Skip to main content
Public Health

Tervis-EL uudiskiri nr 251 – Fookuses

Miks keskendub selle aasta auhind vaktsineerimisele ja tervislikele eluviisidele?

Euroopa Komisjoni tervise ja toiduohutuse peadirektoraadi rahvatervise, riikide tundmise ja kriisiohjamise direktoraadi direktor John F. Ryan leiab vaba hetke oma tööst kriisiohjamise ja valmisoleku vallas, et kutsuda üles esitama algatusi 2020. aasta ELi terviseauhinna jaoks. 2020. aasta ELi terviseauhinnal on kaks teemat: laste vaktsineerimise ja tervislike eluviiside propageerimine laste hulgas. Auhinnale kandideerivate algatuste esitamise tähtaeg on 29. aprill 2020 kell 11 Kesk-Euroopa aja järgi.

Miks keskendub selle aasta auhind vaktsineerimisele ja tervislikele eluviisidele?

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel hoitakse vaktsineerimisega igal aastal ära hinnanguliselt 2–3 miljonit surmajuhtumit ja vähendatakse haigustega seotud ravi-, sealhulgas antimikroobikumravi kulusid. Igal aastal vaktsineeritakse üle 100 miljoni lapse kogu maailmas selliste haiguste vastu nagu difteeria, teetanus, läkaköha, tuberkuloos, lastehalvatus, leetrid ja B-hepatiit. Paljud inimesed on unustanud, et varem olid laste surmad selliste haiguste tõttu tavalised. Vaktsiinid võivad kaitsta ka näiteks vähki põhjustava viiruse – inimese papilloomiviiruse (HPV) nakkuse eest.

Sellele vaatamata seisavad mitmed ELi riigid ja naaberriigid praegu silmitsi vaktsiini abil ennetatavate haiguste enneolematute puhangutega, sest inimesed ei lase end vaktsineerida. Seepärast teevad Euroopa Komisjon ja ELi liikmesriigid koostööd, et võidelda väärinfo vastu, suurendada usaldust vaktsiinide vastu ja tagada vaktsiinide võrdne kättesaadavus kõigile ELi kodanikele.

Mis puudutab üleskutset tervislikele eluviisidele, siis on mittenakkuslikest haigustest tuleneva koormuse vähendamiseks oluline edendada tervislikku toitumist ja piisavat kehalist aktiivsust. On innustav teada, et paljud neist haigustest on suurel määral välditavad, ning on oluline omandada tervislikke harjumusi varases eas. Mitte ainult nende harjumuste sügavaks juurutamiseks, vaid ka seetõttu, et tervislike eluviisidega lastel on hilisemas elus väiksem terviseprobleemide tekke oht.

Sellele teemale keskendumine toetab muude ELi meetmete hulgas laste rasvumist käsitleva ELi tegevuskava, tervislikke eluviise propageeriva Tartu üleskutse, ELi koolipuuvilja, -köögivilja ja -piima kava ning tervise edendamise ja haiguste ennetamise ELi projekti saavutusi ja käimasolevat tööd tervishoiu ja hariduse kontekstis.

Kuidas sobib ELi terviseauhind kokku komisjoni eesmärkidega?

ELi terviseauhinnaga avaldatakse linnadele, koolidele, lasteaedadele ja valitsusvälistele organisatsioonidele tänu pühendumise eest rahvatervisele ning suurendatakse teadlikkust nende olulisest rollist osalusdemokraatia ja kodanikuaktiivsuse tugevdamisel.

Selle auhinna kaudu saab ELi tervishoiupoliitika platvorm koguda nendelt linnadelt, valitsusvälistelt organisatsioonidelt, koolidelt ja lasteaedadelt häid tavasid ning jagada neid teistega inspireerimiseks või kopeerimiseks.

Auhinda rahastatakse kolmanda terviseprogrammi raames, mille eesmärk on toetada tervist ja elukvaliteeti kulutõhusal viisil parandavate heade tavade kindlakstegemist, levitamist ja rakendamist.

Kes võib algatusi esitada?

Auhind tervislike eluviiside edendamise eest 6-18-aastaste laste seas on avatud kõigile linnadele ja koolidele, mis mõjutavad positiivselt oma kogukondi, ning auhind laste vaktsineerimise edendamise eest alates sünnist kuni 18-aastaseks saamiseni on avatud valitsusvälistele organisatsioonidele, koolidele ja lasteaedadele. Selle auhinna väljaandmiseks kaalutakse nii suuri kui ka väikeseid algatusi – eelmisel aastal, kui teemaks oli laste rasvumine, võitis linnade kategoorias Amsterdam oma „Amsterdami tervisliku kaalu programmiga“, ning koolide kategoorias võitis El Instituto de Enseñanza Secundaria Guadalquivir ühest Hispaania kõige mahajäänumast piirkonnast oma algatusega „Ole aktiivne, @IES Guadalquivir“.

Activities at EU level

2020. aasta ELi terviseauhind

Euroopa Komisjon – Tervis ja toiduohutus

ELi tervishoiupoliitika platvorm

Euroopa Komisjon – Tervis ja toiduohutus

Vaktsineerimine

Euroopa Komisjon – Tervis ja toiduohutus

Toitumine ja kehaline aktiivsus

Euroopa Komisjon – Tervis ja toiduohutus

News

2020. aasta ELi terviseauhind vaktsineerimise ja tervislike eluviiside edendamiseks

Huvitatud isikutel palutakse tutvuda tingimustega ja esitada oma algatuse üksikasjad 29. aprilliks 2020 kella 11.00-ks hommikul Kesk-Euroopa aja järgi.

Teabeleht ELi terviseauhinnaga seotud korduma kippuvate küsimuste kohta

Ühinege ELi tervishoiupoliitika platvormiga!

Platvorm on interaktiivne vahend rahvatervise probleeme käsitlevate arutelude edendamiseks ning teadmiste ja heade tavade jagamiseks. Registreeruge ja osalege eksperditeadmiste jagamises, ühisavaldustes ja tutvustage oma tööd laiale üldsusele.