Przejdź do treści głównej
Public Health

Biuletyn „Zdrowie-UE” nr 250 – W centrum uwagi

Stawianie konia przed wozem: inwestowanie w opiekę zdrowotną wymaga inwestycji w pracowników służby zdrowia

Andrzej Ryś, Dyrektor ds. systemów opieki zdrowotnej, produktów medycznych i innowacji w Komisji Europejskiej, omówił działania UE służące wsparciu pracowników służby zdrowia. W sytuacji zagrożenia zdrowia lub kryzysu zdrowotnego uświadamiamy sobie, jak trudną, a zarazem niezbędną rolę pełni personel medyczny, który często jest pierwszym punktem kontaktu z systemem opieki zdrowotnej dla pacjentów oraz ich rodzin i przyjaciół. Tymczasem sami pracownicy służby zdrowia zmagają się zarówno z zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi wyzwaniami, np.: brakiem personelu, nierównościami geograficznymi, brakiem specjalistycznych szkoleń, zmianami technologicznymi i zmianami w wymaganiach w zakresie opieki oraz niewystarczającym planowaniem dotyczącym pracowników służby zdrowia.

Co jest według Pana największym wyzwaniem dla państw członkowskich, jeżeli chodzi o pracowników służby zdrowia?

Wszystkie państwa członkowskie zmagają się z podobnymi wyzwaniami: systemy opieki zdrowotnej nie są w stanie zapewnić wszystkim Europejczykom wysokiej jakości opieki, jeżeli liczba pracowników służby zdrowia nie jest wystarczająca, jeżeli pracownicy nie mają właściwych umiejętności i nie są odpowiednio rozmieszczeni.

Szacuje się, że w Europie brakuje prawie miliona pracowników służby zdrowia. Obserwuje się również „drenaż mózgów” – lekarze i pielęgniarki przenoszą się do krajów oferujących lepsze warunki pracy i wynagrodzenie, co prowadzi do niedoborów w innych krajach.

Równie niepokojące jest niedopasowanie umiejętności wśród pracowników służby zdrowia, które powoduje marnowanie kapitału ludzkiego, obciąża zasoby publiczne i utrudnia świadczenie opieki zdrowotnej w sposób opłacalny.

Naszym zadaniem jest także dopasowanie zmian technologicznych w sektorze opieki zdrowotnej do potrzeb pracowników służby zdrowia oraz pacjentów, aby pracownicy mogli się dostosować do nowych sytuacji oraz aby zmiany te faktycznie przyczyniały się do lepszego świadczenia opieki.

Nie ma uniwersalnych rozwiązań – każde państwo członkowskie musi przygotować reformy w zależności od potrzeb swojego systemu opieki zdrowotnej.

Jakie działania podejmuje UE, aby wesprzeć swoich pracowników służby zdrowia?

Traktat UE stanowi, że polityka dotycząca zdrowia, jak również organizacji i świadczenia usług zdrowotnych i opieki medycznej należy do kompetencji krajowych.

Komisja monitoruje i analizuje wyzwania dotyczące pracowników służby zdrowia za pośrednictwem europejskiego semestru, który obejmuje szeroki zakres zagadnień, w tym niedobory personelu, warunki pracy, deficyty umiejętności oraz organizację zasobów ludzkich w sposób dopasowany do bardziej zintegrowanych systemów opieki zdrowotnej.

Komisja wspiera organy krajowe w zmaganiach z tymi wyzwaniami oraz w dzieleniu się doświadczeniami i uczeniu się od siebie nawzajem. Właśnie w tym celu przyjęto Wspólne działanie UE na rzecz planowania i prognozowania zatrudnienia w sektorze opieki zdrowotnej oraz utworzono sieć ekspertów w zakresie wsparcia planowania i prognozowania zapotrzebowania na pracowników służby zdrowia.

Komisja będzie nadal udzielać wsparcia i wkrótce ogłosi, w ramach programu działań w dziedzinie zdrowia na rok 2020 r., zaproszenie do składania projektów służących wspieraniu inicjatyw ukierunkowanych na strategie zatrzymywania pracowników służby zdrowia, dostęp do usług opieki zdrowotnej w obszarach niedostatecznie objętych takim dostępem oraz reorganizację świadczenia opieki zdrowotnej pomiędzy szpitalami i innymi ośrodkami opieki zdrowotnej – placówkami społecznymi oraz świadczącymi usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej – dzięki przenoszeniu zadań i koordynacji interpersonalnej.

Czy patrzy Pan w przyszłość z optymizmem?

Tak, i mam ku temu dobre powody, ponieważ europejskie systemy opieki zdrowotnej należą do najlepszych na świecie. Nie możemy również zapominać, że żyjemy w złotym wieku opieki zdrowotnej i sytuacja stale się poprawia.

Musimy jednak mieć na uwadze, że w świecie, w którym żyjemy, pojawia się coraz więcej wzajemnych połączeń i skala zagrożeń może szybko wrastać, czyniąc je globalnym problemem.

Niezwykle ważne jest zatem ciągłe inwestowane w opiekę zdrowotną, co przede wszystkim oznacza inwestycje mające na celu możliwie najdłuższe utrzymywanie ludzi w dobrym zdrowiu. Wymaga to inwestowania w naszych pracowników służby zdrowia, aby posiadali wiedzę o najnowszych osiągnięciach medycyny, mogli bezpiecznie praktykować swój zawód i sprostali zapotrzebowaniu na nowe umiejętności. Inwestowanie w ludzi, którzy utrzymują innych w zdrowiu, jest zawsze mądrą inwestycją o wysokiej stopie zwrotu.

Działania na poziomie UE

Pracownicy służby zdrowia

Komisja Europejska – Zdrowie i Bezpieczeństwo Żywności

Grupa ekspertów w dziedzinie efektywnych sposobów inwestowania w zdrowie

Komisja Europejska – Zdrowie i Bezpieczeństwo Żywności

Ocena funkcjonowania systemów opieki zdrowotnej

Komisja Europejska – Zdrowie i Bezpieczeństwo Żywności

Aktualności

Sieć tematyczna „Profilowanie i szkolenie przyszłych pracowników opieki zdrowotnej” jest już aktywna na platformie polityki zdrowotnej UE

Sieć ma na celu profilowanie przyszłych pracowników opieki zdrowotnej dzięki określaniu i doskonaleniu ich podstawowych kompetencji oraz podkreślaniu kluczowej roli tych pracowników w reformowaniu systemów opieki zdrowotnej. Aby wziąć udział, dołącz do platformy polityki zdrowotnej UE.

Sieć tematyczna „Digital Doc” (Cyfrowy lekarz) jest już aktywna na platformie polityki zdrowotnej UE

Sieć „Digital Doc” (Cyfrowy lekarz) skupia się na zapewnianiu właściwych umiejętności cyfrowych lekarzom, aby jak najlepiej przygotować ich na przyszłe wyzwania i zagwarantować dzięki temu, by systemy opieki zdrowotnej były sprawne, etyczne, oparte na technologii i ukierunkowane na człowieka. Aby wziąć udział, dołącz do platformy polityki zdrowotnej UE.

Znajdź słabe punkty i monitoruj swój proces planowania za pomocą zestawu narzędzi do planowania zatrudnienia w sektorze opieki zdrowotnej

Ten zestaw narzędzi, udostępniony za pośrednictwem finansowanej ze środków unijnych sieci ekspertów ds. planowania i prognozowania dotyczącego pracowników opieki zdrowotnej, służy samoocenie, uwzględnia najważniejsze zagadnienia związane z planowaniem dotyczącym pracowników służby zdrowia i można go dostosować do warunków panujących w różnych krajach.

Międzynarodowa konferencja na temat przyszłości pracy zorganizowana 12 lutego w Rzymie

Włoski Urząd ds. Odszkodowań Pracowniczych i Międzynarodowa Komisja ds. Ochrony Zdrowia Pracowników zorganizowały konferencję w celu przedyskutowania m.in. szybkiego tempa innowacji technologicznych, zmian demograficznych i zmian na rynku pracy.

Projekty realizowane w ramach programu działań w dziedzinie zdrowia

Wspólne działanie UE na rzecz planowania i prognozowania zatrudnienia w sektorze opieki zdrowotnej

Celem tego wspólnego działania jest poprawa zdolności planowania i prognozowania dotyczącego pracowników opieki zdrowotnej dzięki wspieraniu współpracy na szczeblu europejskim.

SEPEN – Sieć ekspertów w zakresie wsparcia planowania i prognozowania zapotrzebowania na pracowników służby zdrowia

Aby zapoznać się z najnowszymi informacjami na temat planowania dotyczącego pracowników służby zdrowia za pośrednictwem tej sieci, dołącz do platformy polityki zdrowotnej UE. Na platformie można przedstawiać i omawiać pomysły, zapoznać się z najnowszymi informacjami na temat wydarzeń na szczeblu krajowym oraz znaleźć odpowiednie dokumenty i sprawozdania.

Inne ciekawe strony

Komunikat Komisji w sprawie skutecznych, dostępnych i odpornych systemów opieki zdrowotnej

Chociaż od publikacji komunikatu upłynęło już trochę czasu, nadal prezentuje on cenny obraz podejść do wyzwań dotyczących pracowników opieki zdrowotnej stosowanych na szczeblu unijnym. Komunikat koncentruje się na działaniach, które zwiększają skuteczność systemów opieki zdrowotnej, dostępność opieki zdrowotnej i odporność systemów opieki zdrowotnej.

Zestaw narzędzi dotyczący zrównoważonego zatrudnienia w służbie zdrowia w regionie europejskim WHO (2018)

Zestaw narzędzi jest skierowany do decydentów, specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi w obszarze planowania i zatrudnienia w sektorze opieki zdrowotnej, a także innych zainteresowanych stron, takich jak instytucje oświatowe i instytucje realizujące strategie polityczne.

Europejski Sojusz na rzecz Zdrowia Publicznego

Kierowana przez członków organizacja zrzeszająca organizacje pozarządowe zajmujące się zdrowiem publicznym, stowarzyszenia pacjentów, pracowników służby zdrowia oraz stowarzyszenia zajmujące się określonymi chorobami, działająca na rzecz poprawy sytuacji zdrowotnej i wzmocnienia głosu sektora zdrowia publicznego w Europie.

Health First Europe

Health First Europe to nienastawiony na zysk, niekomercyjny sojusz pacjentów, pracowników opieki zdrowotnej, pracowników naukowych, ekspertów w dziedzinie opieki zdrowotnej oraz przedstawicieli branży technologii medycznej.