Građani EU-a imaju pravo na pristup zdravstvenoj skrbi u bilo kojoj državi članici EU-a i na to da im njihova matična zemlja nadoknadi troškove liječenja u inozemstvu.
Direktivom 2011/24/EU o primjeni prava pacijenata u prekograničnoj zdravstvenoj skrbi utvrđuju se uvjeti pod kojima pacijent može otputovati na liječenje u drugu državu članicu EU-a i dobiti nadoknadu troškova. Obuhvaćeni su troškovi zdravstvene skrbi, izdavanje recepata za lijekove i medicinske proizvode te njihova kupnja.
Ključni elementi
Uzimajući u obzir sve veću povezanost zdravstvenih politika i sustava, Direktivom se olakšava pristup:
- informacijama o dostupnoj zdravstvenoj skrbi u drugim europskim zemljama
- alternativnim mogućnostima liječenja i/ili specijalističkom liječenju u inozemstvu.
Njezinim odredbama postiže se ravnoteža između održivosti zdravstvenih sustava i zaštite prava pacijenata na liječenje izvan svoje matične zemlje.
Direktivom se:
- uspostavlja mreža nacionalnih kontaktnih točaka za pružanje jasnih i preciznih informacija o prekograničnoj zdravstvenoj skrbi
- utvrđuju pravila EU-a o minimalnom popisu elemenata koje mora sadržavati liječnički recept izdan u jednoj državi članici EU-a kako bi se mogao upotrijebiti u drugoj državi članici (prekogranični recept)
- potiče daljnji razvoj europskih referentnih mreža zdravstvenih stručnjaka, čime se proširuje suradnja među državama članicama EU-a i doprinosi procjeni zdravstvenih tehnologija i e-zdravstvu.
Praćenje provedbe direktive
-
U izvješćima Europske komisije (dostupna na svim jezicima EU-a) dan je pregled činjeničnog stanja te najvažnijih i najrelevantnijih odredaba.
-
Izvješće za 2022. i odgovarajući prilog (daljnje mjere na temelju evaluacije) te radni dokument službi Komisije (evaluacija Direktive)
-
-
Izvješće o trendovima i napretku u posljednjem izvještajnom razdoblju (2018.–2020.)
- Izvješće s podacima o primjeni Direktive u državama članicama EU-a (za godine 2015., 2016., 2017., 2018., 2019., 2020.)
Stručna skupina za prekograničnu zdravstvenu skrb
Stručna skupina za prekograničnu zdravstvenu skrb okuplja predstavnike iz zdravstvenih sektora svih država članica EU-a, koji pomažu Europskoj komisiji u provedbi Direktive. Komisiji pruža stručne savjete, a nacionalnim tijelima služi kao forum za razmjenu iskustava primjene Direktive.
Prije odlaska dobro je znati nešto više
- o uvjetima koji se primjenjuju na zdravstvenu skrb koju ćete primiti i na nadoknadu troškova na koju imate pravo
- o vašim pravima u pogledu pristupa zdravstvenoj skrbi u drugoj državi članici EU-a
- o nacionalnoj kontaktnoj točki u vašoj državi
- o kvaliteti i sigurnosti liječenja
- o postupcima za podnošenje pritužbi u slučaju problema
Povezane informacije
- „Prije odlaska dobro je znati nešto više”
- Vaša pitanja o prekograničnoj zdravstvenoj skrbi
- Praktične informacije o zdravstvenoj skrbi u drugoj državi članici EU-a (portal Vaša Europa)
- Nacionalne kontaktne točke
- Videozapis: