Prejsť na hlavný obsah
Public Health

Spravodajca Zdravie-EÚ 250 – Téma

Robme veci správne: Investície do zdravia si vyžadujú investície do pracovnej sily v zdravotníctve

Andrzej Rys, riaditeľ Európskej komisie zodpovedný za systémy zdravotnej starostlivosti, lieky a inovácie, diskutuje o tom, čo EÚ robí na podporu svojej pracovnej sily v zdravotníctve. Počas ohrozenia zdravia alebo zdravotnej krízy si všetci uvedomujeme náročnú, ale životne dôležitú úlohu zdravotníckych pracovníkov, ktorí sú často prvým kontaktom, ktorý majú pacienti, ich rodiny a priatelia so systémom zdravotnej starostlivosti. Samotná pracovná sila v zdravotníctve však čelí vonkajším aj vnútorným problémom, ako sú nedostatok personálu, geografické nerovnosti, nedostatok špecifickej odbornej prípravy, meniace sa technológie a požiadavky na starostlivosť a nedostatočné plánovanie pracovnej sily.

Čo si myslíte o najväčšom probléme, ktorému členské štáty čelia v súčasnosti, pokiaľ ide o pracovnú silu v zdravotníctve?

Problémy v členských štátoch sú podobné v tom zmysle, že nie je možné, aby systémy zdravotnej starostlivosti poskytovali kvalitnú starostlivosť všetkým Európanom bez dostatočného počtu zdravotníckeho personálu so správnymi zručnosťami a na správnych miestach.

Odhaduje sa, že v Európe chýba takmer 1 milión zdravotníckych pracovníkov. Dochádza aj k „úniku mozgov“ lekárov a zdravotných sestier, ktorí sa sťahujú do krajín s lepšími pracovnými podmienkami a mzdami, pričom opúšťajú iné krajiny, ktoré potom trpia nedostatkom zdravotníckeho personálu.

Rovnako znepokojujúci je nesúlad medzi ponúkanými a požadovanými zručnosťami medzi zdravotníckymi pracovníkmi, čím sa plytvá ľudským kapitálom, preťažujú verejné zdroje a ohrozuje nákladovo efektívne poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Musíme tiež zabezpečiť, aby sa technologické zmeny v oblasti zdravotnej starostlivosti prispôsobili potrebám pracovnej sily v zdravotníctve, ako aj pacientovi, aby sa tak pracovná sila mohla adaptovať na nové situácie a aby tieto zmeny skutočne zlepšili poskytovanie starostlivosti.

Neexistuje žiadne univerzálne riešenie – každý členský štát musí rozvíjať svoje vlastné reformy v súlade s potrebami svojho systému zdravotnej starostlivosti.

Čo robí EÚ na podporu svojej pracovnej sily v zdravotníctve?

V Zmluve o EÚ sa uvádza, že zdravotná politika a organizácia a poskytovanie zdravotníckych služieb a zdravotnej starostlivosti sú v skutočnosti vnútroštátnou kompetenciou.

Komisia monitoruje a analyzuje problémy pracovnej sily v zdravotníctve prostredníctvom európskeho semestra, ktorý zahŕňa širokú škálu otázok, ako je nedostatok odborníkov, pracovné podmienky, chýbajúce zručnosti a organizácia ľudských zdrojov, aby lepšie vyhovovali integrovanejším systémom zdravotnej starostlivosti.

Komisia podporuje vnútroštátne orgány pri riešení týchto problémov s cieľom vymieňať si skúsenosti a učiť sa jeden od druhého. Preto bola prijatá jednotná akcia v oblasti plánovania a predpovedania potreby zdravotníckeho personálu a zriadila sa sieť odborníkov na pokračujúce plánovanie a predpovedanie potreby zdravotníckeho personálu.

Komisia bude aj naďalej poskytovať podporu a čoskoro uverejní výzvu na predkladanie projektov prostredníctvom programu v oblasti zdravia na rok 2020 na podporu iniciatív zameraných na politiky udržiavania pracovnej sily v zdravotníctve, prístup k zdravotnej starostlivosti v oblastiach s nedostatočnou dostupnosťou týchto služieb a reorganizáciu poskytovania starostlivosti medzi nemocnicami a inými komunitnými centrami a centrami primárnej zdravotnej starostlivosti prostredníctvom presunu úloh a koordinácie medzi ľuďmi.

Pozeráte sa do budúcnosti optimisticky?

Áno a s dobrým dôvodom, keďže zdravotnícke systémy v Európe patria medzi najlepšie na svete. A nemôžeme zabúdať na to, že žijeme v zlatom veku, pokiaľ ide o zdravotnú starostlivosť, a že situácia sa neustále zlepšuje.

Musíme však pamätať na to, že žijeme v čoraz prepojenejšom svete, kde sa riziká môžu rýchlo rozšíriť a stať sa celosvetovým problémom.

Je preto mimoriadne dôležité neustále investovať do zdravia. To znamená predovšetkým investovať tak, aby si ľudia mohli udržať dobré zdravie čo najdlhšie. Nevyhnutnou súčasťou toho je investovanie do pracovnej sily v zdravotníctve, aby mali naši zdravotníci stále prehľad o aktuálnom vývoji, bezpečne vykonávali svoju prax a dokázali uspokojiť nové potreby v oblasti zručností. Investovanie do ľudí, ktorí sa starajú o zdravie iných, je vždy rozumnou investíciou s vysokou návratnosťou.

Aktivity na úrovni EÚ

Zdravotnícky personál

Európska komisia – Zdravie a bezpečnosť potravín

Skupina odborníkov pre účinné spôsoby investovania do zdravia

Európska komisia – Zdravie a bezpečnosť potravín

Posudzovanie výkonnosti systémov zdravotnej starostlivosti

Európska komisia – Zdravie a bezpečnosť potravín

Aktuality

„Profilovanie a odborná príprava budúcich zdravotníckych pracovníkov“ – nová tematická sieť na platforme pre politiku EÚ v oblasti zdravia

Cieľom tejto siete je profilovať zdravotníckych pracovníkov budúcnosti, a to identifikovaním a zlepšením ich kľúčových kompetencií a poukázaním na ich kritickú úlohu pri reforme systémov zdravotnej starostlivosti. Staňte sa členom platformy pre politiku EÚ v oblasti zdravia, aby ste sa mohli zapojiť.

„Digital Doc“ – nová tematická sieť na platforme pre politiku EÚ v oblasti zdravia

Cieľom tejto tematickej siete je zabezpečiť, aby lekári získavali správne digitálne zručnosti a boli pripravení na budúcnosť. Len tak dosiahneme účinné a etické systémy zdravotnej starostlivosti založené na technológiách, ktorých stredobodom záujmu sú ľudia. Staňte sa členom platformy pre politiku EÚ.

Identifikujte nedostatky a monitorujte svoje plánovanie pomocou súboru nástrojov pre plánovanie pracovnej sily v zdravotníctve

Tento súbor nástrojov na sebahodnotenie, ktorý je k dispozícii prostredníctvom siete odborníkov financovanej z prostriedkov EÚ pre plánovanie a predpovedanie potreby zdravotníckeho personálu, sa zaoberá hlavnými témami plánovania pracovnej sily v zdravotníctve a je prispôsobiteľný pre prostredia rôznych krajín.

Medzinárodná konferencia o budúcnosti práce, ktorá sa konala 12. februára v Ríme

Taliansky Národný inštitút pre poistenie proti pracovným úrazom a Medzinárodná komisia pre ochranu zdravia pri práci zorganizovali konferenciu s cieľom prediskutovať okrem iných tém rýchly pokrok v oblasti technologických inovácií, demografické zmeny a zmeny na trhu práce.

Projekty programu v oblasti zdravia

Jednotná akcia EÚ pre plánovanie a predpovedanie potreby zdravotníckeho personálu

Cieľom tejto jednotnej akcie je zlepšiť kapacitu plánovania a predpovedania potreby pracovnej sily v zdravotníctve prostredníctvom podpory európskej spolupráce.

SEPEN – Podpora pre sieť odborníkov pre plánovanie a predpovedanie potreby zdravotníckeho personálu

Staňte sa členom platformy pre politiku v oblasti zdravia, aby ste získali najnovšie informácie o plánovaní pracovnej sily v zdravotníctve v Európe prostredníctvom tejto siete. Na platforme môžete diskutovať o nápadoch a deliť sa o ne s inými, získavať aktuálne informácie o vývoji na vnútroštátnej úrovni a vyhľadávať príslušné dokumenty a správy.

Ďalšie zaujímavé odkazy

Oznámenie Komisie o efektívnych, prístupných a pružných systémoch zdravotnej starostlivosti

Hoci je toto oznámenie staré, stále poskytuje cenný pohľad na prístupy na úrovni EÚ, pokiaľ ide o výzvy týkajúce sa pracovnej sily v zdravotníctve, a zameriava sa na opatrenia, ktoré posilňujú efektívnosť systémov zdravotnej starostlivosti, zvyšujú dostupnosť zdravotnej starostlivosti a zlepšujú pružnosť systémov zdravotnej starostlivosti.

Súbor nástrojov pre udržateľnú pracovnú silu v zdravotníctve v európskom regióne WHO (2018)

Tento súbor nástrojov sa zameriava na tvorcov politík, ľudské zdroje pre plánovačov a odborníkov v oblasti zdravotníctva a iné zainteresované strany, ako sú vzdelávacie inštitúcie a tí, ktorí vykonávajú politiku.

Európska aliancia verejného zdravia

Organizácia vedená svojimi členmi, zložená z MVO v oblasti verejného zdravia, skupín pacientov, zdravotníckych pracovníkov a skupín zameraných na jednotlivé choroby, pracuje na zlepšení zdravia a posilnení mienky verejného zdravia v Európe.

Health First Europe

Aliancia Health First Europe je nezisková, neobchodná aliancia pacientov, zdravotníckych pracovníkov, akademickej obce, odborníkov v oblasti zdravotnej starostlivosti a odvetvia zdravotníckych technológií.