Elektroničke prekogranične zdravstvene usluge - Europska komisija
Glavni sadržaj
Public Health

Elektroničke prekogranične zdravstvene usluge

Infrastruktura digitalnih usluga e-zdravstva (eHDSI) europskim građanima omogućuje kontinuitet zdravstvene zaštite dok putuju drugim državama članicama Unije, a državama članicama Unije omogućuje razmjenu zdravstvenih podataka na siguran, učinkovit i interoperabilan način. Dostupne usluge građani mogu lako prepoznati po oznaci „Moje zdravlje@EU” (eng. „MyHealth@EU”).

 

ehdsi_logo_en.png

 

U svim državama članicama Europske unije u tijeku je uvođenje dviju elektroničkih prekograničnih zdravstvenih usluga:

  • e-recept i e-izdavanje lijekova (Smjernice mreže e-zdravstva o e-receptima, napomene o izdanju) građanima Unije omogućuju da lijekove preuzimaju u ljekarnama u drugim državama članicama Unije zahvaljujući elektroničkom prijenosu recepta iz zemlje boravišta u kojoj su osigurani u zemlju kojom putuju
  • sažetak medicinskih podataka o pacijentu (Smjernice mreže e-zdravstva o sažetku medicinskih podataka o pacijentu, napomene o izdanju) sadržava važne informacije o zdravlju pacijenta, npr. o alergijama, lijekovima koje uzima, prethodnim bolestima, operacijama itd., i dio je elektroničkog zdravstvenog zapisa. Digitalni sažetak medicinskih podataka o pacijentu liječniku omogućuje da na svojem jeziku dobije bitne informacije o pacijentu koji dolazi iz druge države članice i možda govori drugim jezikom.
    S vremenom će u cijeloj Uniji biti dostupni i medicinske snimke, laboratorijski rezultati te otpusna pisma, a na kraju i cjeloviti zdravstveni zapisi. Sve države članice mogu se uključiti u razmjenu e-recepata i sažetaka medicinskih podataka o pacijentu.

Mnoge zemlje EU-a/EGP-a primjenjuju te usluge.

Obavijesti o postupanju s podacima o pacijentu (engl. „Patient Information Notices”, PINs), prijevodi po zemljama

Popis država članica EU-a

Austrija

Italija

Belgija

Latvija

Bugarska

Litva

Hrvatska

Luksemburg

Cipar

Malta

Češka

Nizozemska

Danska

Norveška

Estonija

Poljska

Finska

Portugal

Francuska

Rumunjska

Njemačka

Slovačka

Grčka

Slovenija

Mađarska

Španjolska

Island

Švedska

Irska

 

U kojim su zemljama dostupne koje usluge?

Na stranicama okvira za praćenje eHDSI-ja dostupne su razne karte s ključnim pokazateljima uspješnosti povezanima s okvirom za praćenje inicijative Moje zdravlje@EU. Te karte daju detaljan uvid u uspješnost i djelotvornost zdravstvenih službi u cijeloj Uniji.

Upravljanje i financiranje

Infrastruktura digitalnih usluga e-zdravstva (eHDSI) olakšava prekograničnu razmjenu zdravstvenih podataka, među ostalim sažetaka medicinskih podataka o pacijentu i e-recepata. U okviru „osnovnih usluga” Europska komisija državama članicama Unije stavlja na raspolaganje zajedničku informatičku infrastrukturu i međusektorske usluge (terminologija, interoperabilnost itd.).

Države članice zatim, uz financijsku pomoć u okviru telekomunikacijskog dijela Instrumenta za povezivanje Europe (2015. – 2020.) i u okviru programa „EU za zdravlje” za razdoblje 2021. – 2027., mogu uvesti „generičke usluge” za povezivanje nacionalnih sustava e-zdravstva putem „nacionalnih kontaktnih točaka za e-zdravstvo (NCPeH)”.

Zemlje sudionice u stručnu skupinu država članica EU-a za infrastrukturu digitalnih usluga e-zdravstva (eHMSEG) imenuju rukovoditelje odgovorne za rad nacionalnih kontaktnih točaka za e-zdravstvo. Oni sudjeluju u uvođenju i radu prekogranične infrastrukture e-zdravstva i zaduženi su za uspostavu nacionalnih kontaktnih točaka za e-zdravstvo.

Odbor za operativno upravljanje e-zdravstvom (eHOMB) sastoji se od predstavnika unutarnjih službi Europske komisije i predsjedatelja eHMSEG-a. Nadzire pružanje usluga i donosi taktičke i operativne odluke o eHDSI-ju.

Komunikacijski materijali

Povezane informacije