Prejsť na hlavný obsah
Public Health

Spravodajca Zdravie-EÚ 249 – Téma

Ambiciózny, ale realistický! EÚ predstavuje prvé kroky k európskemu plánu boja proti rakovine

Komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová hovorí o jednej z priorít Európskej komisie, ktorou je boj proti rakovine, konkrétne o „európskom pláne boja proti rakovine“, ktorého prípravné práce sa začali na Svetový deň boja proti rakovine, 4. februára za prítomnosti predsedníčky Ursuly von der Leyenovej a podpredsedu Margaritisa Schinasa.

Prečo potrebujeme nový plán?

Každých deväť sekúnd je diagnostikovaný nový prípad rakoviny. Po kardiovaskulárnych chorobách je to druhá najčastejšia príčina smrti a má ničivé následky pre naše zdravie, zdravotnícke systémy a hospodárstva.

Napriek hrôzostrašnosti týchto štatistík sú predpovede ešte horšie a prípady rakoviny sa majú do roku 2035 zdvojnásobiť. Tento alarmujúci trend musíme zvrátiť.

Čo je pri tomto prístupe nové?

Spoločným úsilím môžeme dosiahnuť obrovskú zmenu. Ambiciózny, ale realistický európsky plán boja proti rakovine má za cieľ využiť túto kolektívnu silu.

Chceme sa zamerať na niekoľko dôležitých oblastí. Po prvé, európsky plán boja proti rakovine musí vychádzať z holistického prístupu, v rámci ktorého sa zdravie zohľadňuje vo všetkých politikách. Rakovina sa nedá liečiť iba v laboratóriu alebo v ordinácii lekára. Musí sa riešiť aj v školách, na pracovisku, prostredníctvom politík v oblasti verejného zdravia a pri výbere zdravého životného štýlu. Musíme spolupracovať v rôznych odvetviach, ako sú zamestnanosť, životné prostredie, poľnohospodárstvo, marketing, vzdelávanie a dane, a konať rozhodne.

Musíme sa tiež zamerať na prevenciu ako na najlepší liek. Až 40 % prípadov tejto choroby sa dá predísť. Toto číslo je frustrujúce, ale rovnako nám dodáva nádej. Rozhodne musíme zintenzívniť našu prácu zameranú na podporu zdravého životného štýlu a vytváranie zdravšieho prostredia, najmä pre deti. Musíme tiež pokračovať v našom úsilí o uľahčenie a dostupnosť možností výberu zdravého životného štýlu. Napríklad zaistím, aby sa prevencia rakoviny odrážala v novej stratégii „z farmy na stôl“, ktorú predstavím v rámci európskeho ekologického dohovoru s cieľom zlepšiť spôsob, akým vyrábame a konzumujeme potraviny.

Skríning a včasná diagnostika zachraňujú životy. Niektoré členské štáty majú vnútroštátne programy skríningu rakoviny krčka maternice, prsníka a hrubého čreva a konečníka, ktoré vedú k lepším výsledkom prežitia, iné ich však nemajú. Je neprijateľné, že sa tieto výsledky medzi jednotlivými krajinami EÚ tak veľmi líšia.

Všetci pacienti s rakovinou majú základné právo na optimálnu starostlivosť, rovnaký prístup k liekom a rovnaké nové inovatívne liečby a účasť na klinických skúškach. Členské štáty, farmaceutický priemysel, pacienti, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti a obhajcovia pacientov musia zohrať svoju úlohu pri zabezpečovaní toho, aby mal každý rovnaký prístup k správnej starostlivosti.

Musíme sa tiež zamerať na osobu, nielen na chorobu. Musíme zabezpečiť kvalitný život aj tým, ktorí sa z choroby dostali, poskytnúť pacientom, pozostalým, ich rodinám a opatrovateľom potrebnú podporu a musíme čeliť akejkoľvek stigme alebo diskriminácii, ktorá by ich utrpenie mohla ešte zhoršiť.

Paliatívna starostlivosť je často tabu štádiom cesty pacienta s rakovinou a nerovnosť v prístupe je v tomto prípade veľmi zrejmá. Aj tým sa treba zaoberať.

Vytvoríme aj európsky priestor dát o zdraví s cieľom podporovať výmenu zdravotných údajov a výskum nových preventívnych stratégií, liečby a výsledkov. Maximalizácia potenciálu elektronického zdravotníctva môže rovnako pomôcť znížiť nerovnosti.

Budeme nielen čo najlepšie využívať už získané vedomosti, ale aj skúmať, čo ešte nevieme. Tento plán bude v budúcom programe Horizont Európa úzko spojený s výskumnou misiou v oblasti rakoviny.

Aktivity na úrovni EÚ

Rakovina

Európska komisia – Zdravie a bezpečnosť potravín

Európsky informačný systém o rakovine

Európska komisia – Spoločné výskumné centrum/Vedecké centrum EÚ

Iniciatíva Európskej komisie v oblasti rakoviny prsníka

Európska komisia – Spoločné výskumné centrum/Vedecké centrum EÚ

Európska sieť onkologických registrov

Európska komisia – Spoločné výskumné centrum/Vedecké centrum EÚ

Aktuality

Európska komisia začala verejnú konzultáciu v rámci celej EÚ o európskom pláne boja proti rakovine

Konzultácia sprístupnená dvanásť týždňov pomôže formovať plán, identifikovať kľúčové oblasti a preskúmať budúce kroky. Vyzývame všetkých zainteresovaných jednotlivcov alebo organizácie, aby sa podelili o svoje názory a skúsenosti vo všetkých úradných jazykoch EÚ.

Plán: Poskytnite spätnú väzbu na európsky plán boja proti rakovine do 3. marca 2020

Komisia rovnako začala konzultáciu o postupe realizácie tohto plánu, ktorá trvá štyri týždne. Zaujíma ju spätná väzba s cieľom ďalej rozvíjať a dolaďovať iniciatívu.

Predsedníčka Komisie von der Leyenová predniesla na konferencii o európskom pláne boja proti rakovine dojímavú a motivačnú reč

„Je to osobné,“ uviedla predsedníčka von der Leyenová, ktorá prezradila, že jej mladšia sestra zomrela na rakovinu vo veku 11 rokov. Nie je to však iba osobné, zdôraznila – rakovina sa dotýka nás všetkých a von der Leyenová je odhodlaná podniknúť v Európe kroky na jej porazenie.

„Dnes ide o zmenu reality,“ hovorí komisárka pre zdravie Stella Kyriakidesová, ktorá sa z rakoviny trikrát vyliečila

Komisárka pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine o európskom pláne boja proti rakovine povedala, že podobne ako cesta každého pacienta s rakovinou, aj tento plán sa bude v priebehu realizácie meniť. „Spoločne ho však dovedieme do úspešného konca. Postaráme sa o zmenu.“

Otázky a odpovede: Európsky plán boja proti rakovine: Usilujme sa o viac

V európskom pláne boja proti rakovine sa stanovia opatrenia na podporu, koordináciu alebo doplnenie úsilia členských štátov vo všetkých kľúčových štádiách choroby, od prevencie, včasnej diagnostiky a skríningu, po liečbu a starostlivosť, ako aj v oblasti kvality života pacientov, pozostalých a opatrovateľov.

Riadiaca skupina pre podporu zdravia diskutovala o opatreniach v oblasti boja proti rakovine počas spoločného stretnutia s výborom pre program Horizont 2020

Stretnutie 24. januára 2020 bolo zamerané na rakovinu. Účastníci boli informovaní o cieli Komisie zabezpečiť úzku spoluprácu medzi riaditeľstvami a pristupovať k téme rakoviny z politického aj výskumného hľadiska.

Záujmová skupina pod názvom Poslanci EP proti rakovine (MEPs Against Cancer) spolupracuje s Komisiou pri organizovaní podujatia v rámci európskeho plánu boja proti rakovine

Táto záujmová skupina poslancov EP bola založená poslancami Európskeho parlamentu v roku 2005 a zostáva jedinou skupinou, ktorá sa venuje výlučne politike v oblasti rakoviny v Európskom parlamente. Nájdete ich aj na Facebooku.

Iniciatíva Svetový deň boja proti rakovine oslavuje svoje 20. výročie

Svetový deň boja proti rakovine, ktorý sa koná každý rok 4. februára, je popredným medzinárodným dňom zvyšovania povedomia organizovaným Úniou pre medzinárodnú kontrolu rakoviny. Tento deň bol prvýkrát vyhlásený v roku 2000 a postupne sa z neho stalo pozitívne hnutie pre všetkých a všade. Poskytuje možnosť spojiť sa a čeliť jednej z najväčších výziev v histórii.

Európsky plán boja proti rakovine je úzko spätý s misiou v oblasti rakoviny

Misie sú novou iniciatívou programu Horizont Európa – rámcového programu pre výskum a inováciu, ktorého cieľom je maximalizovať vplyv podpory výskumu a inovácie zo strany EÚ a preukázať jej význam pre spoločnosť a občanov.

Svetový fond na výskum rakoviny uverejnil správu o marketingových obmedzeniach na ochranu zdravia detí

Správa s názvom Budovanie hybnej sily: lekcie týkajúce sa vykonávania prísnych obmedzení v oblasti marketingu potravín a nealkoholických nápojov pre deti je súčasťou série správ poskytujúcich poradenstvo tvorcom politík o obmedzeniach pri uvádzaní potravín a nápojov pre deti na trh.

Projekty v rámci programu v oblasti zdravia

Európsky kódex proti rakovine

Kódex financovaný Komisiou bol prvýkrát uverejnený v roku 1987 a bol niekoľkokrát aktualizovaný, aby poskytoval čo najlepšie poradenstvo, aké opatrenia na prevenciu rakoviny môžu prijať jednotliví občania. Informácie sú k dispozícii vo všetkých úradných jazykoch EÚ.

Európske partnerstvo pre boj proti rakovine

Táto prvá jednotná akcia sa začala v roku 2009 a spojila úsilie rôznych zainteresovaných strán do spoločnej reakcie na prevenciu a kontrolu rakoviny.

Jednotná akcia na kontrolu rakoviny

Príručka pre komplexný boj proti rakovine (Cancon) je hlavným výsledkom tejto druhej akcie zameranej na boj proti rakovine. Cieľom tejto príručky je pomôcť znížiť nielen zaťaženie rakovinou v celej EÚ, ale aj nerovnosti v oblasti kontroly rakoviny a starostlivosti medzi členskými štátmi.

Jednotná akcia v oblasti zriedkavých druhov rakoviny

Cieľom jednotnej akcie v oblasti zriedkavých druhov rakoviny je integrovať a maximalizovať úsilie Európskej komisie, členských štátov EÚ a všetkých zainteresovaných strán o zlepšenie kvality starostlivosti a výskumu v oblasti zriedkavých druhov rakoviny.

Inovatívne partnerstvo pre opatrenia na boj proti rakovine

Všeobecným cieľom súčasnej trojročnej jednotnej akcie je stavať na predchádzajúcich výsledkoch a rozvíjať inovatívne prístupy k pokroku v oblasti kontroly rakoviny.

Ďalšie zaujímavé odkazy