Przejdź do treści głównej
Public Health

Biuletyn „Zdrowie-UE” nr 259 – W centrum uwagi

Nasza najlepsza szansa na pokonanie COVID-19: skuteczne strategie szczepień i ukierunkowane wprowadzanie szczepionek

John F. Ryan, dyrektor Dyrekcji Komisji Europejskiej ds. Zdrowia Publicznego, mówi o kroku milowym w walce z COVID-19. 15 października Komisja przedstawiła Parlamentowi Europejskiemu i Radzie swój komunikat w sprawie gotowości na strategie szczepień przeciwko COVID-19 i wprowadzanie szczepionek, podkreślając niezbędne kroki, jakimi powinny się kierować poszczególne państwa w swoich strategiach szczepień oraz wskazując działania, jakie zapewnią skuteczne wprowadzenie szczepień w UE.

Kiedy pojawi się szczepionka przeciwko COVID-19?

Założeniem jest opracowanie bezpiecznej i skutecznej szczepionki w ciągu 12–18 miesięcy, który to proces trwa zwykle 10 lat. Pierwszym krokiem ku osiągnięciu tego celu była czerwcowa publikacja strategii UE dotyczącej szczepionek przeciwko COVID-19.

Zaproponowano w niej sposób na przyspieszenie opracowania i produkcji obiecujących potencjalnych szczepionek poprzez zapewnienie płatności zaliczkowych oraz wsparcie państw członkowskich w zabezpieczeniu dostępu do tych szczepionek na najlepszych warunkach. W imieniu państw członkowskich Komisja przeprowadziła negocjacje z producentami szczepionek, nabywając lub rezerwując sobie prawo do nabycia szczepionek na mocy umów zakupu z wyprzedzeniem. Dotychczas podpisane zostały trzy umowy na blisko 1 mld dawek szczepionek.

Nie wiadomo jeszcze, czy którakolwiek z potencjalnych szczepionek spełni kryteria skuteczności i bezpieczeństwa, tak aby mogła zostać wprowadzona do obrotu w UE. Z tego powodu UE musi mieć dostęp do szerokiego zakresu potencjalnych szczepionek, aby zapewnić jak największe szanse na opracowanie skutecznych szczepionek przeciwko COVID-19.

Dlaczego nowy komunikat określono jako kamień milowy?

Do dzisiaj skupialiśmy się na zabezpieczeniu produkcji szczepionek. Teraz koncentrujemy się na wsparciu państw członkowskich w sprawnej dystrybucji i optymalnym wykorzystaniu tych szczepionek, kiedy tylko staną się one dostępne.

Bezpieczeństwo jest kwestią nadrzędną. Kwestią kluczową jest zapewnienie społeczeństwa, że nie będziemy iść na skróty. Europejska Agencja Leków przeprowadzi niezależną ocenę naukową każdej potencjalnej szczepionki, przy czym po zatwierdzeniu danej szczepionki nieustannie będzie monitorowane jej bezpieczeństwo. Rozpoczęły się już bieżące przeglądy danych pochodzących z badań klinicznych, a ich wyniki zostaną podane do wiadomości publicznej.

Nie myślimy jednak tylko o UE. Minionej wiosny ustanowiona została globalna reakcja na pandemię koronawirusa, tj. działanie o zasięgu światowym, którego celem jest zapewnienie powszechnego dostępu do testów, metod leczenia i szczepionek przeciwko koronawirusowi oraz przyczynienie się do naprawy gospodarczej w skali światowej. Pomogliśmy zebrać blisko 16 mld euro na tę inicjatywę oraz zapewniliśmy 400 mln euro na potrzeby COVAX, aby przyspieszyć opracowanie, produkcję i wprowadzanie szczepionek przeciwko COVID-19.

Ile czasu zajmie zaszczepienie znacznego odsetka ogółu społeczeństwa?

Po zatwierdzeniu szczepionki będą dostępne dla wszystkich państw członkowskich w tym samym czasie. Jak długo zajmie ich wprowadzenie i podanie, będzie zależało od krajowych ustaleń poszczególnych państw członkowskich. Dlatego właśnie musimy zacząć przygotowania już TERAZ.

Państwa członkowskie muszą zapewnić wykwalifikowaną kadrę oraz odpowiedni sprzęt medyczny i ochronny dla pracowników odpowiedzialnych za szczepienia, tak aby mogli oni podawać szczepionki przeciwko COVID-19. Na początku dostawy jednej nowej szczepionki przeciwko COVID-19, lub większej ich liczby, będą przebiegały w sposób nieprzerwany, w zależności od zdolności produkcyjnych.

Kto pierwszy otrzyma szczepionkę?

Na początkowych etapach, kiedy liczba szczepionek będzie bardziej ograniczona, państwa członkowskie powinny rozważyć priorytetowe traktowanie określonych grup, takich jak pracownicy służby zdrowia i placówek świadczących opiekę długoterminową, a także osoby po 60 roku życia.

O czym jeszcze powinni wiedzieć nasi czytelnicy?

Dostęp do bezpiecznej i skutecznej szczepionki będzie przełomem. W oczekiwaniu na jej pojawienie się nie możemy jednak tracić czujności. Należy działać przezornie: jeszcze więcej testować, śledzić osoby z kontaktu i przygotowywać systemy opieki zdrowotnej, a także przestrzegać wytycznych lokalnych organów ds. ochrony zdrowia.

Działania na szczeblu UE

Gotowość i reagowanie

Komisja Europejska – Zdrowie i Bezpieczeństwo Żywności

Szczepienia

Komisja Europejska – Zdrowie i Bezpieczeństwo Żywności

Zapobieganie i Kontrola Chorób Zakaźnych

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób

Aktualności

Zgodnie z komunikatem Komisji z 15 października zaistniała nagląca „potrzeba, aby państwa członkowskie stosowały wspólne strategie szczepień”.

15 października Komisja przekazała Parlamentowi Europejskiemu i Radzie swój komunikat w sprawie gotowości na strategie szczepień przeciwko COVID-19 i wprowadzanie szczepionek. Treść komunikatu dostępna tutaj.

Komunikat w sprawie gotowości na wprowadzanie szczepionek przeciwko COVID-19 stanowi „kamień milowy”, powiedział Wiceprzewodniczący Margaritis Schinas.

„Chociaż tempo rozwoju pandemii ponownie jest bliskie temu z marca, tym razem jesteśmy przygotowani”, powiedział Wiceprzewodniczący, podkreślając, że obecnie istnieją odpowiednie ramy koordynacji.

Komisja wymienia kroki, które są niezbędne, aby strategie szczepień i wprowadzania szczepionek były skuteczne.

15 października Komisja przedstawiła kluczowe elementy, jakie państwa członkowskie muszą wziąć pod uwagę w swoich strategiach szczepień przeciwko COVID-19. Komisja dąży do zapewnienia równego dostępu do bezpiecznych szczepionek w całej Europie oraz zachęca do stosowania skoordynowanego podejścia.

Komisja przedstawia unijną strategię dotyczącą szczepionek

Dzięki opublikowanej w czerwcu unijnej strategii dotyczącej szczepionek Komisja Europejska może negocjować umowy zakupu z wyprzedzeniem z producentami szczepionek w imieniu państw członkowskich. Działanie to jest finansowane w ramach instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych. Dodatkowe wsparcie zapewnia również Europejski Bank Inwestycyjny.

Webinarium poświęcone unijnej strategii dotyczącej szczepionek z udziałem komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności i dyrektor generalnej oraz innych prelegentów wysokiego szczebla

W trakcie webinarium, które odbyło się na platformie polityki zdrowotnej UE, zainteresowane strony w dziedzinie zdrowia zapoznały się z informacjami na temat podjętych w ciągu kilku ostatnich tygodni inicjatyw mających na celu zapewnienie dostaw bezpiecznych i skutecznych szczepionek w przyszłości.

Komisja zobowiązuje się do elastycznego podejścia w kwestii etykietowania i pakowania, aby ułatwić szybsze wprowadzanie zatwierdzonych szczepionek

W protokole ustaleń zawartym z państwami członkowskimi, dotyczącym elastycznych uregulowań prawnych w zakresie szczepionek przeciwko COVID-19 Komisja zobowiązała się do dalszej współpracy z państwami członkowskimi nad elastycznym podejściem w kwestii etykietowania i pakowania, aby ułatwić szybsze wprowadzanie zatwierdzonych szczepionek.

Nowe wideo na temat uchwalenia rezolucji dotyczącej działań podejmowanych przez UE w odpowiedzi na COVID-19: „Równy dostęp do szczepionek przeciwko COVID-19 dla wszystkich”

Trzecie wideo z serii wyprodukowanej z okazji 75. rocznicy powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych pokazuje rezolucję dotyczącą działań podejmowanych przez UE w odpowiedzi na COVID-19 jako historię prawdziwego sukcesu współpracy wielostronnej na rzecz zapewnienia wszystkim równego dostępu do szczepionek przeciwko COVID-19.

W sierpniu 2020 r. Komisja przystępuje do programu na rzecz globalnego dostępu do szczepionki przeciwko COVID-19 (COVAX)

Celem COVAX, współrealizowanego przez GAVI, tj. Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień, Koalicję na rzecz innowacji dotyczących gotowości na wypadek wystąpienia epidemii oraz WHO, jest przyspieszenie opracowania i produkcji szczepionek przeciwko COVID-19 oraz zagwarantowanie uczciwego i równego dostępu do nich dla każdego kraju na świecie.

W swojej nowej ocenie ryzyka Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wskazuje na potrzebę zintensyfikowania działań w reakcji na pandemię koronawirusa w UE

Z oceny tej wynika, że od sierpnia stopniowo wzrasta liczba powiadomień o nowych zakażeniach w całej UE i Wielkiej Brytanii. Zdaniem ECDC państwa członkowskie powinny wprowadzać wszelkie niezbędne środki, jeżeli tylko pojawią się pierwsze oznaki nowych ognisk zakażeń.

Wszyscy ludzie na świecie muszą mieć dostęp do ewentualnych szczepień przeciwko COVID-19, podkreślił Sekretarz Generalny ONZ

Zapoznaj się z treścią przemówienia Sekretarza Generalnego ONZ, Antónia Guterresa, wygłoszonego podczas Światowego Szczytu Szczepień 2020, który odbył się 4 czerwca 2020 r. w Nowym Jorku.

Inne interesujące strony