Skip to main content
Public Health

Portalo „Sveikata ES“ informacinis biuletenis Nr. 251. Dėmesio centre

Kodėl skiriant šių metų apdovanojimą daugiausia dėmesio tenka skiepijimui ir sveikai gyvensenai?

Komisijos Visuomenės sveikatos, žinių apie šalis ir krizių valdymo direktorato vadovas Johnas F. Ryanas trumpam atsitraukia nuo krizių valdymo ir pasirengimo veiklos, kad paskelbtų 2020 m. ES sveikatos srities apdovanojimo konkurso pradžią. 2020 m. ES sveikatos srities apdovanojimas bus skiriamas pagal dvi temas: vaikų skiepijimo skatinimas ir vaikų sveikos gyvensenos skatinimas. Iniciatyvų pateikimo terminas – 2020 m. balandžio 29 d. 11 val. (CET).

Kodėl skiriant šių metų apdovanojimą daugiausia dėmesio tenka skiepijimui ir sveikai gyvensenai?

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, skiepai kasmet apsaugo 2–3 mln. žmonių nuo mirties ir sumažina su ligų gydymu, įskaitant antimikrobinį gydymą, susijusias išlaidas. Kasmet visame pasaulyje daugiau kaip 100 mln. vaikų paskiepijama nuo tokių ligų kaip difterija, stabligė, kokliušas, tuberkuliozė, poliomielitas, tymai ir hepatitas B. Daugelis pamiršo, kad anksčiau šios ligos dažnai būdavo mirtinos vaikams. Skiepai taip pat gali apsaugoti nuo užsikrėtimo, pvz., žmogaus papilomos virusu (ŽPV), kuris gali sukelti vėžį.

Bet nepaisant to, kelios ES ir kaimyninės šalys susiduria su precedento neturinčiais ligų, kurių galima išvengti skiepijant, protrūkiais, nes žmonės nesiskiepija. Todėl Europos Komisija ir ES valstybės narės bendrais veiksmais kovoja su dezinformacija, didina pasitikėjimą vakcinomis ir visiems ES piliečiams užtikrina vienodas galimybes skiepytis.

Kalbant apie sveikos gyvensenos iniciatyvas, norint sumažinti neužkrečiamųjų ligų naštą ypač svarbu skatinti sveikai maitintis ir pakankamai judėti. Informacija, kad daugelio šių ligų iš esmės galima išvengti, mažina bejėgiškumo jausmą, be to, sveikus įpročius svarbu diegti nuo mažens. Tai svarbu tik tam, kad šie įpročiai taptų antra prigimtimi, bet ir todėl, kad tuomet vaikams kyla mažesnė rizika vėliau turėti sveikatos problemų.

Skiriant daugiausia dėmesio šiai temai padedama įtvirtinti, be kita ko, ES kovos su vaikų nutukimu veiksmų plano, Tartu raginimo rinktis sveiką gyvenseną, ES vaisių, daržovių ir pieno vartojimo skatinimo mokyklose programos ir ES projekto apie sveikatinimą ir ligų prevenciją sveikatos priežiūros ir švietimo sistemose pasiektus rezultatus ir einamąją veiklą.

Kaip ES sveikatos srities apdovanojimas susijęs su Komisijos tikslais?

ES sveikatos srities apdovanojimu ne tik padėkojama miestams, mokykloms, darželiams ir NVO už jų ryžtingus visuomenės sveikatos gerinimo veiksmus, juo taip pat aktyviai informuojama apie esminį vaidmenį, kuris tenka šiems subjektams stiprinant dalyvaujamąją demokratiją ir aktyvų pilietiškumą.

Šis apdovanojimas taip pat leidžia ES sveikatos politikos platformoje surinkti geros patirties pavyzdžių iš tokių miestų, NVO, mokyklų ir darželių ir jais dalytis su kitais – įkvėpimui ar pakartojimui.

Apdovanojimas finansuojamas pagal 3-iąją sveikatos programą, kuria siekiama remti gerosios patirties pavyzdžių, kuriais ekonomiškai našiai gerinama sveikata ir gyvenimo kokybė, nustatymą, sklaidą ir diegimą.

Kas gali teikti iniciatyvas?

Apdovanojimas už 6–18 metų amžiaus vaikų sveikos gyvensenos skatinimą gali būti skirtas miestams ir mokykloms, darantiems teigiamą poveikį jų bendruomenėms, o dėl apdovanojimo už 0–18 metų amžiaus vaikų skiepijimo skatinimą gali varžytis NVO, mokyklos ir darželiai. Apdovanojimas gali būti skirtas ir didelėms, ir mažoms iniciatyvoms. Pernai, kai tema buvo vaikų nutukimo problema, miesto kategorijoje laimėjo Amsterdamas už savo programą „Sveikas svoris“, o mokyklų kategorijoje apdovanojimas teko vienos iš skurdžiausių Ispanijos vietovių atstovui „El Instituto de Enseñanza Secundaria Guadalquivir“ už iniciatyvą „Būk atkyvus @IES Guadalquivir“.

ES lygmens veikla

2020 m. ES sveikatos srities apdovanojimas

Europos Komisija. Sveikata ir maisto sauga

ES sveikatos politikos platforma

Europos Komisija. Sveikata ir maisto sauga

Skiepijimas

Europos Komisija. Sveikata ir maisto sauga

Mityba ir fizinis aktyvumas

Europos Komisija. Sveikata ir maisto sauga

Naujienos

2020 m. ES sveikatos srities apdovanojimu siekiama padėti skatinti skiepijimą ir sveiką gyvenseną

Suinteresuotosios šalys raginamos pasidomėti kriterijais ir pateikti išsamią informaciją apie savo iniciatyvas iki 2020 m. balandžio 29 d. 11 val. (CET, Briuselio laiku).

Informacijos suvestinė: dažnai užduodami klausimai apie ES sveikatos apdovanojimą

Prisijunkite prie ES sveikatos politikos platformos!

Platforma yra interaktyvi priemonė, kurios tikslas yra skatinti diskusijas visuomenės sveikatos klausimais ir dalytis žiniomis bei geriausia patirtimi. Užsiregistruokite ir dalyvaukite – dalykitės praktine patirtimi, prisidėkite prie bendrų pareiškimų ir informuokite visuomenę apie savo darbą.