentu te je ona i dalje jedina skupina posvećena isključivo politici borbe protiv raka u Europskom parlamentu. Pronađite ih i na Facebooku.

20. obljetnica obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv raka

Svjetski dan borbe protiv raka, koji se obilježava 4. veljače, važan je međunarodni dan podizanja svijesti pod vodstvom Saveza za međunarodni nadzor raka. Nakon prvog obilježavanja 2000. prerastao je u pozitivan pokret koji okuplja sve u suočavanju s jednim od najvećih izazova u povijesti.

Europski plan za borbu protiv raka usko je povezan s misijom za borbu protiv raka

Misije su nova inicijativa pokrenuta u sklopu Okvirnog programa za istraživanja i inovacije Obzor Europa kako bi se maksimalno povećao učinak potpore EU-a istraživanjima i inovacijama te istaknula njihova važnost za društvo i građane.

Svjetski fond za istraživanje raka objavio izvješće o ograničenjima oglašavanja radi zaštite zdravlja djece

Izvješće pod nazivom „Building Momentum: lessons on implementing robust restrictions of food and non-alcoholic beverage marketing to children” („Jačanje zamaha: zaključci o primjeni snažnih ograničenja u oglašavanju hrane i bezalkoholnih pića za djecu”) jedno je u nizu izvješća u kojima se kreatori politika savjetuju o ograničenjima u oglašavanju hrane i pića usmjerenog na djecu.

Projekti u okviru Zdravstvenog programa

Europski kodeks protiv raka

Kodeks koji financira Komisija prvi je put objavljen 1987., a ažuriran je nekoliko puta kako bi odražavao sadržavao najbolje informacije o mjerama za sprečavanje raka koje građani sami mogu poduzeti. Informacije su dostupne na svim službenim jezicima EU-a.

Europsko partnerstvo za borbu protiv raka

To prvo zajedničko djelovanje započelo je 2009. i objedinilo napore različitih dionika na postizanju zajedničkog odgovora radi sprečavanja i nadzora raka.

Zajedničko djelovanje za nadzor raka

Glavno postignuće drugog zajedničkog djelovanja protiv raka jest vodič Cancon. Vodič ima za cilj pridonijeti smanjenju tereta raka diljem EU-a, ali i nejednakosti u nadzoru raka i skrbi koje postoje među državama članicama.

Zajedničko djelovanje protiv rijetkih vrsta raka

Cilj zajedničkog djelovanja protiv rijetkih vrsta raka jest integrirati i maksimalno povećati nastojanja Europske komisije, država članica EU-a i svih dionika da se poboljša kvaliteta skrbi i istraživanja o rijetkim vrstama raka.

Inovativno partnerstvo za borbu protiv raka

Opći je cilj aktualnog trogodišnjeg zajedničkog djelovanja nadogradnja prethodnog rada i razvoj inovativnih pristupa napretku u nadzoru raka.

Druge zanimljive poveznice