Skip to main content
Public Health

Portalo „Sveikata ES“ informacinis biuletenis Nr. 256. Dėmesio centre

Grįžimas į mokyklą gali būti kitoks, tačiau ES įsipareigojimas sudaryti vaikams sąlygas sveikai pradėti mokslo metus išlieka tas pats.

2020–2021 mokslo metų pradžia nepanaši į jokią kitą mokslo metų pradžią – dėl COVID-19 tebereikia taikyti tam tikrus apribojimus, o vietos valdžios institucijos yra pasirengusios reaguoti protrūkių atveju. Tačiau vienas dalykas nepasikeitė – ES įsipareigojimas sudaryti sąlygas moksleiviams įgyti sveikos gyvensenos pagrindus. Komisijos visuomenės sveikatos direktorato direktoriaus Johno F. Ryano teiravomės apie kelių rūšių veiklą, kuri ypač svarbi prasidedant naujiems mokslo metams: ES sveikatos srities apdovanojimus, vaisių ir daržovių vartojimo skatinimo programą ir ES mokyklų sporto dieną.

Kokia yra 2020 m. ES sveikatos srities apdovanojimų nauda vaikams?

2020 m. ES sveikatos srities apdovanojimai moksleiviams naudingi tuo, kad skatinamos iniciatyvos, kuriomis siekiama apsaugoti ir stiprinti jų sveikatą dviem skirtingais būdais – propaguojant sveiką gyvenseną ir skatinant 6–18 m. vaikų skiepijimą, ir dalijamasi įgyvendinant šias iniciatyvas įgyta patirtimi. Abu šie būdai yra gyvybiškai svarbūs vaikų sveikatai, o sveikatos srities apdovanojimai padeda didinti informuotumą ir skatinti aktyvesnį dalyvavimą.

Be to, mokyklos turi teisę varžytis dėl abiejų šių apdovanojimų, kurių laimėtojai gauna dosnias premijas, padėsiančias jiems toliau skatinti rūpinimąsi sveikata. Sveikos gyvensenos kategorijoje gali dalyvauti ir miestai, o skiepijimo kategorijoje paraiškas gali teikti NVO, vaikų darželiai, taip pat mokyklos. Laiko dar yra – pateikti paraišką galima iki 2020 m. rugsėjo 16 d.

ES sveikatos srities apdovanojimais taip pat didinamas informuotumas apie itin svarbų mokyklų, vaikų darželių, miestų ir NVO vaidmenį skatinant rūpintis visuomenės sveikata, o šiam apdovanojimui gauti pateiktos iniciatyvos pristatomos kaip geroji patirtis, kurią galima pritaikyti ir kitur arba pasinaudoti ja kaip įkvėpimo šaltiniu.

Kas yra ES vaisių ir daržovių vartojimo skatinimo programa?

Iki 2023 m. (įskaitytinai) ES kiekvienais mokslo metais skiria 250 mln. EUR šiai iniciatyvai, pagal kurią moksleiviams nemokamai tiekiami švieži vaisiai, daržovės, pienas ir tam tikri pieno produktai. Pagal šią programą taip pat finansuojamas švietimas už mokyklos ribų, pvz., ekskursijos į vietos ūkius, mokyklos sodus, praktiniai maisto ruošimo seminarai, teminės dienos ir žaidimai.

Matydami, iš kur atsiranda maisto produktai, kaip ruošti sveiką maistą ir juo mėgautis, vaikai yra daug labiau linkę perimti gerus įpročius. To labai svarbu išmokti ir namie, ir mokykloje. Sveika mityba ir pakankamas fizinis aktyvumas yra du iš dvylikos Europos kovos su vėžiu kodekse nurodytų būdų, kaip sumažinti vėžio riziką.

Ar šiais metais vyks Europos mokyklų sporto diena?

Nepaisant su COVID-19 susijusių sunkumų, 6-oji Europos mokyklų sporto diena įvyks 2020 m. rugsėjo 25 d. Dabar kaip niekad svarbu skatinti fizinį aktyvumą, nes pandemija neigiamai paveikė vaikų emocinę ir socialinę gerovę, o fizinis aktyvumas gali padėti įveikti nerimą ir depresiją ir padėti moksleiviams išlaikyti gerą fizinę būklę.

Šiemet mokyklos raginamos parodyti, kaip jos pritaiko savo veiklą planuodamos įprastus ar internetinius renginius arba derindamos abiejų rūšių renginius ir kartu laikosi nacionalinių ir vietos gairių. Fizinio lavinimo užsiėmimai bus transliuojami internetu visoje Europoje, o mokyklos taip pat galės įkelti savo vaizdo įrašus į oficialią interneto svetainę (žr. Europos mokyklų sporto dienos priemonių rinkinį ir komunikacijos vadovą internete).

Europos mokyklų sporto diena bendrai finansuojama pagal Komisijos programą „Erasmus+“ ir yra Europos sporto savaitės kampanijos #BeActive dalis. Praėjusiais metais 9 000 mokyklų 44 šalyse tą dieną padėjo 3 mln. vaikų dvi valandas užsiimti aktyvia fizine veikla. Vis dėlto tikimės, kad vaikų skatinimas būti fiziškai aktyvesniais bus laikomas ne kasmetiniu iššūkiu, o kasdieniu tikslu.

ES lygmens veikla

Mityba ir fizinis aktyvumas

Europos Komisija. Sveikata ir maisto sauga

Skiepijimas

Europos Komisija. Sveikata ir maisto sauga

Sveikatos politikos platforma

Europos Komisija. Sveikata ir maisto sauga

Švietimo specialistams skirta Europos skaitmeninės kompetencijos programa („DigCompEdu“)

Europos Komisija. Jungtinis tyrimų centras

Sveikatingumo skatinimo ir ligų prevencijos žinių vartai

Europos Komisija. Jungtinis tyrimų centras

Naujienos

2020 m. ES sveikatos srities apdovanojimai. Vieno iš dviejų konkursų tema – skiepijimas. Terminas – 2020 m. rugsėjo 16 d.

NVO, mokyklos ir vaikų darželiai, siekiantys skatinti vaikų (0–18 m.) skiepijimą, turi teisę teikti savo iniciatyvas. Šiuo apdovanojimu Komisija remia skiepijimą, kuris, PSO skaičiavimais, kasmet išgelbėja 2–3 mln. gyvybių.

2020 m. ES sveikatos srities apdovanojimai. Vieno iš dviejų konkursų tema – sveika gyvensena. Terminas – 2020 m. rugsėjo 16 d.

Konkurse gali dalyvauti mokyklos ir miestai, įgyvendinantys iniciatyvas, kuriomis skatinama sveika vaikų (6–18 m.) gyvensena. Sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo įpročių ugdymas jauname amžiuje yra labai svarbus siekiant užtikrinti sveiką gyvenseną ir sulaukus vyresnio amžiaus.

Internete ir mokyklose: rugsėjo 25 d. vyks Europos mokyklų sporto dienos renginiai!

Šia iniciatyva, finansuojama pagal ES programą „Erasmus+“, mokyklos raginamos Sporto dieną skatinti savo mokinius bent 120 minučių užsiimti aktyvia fizine veikla. Vienas iš iššūkių – 2020 m. nubėgti arba nueiti 2020 metrų, tačiau tinka bet kokia fizinio aktyvumo forma, pvz., šokinėjimas, šokavimas ar šokis!

Europos sporto savaitės (2020 m. rugsėjo 23–30 d.) tema – psichinė ir fizinė sveikata

Per kasmetinę Europos sporto savaitę žmonės įvairiais būdais skatinami būti aktyvūs – daugeliu atvejų dabar tai daroma kūrybiškiau ir naudojantis internetu. Pandemijos laikotarpiu sportas padėjo išsaugoti mūsų fizinę ir psichinę gerovę.

Komisija pradeda kampaniją #BeActiveAtHome, kad padėtų žmonėms išlikti aktyviems nepaisant izoliavimo ir apribojimų

Sportas ir fizinis aktyvumas taip pat gerina fizinę ir psichinę sveikatą ir bendrą gerovę. Komisija paragino žmones parodyti kitiems, kaip jie palaikė sportinę formą per koronaviruso krizę – taip siekiama padėti žmonėms visoje Europoje ir už jos ribų būti aktyviems namuose (#BeActiveAtHome)!

Sužinokite daugiau apie Komisijos mitybos ir fizinio aktyvumo iniciatyvas

Komisija siekia mažinti agresyvią vaikams skirtą greito maisto reklamą, skatinti keisti maisto produktų sudėtį, kad juose būtų mažiau cukraus, riebalų ir druskos, tiekti šviežius vaisius ir daržoves moksleiviams ir sudaryti jiems palankias fizinio aktyvumo sąlygas mokykloje ir bendruomenėje.

Žr. informacijos suvestinę apie ES vaisių, daržovių ir pieno vartojimo skatinimo mokyklose programą

Europos Komisija priims naują Skaitmeninio švietimo veiksmų planą

Naujajame veiksmų plane bus atsižvelgta į per COVID-19 krizę įgytą patirtį ir nustatyta ilgalaikė ES švietimo ir mokymo sistemų skaitmeninės transformacijos vizija.

Komisijos programa „DigCompEdu“ padeda mokytojams visapusiškai naudotis skaitmeninėmis technologijomis

„DigCompEdu“ bendroji orientacinė programa skirta visų lygmenų pedagogams, pradedant ikimokyklinio ugdymo ir baigiant profesinio mokymo, aukštojo mokslo ir suaugusiųjų švietimo specialistais. Joje nustatomi gebėjimai, kuriuos mokytojai turėtų įgyti, kad galėtų visapusiškai naudotis skaitmeninėmis technologijomis mokymo, mokymosi ir vertinimo tikslais.

Europos Komisijos priemonė SELFIE gali padėti mokykloms planuoti nuotolinį mokymą naujiems mokslo metams

SELFIE (efektyvaus mokymosi švietimo technologijomis skatinant inovacijas savianalizė, angl. Self-reflection on Effective Learning by Fostering the use of Innovative Educational Technologies) – tai nemokama, paprasta naudoti ir pagal poreikius pritaikoma priemonė, kuria siekiama padėti mokykloms skaitmenines technologijas įtraukti į mokymo, mokymosi ir moksleivių vertinimo procesus.

Jungtinio tyrimų centro ataskaita dėl galimo COVID-19 poveikio švietimui

Ataskaitoje pabrėžiami sunkumai, su kuriais šiuo laikotarpiu susiduria mokyklos ir mokiniai, ir rekomenduojama, kad mokyklos parengtų alternatyvius mokymo metodus, įskaitant nuotolinį mokymą.

Komisija skelbia politikos apžvalgą apie nelygybę švietimo srityje Europoje ir fizinį mokyklų uždarymą COVID-19 pandemijos metu

Europos Komisijos Jungtinio tyrimų centro ataskaitoje taip pat pabrėžiama, kad reikia imtis kryptingų veiksmų siekiant padėti palankių sąlygų neturintiems vaikams neatsilikti nuo bendraamžių.

PSO klausimai ir atsakymai: mokyklos ir COVID-19

Prieš COVID-19 pandemiją 2 iš 5 pasaulio mokyklų trūko pagrindinių rankų plovimo priemonių (UNICEF, PSO)

PSO ir UNICEF bendrosios stebėsenos programos duomenys rodo, kad 2019 m. 43 proc. pasaulio mokyklų nebuvo galimybių naudotis pagrindinėmis rankų plovimo priemonėmis, muilu ir vandeniu, o tai yra pagrindinė sąlyga, kad pandemijos metu būtų galima saugiai dirbti.

ECDC: Vaikų COVID-19 ir mokyklų aplinkos vaidmuo perduodant COVID-19

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras apžvelgia vaikų (0–18 m.) COVID-19 epidemiologines ir ligos charakteristikas ES / EEE šalyse ir Jungtinėje Karalystėje ir įvertina vaikų priežiūros įstaigų aplinkos vaidmenį perduodant COVID-19.

Sveikatos programos projektai

„OBTAINS E2“ – mokymo ir informavimo apie nutukimą paslaugos Europoje (2 etapas)

Pagal projektą „OBTAINS-E2“ sudaromos sąlygos naudotis geriausia patirtimi grindžiamomis svorio reguliavimo paslaugomis ir siekiama, kad visi galėtų gauti patikimą informaciją, o ypatingas dėmesys skiriamas nelygybės mažinimui ir politikos, skirtos kovoti su nutukimu visame regione, formavimui.

Kitos naudingos nuorodos

Kovos su vaikų nutukimu veiksmų planas

Europos kovos su vėžiu kodeksas

STOP – mokslas ir technologija kovos su vaikų nutukimu politikoje

ES geriausios patirties pavyzdžių portalas

Europos Komisija: mokyklinių pietų receptų knygelė

Tartu raginimas rinktis sveiką gyvenseną

Maisto produktų sudėties keitimas

Maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų reklama, skirta vaikams ir paaugliams

Pasaulio kovos su nutukimu fondas