Szkodliwe skutki spożywania alkoholu, które stanowią jeden z głównych problemów zdrowia publicznego w UE, są przyczyną ponad 7 proc. wszystkich zachorowań i przedwczesnych zgonów. Spożywany nawet w umiarkowanych ilościach alkohol zwiększa długoterminowe ryzyko wystąpienia chorób serca i wątroby oraz nowotworów, a częste spożywanie go w dużych ilościach może prowadzić do nałogu.
Każda ilość alkoholu może być niebezpieczna dla kobiet w ciąży i osób siadających za kierownicą. Młodzież jest szczególnie narażona na krótkotrwałe skutki nadużywania alkoholu, do których należą m.in. wypadki i akty przemocy. Około 25 proc. wszystkich zgonów związanych z alkoholem dotyczy osób w wieku od 15 do 29 lat.
Strategia UE dotycząca alkoholu
- Strategia UE dotycząca alkoholu ma pomóc rządom krajowym i innym zainteresowanym stronom w koordynacji działań zmierzających do ograniczenia szkód związanych ze spożyciem alkoholu w UE.
- Pierwsze sprawozdanie z postępów we wdrażaniu strategii UE dotyczącej alkoholu (wrzesień 2009 r.)
- Komisja Europejska prowadzi we współpracy ze Światową Organizację Zdrowia system informacyjny dotyczący alkoholu i zdrowia (EUSAH).
- Charakterystyka krajów
Promocja i wsparcie
- Z programu zdrowia publicznego Komisji Europejskiej finansowane są projekty i inne inicjatywy dotyczące rozwiązywania problemów związanych ze spożyciem alkoholu.
- Internetowa baza danych RAYPRO umożliwia wymianę informacji o projektach i działaniach mających na celu zmniejszenie szkód związanych z alkoholem u dzieci i młodzieży.