Mit kell tudni a mikrobákról?
Képzeljük el, Földünkön több billió gonosz kis élőlény, azaz mikroba él: megannyi élősködő, mely baktériumok, vírusok és gombák alakját öltheti. Vannak hasznos baktériumok és vannak olyanok, amelyek megbetegíthetnek minket. Szerencsére egy évszázaddal ezelőtt a tudósok (a védők) erős fegyvereket fejlesztettek ki ellenük: ezek az antibiotikumok és az antivirális gyógyszerek, amelyeket mi (a szuperhősök) arra használunk, hogy védjük magunkat a károkozók ellen.
De van egy probléma: a mikrobák fejlődnek és ellenállóvá válnak. Pajzsot és páncélzatot fejlesztettek ki maguknak, amelyek ellen gyógyszereink hatástalanok. Ennek következtében egy-egy betegség gyorsabban terjed, hosszabb ideig tart, és a tüneteik súlyosabbak. Egy torokfájás vagy egy kis seb életveszélyessé, sőt akár halálossá is válhat.
Ez az antimikrobiális rezisztencia. A tét nagy. A rezisztens baktériumok miatt nehezebb kezelni a gyakori betegségeket, és a védők eszköztelenek. Most rajtunk a sor. Terjessze a szót – de ne a baktériumokat. Használja felelősségteljesen az antibiotikumot: szedje be a teljes adagot, soha ne adjon belőle másoknak vagy tegyen félre belőle magának... és mosson alaposan kezet.
A saját szervezetünk a mi világunk. A veszély valós.
Össze kell fognunk, hogy a következő szintre léphessünk.
Készen áll arra, hogy megmentse az emberiséget a jelenlegi legnagyobb veszélytől?
A világnak szüksége van Önre. Fogjunk tehát bele!
Szülők és tanárok számára
Az antimikrobiális gyógyszerekkel, például az antibiotikumokkal és a gombaölő szerekkel szembeni rezisztencia egyre nő, ezért fontos, hogy családjaink és közösségeink egészségét célzó törekvéseink is erősödjenek.
Segíteni szeretnénk a szülőket és a tanárokat, hogy megértsék a témát, és hogy felhívják rá a fiatalok figyelmét. Közös feladatunk, hogy az életmentő gyógyszerek felelősségteljes használatára buzdítsunk mindenkit.
Jobb, reziliensebb jövő kiépítése
Az Európai Unió határozott intézkedéseket hoz az antimikrobiális rezisztencia ellen. Célunk az antibiotikumok felelősségteljes használata az embereknél és az állatoknál egyaránt – a helyi közösségektől kezdve a globális szervezetekig, határoktól és ágazatoktól függetlenül.
Az „egy egészség” megközelítés azt jelenti, hogy elismerjük az emberi, állati és környezeti jóllét interakcióját, és hogy figyelembe is vesszük azt. Csak így tudjuk kezelni az olyan összetett egészségügyi kihívásokat, mint az antimikrobiális rezisztencia. Az „egy egészség” emberközpontú, inkluzív megközelítés előmozdítja a humán- és állategészségügyi területek, valamint más releváns ágazatok, például a környezet- és agrártudományok közötti interdiszciplináris együttműködést. Új kezelésekre irányuló kutatásokba fektet be. Felhívja a figyelmet az olyan kockázati tényezőkre, mint pl. az antibiotikumok túl gyakori felírása, az antibiotikumok használata az állatállományban és a szennyvízben található antibiotikum. Megosztja továbbá, hogy milyen egyszerű, de létfontosságú lépéseket tehetünk otthonainkban, iskoláinkban és közösségeinkben, hogy előmozdítsuk az értékes gyógyszerek felelősségteljes használatát.
Minden eddiginél eredményesebben kell együttműködnünk, hogy a rezisztenciát ellenálló képességgel győzzük le. A cél az átfogó szemléleten alapuló, hatékony egészségvédelem. Gondoskodnunk kell arról, hogy az elkövetkező generációkat is gyógyíthassák ezek a hatékony gyógyszerek, amelyeken több mint egy évszázada dolgoznak tudósaink. A szemléletváltás a tudatosítással kezdődik. Egyesítsük erőinket egy egészségesebb jövő érdekében.
Livia csatája: Kemény küzdelem a szuperbaktériumok ellen
Livia, egy 24 éves irodalomrajongó az Egyesült Királyságból, felfedezte az antimikrobiális rezisztencia (AMR) komoly fenyegetését, és arra ösztönzi az embereket, hogy figyeljenek arra, hogyan használják az antibiotikumokat.
Sonia üzenete világos: az antibiotikumok okos használata az egyetlen út előre
Ismerjétek meg Soniát, egy bátor 17 éves barcelonai lányt, aki arról álmodik, hogy híressé válik a filmiparban. Életét megváltoztatta az a tízéves küzdelem, amelyet a tüdőgyulladás okozta szepszis ellen folytatott. De Sonia nem adja fel! Most fáradhatatlan szószólója az antimikrobiális rezisztencia (AMR) tudatosításának, és erejét a jó ügy érdekében használja. Üzenete világos: az antibiotikumok okos használata az egyetlen út előre. Csatlakozzatok Soniához az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelemben. Szuperhősök a szuperbaktériumok ellen!
Változtasson Ön is!
Korunkban az antimikrobiális rezisztencia jelentheti a legnagyobb veszélyt a globális egészségre. 2050-ig évente tízmillió halálesetért lehet felelős, ami több, mint a krónikus betegségek (pl. rák) számlájára írható elhalálozások száma, továbbá 24 millió embert taszíthat a mélyszegénységbe. Nem is olyan rég történt, hogy Európát letaglózta egy globális világjárvány. Ekkor megtanultuk, hogy milyen fontos a megelőzés és a felkészültség, valamint a közös és egyhangú egészségügyi fellépés. Ezúttal időben vagyunk. Még megállíthatjuk az antimikrobiális rezisztenciát. A jövő nemzedékeinek egészsége a mai fiataloktól függ. Az EU elkötelezte magát amellett, hogy felvértezze őket a megfelelő magatartáshoz szükséges ismeretekkel, tudással és eszközökkel.
A „Győzzük le a kórokozót” (Beat the Bug) elnevezésű uniós kampány célkeresztjében a fiatalok, a szülők és a tanárok állnak. Az antimikrobiális rezisztencia nem egy banális probléma. A „Győzzük le a kórokozót” (Beat the Bug) nem egy banális kampány. Tekintse meg a kampány középpontjában álló 3D-s videojátékot, melynek címe: Only Up: Beat the Bug (Harcra fel, győzzük le a kórokozót!). A fiatal játékosoknak meg kell menteniük az emberiséget a rosszindulatú kórokozóktól, amelyek veszélyt jelentenek a várható élettartamra és az életminőségre. A játékosok megismerhetik a betegségek, a gyógyszerek és a rezisztencia biológiai és fiziológiai hátterét. Arra buzdítjuk őket, hogy terjesszék az üzenetet: győzni fogunk.
A kampány Romániára, Ciprusra, Magyarországra, Spanyolországra, Görögországra és Bulgáriára összpontosít; az itt élők segítenek nekünk a kampány üzenetét terjeszteni, és arra sarkallni másokat, hogy csatlakozzanak a kezdeményezéshez.
Számítunk a védők (szülők, tanárok, mezőgazdasági termelők, orvosok stb.) segítségére is. A „Győzzük le a kórokozót” a közösségek és intézmények számára is biztosít erőforrásokat, hogy a rezisztenciát ellenálló képességgel győzzük le. Hogyan? Az antibiotikumok körültekintő alkalmazásának népszerűsítésével. Együtt sikeresen küzdhetünk az antimikrobiális rezisztenciával szemben, hogy megőrizzük a jövő nemzedékeinek egészségét.