Ugrás a fő tartalomra
Public Health

Egészség–EU Hírlevél, 259. szám – Fókuszban

A legjobb válaszcsapás a Covid19-járványra: hatékony oltási stratégia és célzott oltóanyag-alkalmazás

John F. Ryan, európai bizottsági népegészségügyi igazgató mérföldkőnek számító lépésről beszél a Covid19 elleni küzdelemmel összefüggésben. Október 15-én a Bizottság az Európai Parlament és a Tanács elé terjesztette a Covid19 elleni oltási stratégiákra és az oltóanyagok alkalmazására való felkészülésről szóló közleményét, amelyben felvázolta azokat az alapvető lépéseket, amelyek az egyes országok oltási stratégiája szempontjából iránymutatásul szolgálhatnak, és meghatározta azokat az intézkedéseket, amelyekkel az oltóanyagok hatékony uniós alkalmazása biztosítható.

Mennyire járunk közel ahhoz, hogy Covid19 elleni oltóanyagról beszélhessünk?

Egy év vagy inkább 18 hónap alatt igyekszünk olyan eredményt felmutatni, amihez normál esetben tíz év munkájára lenne szükség: ez pedig nem más, mint egy biztonságos és hatásos vakcina kifejlesztése. Ez irányban az első lépést ez év júniusában tettük meg a Covid19 elleni oltóanyagokra irányuló uniós stratégia közzétételével.

A stratégia egyrészt javaslatot tett az ígéretesnek bizonyuló potenciális oltóanyagok kifejlesztésének és gyártásának előfinanszírozás útján történő elősegítésére, a tagállamoknak pedig abban kívánt segítséget nyújtani, hogy a vakcinákat a lehető legjobb feltételek mellett szerezhessék be. A Bizottság a tagállamok nevében tárgyalásokat folytatott a vakcinagyártókkal, hogy előzetes piaci kötelezettségvállalások alapján oltóanyagokhoz jusson, illetve jogosultságot szerezzen ilyen oltóanyagok megvételére. Ez idáig három szerződés keretében közel 1 milliárd adag oltóanyag beszerzéséről sikerült írásos megállapodást kötni.

Ugyanakkor még nem ismert, hogy melyik potenciális oltóanyag (ha egyáltalán lesz ilyen) fog megfelelni azoknak a hatékonysági és biztonság előírásoknak, amelyek az uniós forgalomba hozatalhoz nélkülözhetetlenek. Éppen ezért fontos az Európai Unió számára, hogy a potenciális oltóanyagok igen széles választéka álljon a rendelkezésére ahhoz, hogy minél nagyobb eséllyel megtalálhassa a megoldásul szolgáló Covid19-vakcinát vagy -vakcinákat.

Miért tekintik ezt az új közleményt mérföldkőnek?

A mai napig az oltóanyagok előállítására koncentráltunk. Most azonban a fókusz arra helyeződött át, hogy az oltóanyagokat (ha majd rendelkezésre állnak) a tagállamok gond nélküli tudják terjeszteni és optimálisan tudják felhasználni.

Biztonság mindenekelőtt. Alapvető fontosságú, hogy az állampolgárok számára egyértelmű legyen: felelősséggel kezeljük a feladatot. Az Európai Gyógyszerügynökség minden egyes potenciális oltóanyagot független tudományos értékelésnek vet alá, és amint a vakcinát engedélyezik, annak biztonságossága folyamatos ellenőrzés tárgyát képezi majd. A klinikai vizsgálatokból származó adatok felülvizsgálata már megkezdődött, ennek eredményei a nyilvánosság számára is elérhetők lesznek.

Nem csak a mieinkre vigyázunk. Tavaly tavasszal útjára indítottuk a koronavírussal kapcsolatos globális válaszintézkedések („Coronavirus Global Response”) programunkat, amely a koronavírus elleni vakcinákhoz, illetve a tesztekhez és kezelésekhez való egyetemes hozzáférést, valamint a járvány utáni „globális felépülést” célzó világszintű cselekvés. Közel 16 milliárd euró összeget segítettünk előteremteni erre a kezdeményezésre, és további 400 millió euróval járulunk hozzá a COVAX eszközhöz, hogy ily módon gyorsítsuk a Covid19 elleni oltóanyagok kifejlesztését, gyártását és bevetését.

Mennyi időre van még szükség ahhoz, hogy a lakosság meghatározó hányada megkapja a védőoltást?

Amint engedélyezik, az oltóanyagok valamennyi tagállam számára egyazon időben elérhetővé válnak majd. Az azonban, hogy mennyi idő után tudják az oltóanyagot felhasználni, már a tagállamok rendelkezéseitől függ. Éppen ezért már MOST el kell kezdenünk a felkészülést.

A tagállamoknak gondoskodniuk kell az oltási szolgáltatások biztosításához szükséges szakképzett munkaerőről, orvostechnikai felszerelésekről és egyéni védőeszközökről, hogy semmi se állja az útját a Covid19 elleni védőoltásoknak. A korai szakaszban az új Covid19 elleni oltóanyag egy-két szállítmányának biztosítása lesz fennakadás nélkül megoldható, a gyártási kapacitástól függően.

Ki kapja meg először a védőoltást?

A kezdeti szakaszban, amikor az oltóanyagok korlátozottabb mértékben állnak rendelkezésre, a tagállamoknak mérlegelniük kell annak lehetőségét, hogy bizonyos csoportokat előnyben részesítsenek, így az egészségügyi dolgozókat és a hosszú távú ellátást biztosító létesítmények munkatársait, valamint a 60 év fölöttieket.

Van még valami, amit úgy érzi, hogy meg kell osztania az olvasókkal?

Ami gyökeres változást hozhat, az egy biztonságos és hatásos vakcina. Azonban figyelmünk addig sem lankadhat, amíg erre az oltóanyagra várunk. Meg kell őriznünk éberségünket: nem állhatunk le a tesztelésekkel, a kontaktkövetéssel és persze az egészségügyi rendszerek felkészítésével sem, miközben folyamatosan követnünk kell a helyi egészségügyi hatóságok útmutatásait.

Uniós szintű tevékenységek

Válsághelyzet-felkészültség és válaszintézkedések

Európai Bizottság – Egészségügy és élelmiszer-biztonság

Védőoltások

Európai Bizottság – Egészségügy és élelmiszer-biztonság

Fertőző betegségek megelőzése és visszaszorítása

Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC)

Hírek

„Létfontosságú, hogy a tagállamok a védőoltás tekintetében közös stratégiát kövessenek” – derül ki a Bizottság október 15-i közleményéből

A Bizottság október 15-én juttatta el az Európai Parlamenthez és a Tanácshoz a Covid19-járvánnyal kapcsolatos oltási stratégiákra és az oltóanyagok alkalmazására való felkészülésről szóló közleményét. A közlemény itt olvasható.

„Mérföldkőnek tekintendő a Covid19 elleni védőoltás alkalmazására való felkészültségről szóló közlemény” – állítja Szhinász alelnök

„Míg a világjárvány alakulása már-már a márciusi állapotokat idézi, nem mondhatjuk ugyanezt a felkészültségi szintünkről” – jelentette ki az alelnök, és hozzáfűzte, hogy jelenleg a kezünkben van a koordinálás keretrendszerének eszköze.

A Bizottság listát állít össze a hatékony oltási stratégiák és a védőoltások alkalmazásának legfontosabb lépéseiről

Október 15-én a Bizottság a tagállamokkal ismertette azokat a kulcsfontosságú tényezőket, amelyeket a Covid19-re vonatkozó oltási stratégiáik kapcsán figyelembe kell venni. A Bizottság azon dolgozik, hogy Európa-szerte mindenki számára egyformán elérhető legyen a biztonságos védőoltás, és e tekintetben összehangolt megoldást szorgalmaz.

Uniós oltóanyag-stratégiát terjeszt elő a Bizottság

A júniusban közzétett uniós oltóanyag-stratégia lehetővé teszi az Európai Bizottság számára, hogy a vakcinagyártókkal előzetes piaci kötelezettségvállalásokról egyeztessen a tagállamok nevében. Az előbbi erőfeszítést a Szükséghelyzeti Támogatási Eszközből finanszírozzák, és az ügy további támogatást kap az Európai Beruházási Banktól.

Uniós oltóanyag-stratégiáról szóló webinárium más magas szintű felszólalók mellett az egészségügyi biztos és a főigazgató részvételével

Az egészségpolitikai platformról szóló webinárium az elmúlt néhány hét azon kezdeményezéseiről tájékoztatta az egészségügyben érdekelt feleket, amelyek a későbbi biztonságos és hatásos oltóanyagok ellátásának megoldását szolgálják.

A Bizottság elkötelezi magát a rugalmas címkézés és csomagolás mellett, hogy így mozdítsa elő az engedélyezett oltóanyagok minél gyorsabb alkalmazását

A Bizottság egyetértési megállapodást kötött a tagállamokkal arról, hogy a Covid19 elleni oltóanyagok címkézése és csomagolása rugalmas legyen. A Bizottság a továbbiakban is egyeztetni fog a témában a tagállamokkal; a cél az, hogy mihamarabb át lehessen oltani a lakosságot, amint engedélyezett oltóanyag rendelkezésre fog állni.

Új videó üdvözli a Covid19 elleni uniós szintű intézkedésekkel kapcsolatos állásfoglalást: „Mindenki számára méltányos hozzáférés a Covid19 elleni oltóanyagokhoz”

Ez a sorozatban harmadik, az ENSZ fennállásának 75. évfordulóját ünneplő videó a Covid19 elleni uniós szintű intézkedésekkel kapcsolatos állásfoglalást a multilaterális együttműködés igazi sikertörténeteként ünnepli, amelynek célja a Covid19 elleni oltóanyaghoz való méltányos hozzáférés biztosítása valamennyi polgár számára.

A Bizottság 2020 augusztusában csatlakozik ahhoz az eszközhöz, amely a Covid19 elleni vakcinához való globális hozzáférést célozza meg (COVAX)

A Gavi, az Oltóanyag- és Védőoltási Világszövetség, a járványügyi felkészüléssel kapcsolatos újításokkal foglalkozó koalíció és a WHO által közösen irányított COVAX eszköz célja a Covid19-oltóanyagok kifejlesztésének és gyártásának felgyorsítása, valamint az azokhoz való igazságos és méltányos hozzáférés biztosítása a világ valamennyi országa számára.

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ új kockázatértékelése alapján meg kell erősíteni a koronavírus elleni intézkedéseket az EU-ban

A kockázatértékelés rámutat, hogy a bejelentett esetek száma augusztus óta mind az Európai Unióban, mind az Egyesült Királyságban folyamatosan nő. A tagállamoknak minden szükséges intézkedést meg kell tenniük, amint egy újabb járvány kitörésének első jeleit észlelik – hívja fel a figyelmet az ECDC.

Mindenki számára elérhetővé kell tenni a Covid19 vírussal szembeni tényleges immunizációt, tartózkodási helytől függetlenül – mondta az ENSZ főtitkára

António Guterres, ENSZ főtitkár 2020. június 4-én New Yorkban tartott, 2020. évi Védőoltásügyi Világkonferenciára készült videóüzenetének szövege itt olvasható.

További érdekes oldalak