Preskoči na glavno vsebino
Public Health

Solidarnost EU z Ukrajino ter sodelovanje na področju zdravja

EU in njeni mednarodni partnerji so se odločno odzvali na vojno, med drugim s pomočjo tistim, ki bežijo pred Putinovo agresijo, in podpiranjem držav, ki jih sprejemajo, ter krepitvijo ukrajinskega zdravstvenega sistema.

Od 24. februarja 2022 so lahko osebe s stalnim prebivališčem v Ukrajini, ki so pobegnile iz države, da bi pobegnile pred vojno, upravičene do začasne zaščite v kateri koli državi EU. To zajema vsaj nujno oskrbo in osnovno zdravljenje bolezni ter zdravstveno ali drugo pomoč osebam s posebnimi potrebami. Številni nacionalni organi nudijo več podpore na področju javnega zdravja.

Mehanizem EU na področju civilne zaščite se od avgusta 2022 uporablja za uporabo nujne zdravstvene opreme in evakuacijo pacientov iz Ukrajine, zlasti tistih, ki so hudo poškodovani ali imajo hude bolezni, ki jih v državi ni mogoče zdraviti.

Program EU za zdravje: takojšnje potrebe in dolgoročnejše okrevanje

Julija 2022 je Evropska komisija podpisala sporazum o pridružitvi Ukrajine programu EU za zdravje, junija 2023 pa sta Komisija in ukrajinsko ministrstvo za zdravje podpisala dogovor o sodelovanju na področju zdravja, ki zajema:

  • podporo duševnemu zdravju in psihosocialno podporo
  • zdravstveno varstvo beguncev in drugih razseljenih oseb iz Ukrajine
  • repatriacijo in vključitev pacientov v ukrajinski zdravstveni sistem
  • kratkoročne in srednjeročne zdravstvene potrebe ukrajinskih beguncev
  • delo Ukrajine na področju redkih bolezni
  • nadaljnje financiranje v okviru programa EU za zdravje

Projekti, financirani iz programa EU za zdravje, ki podpirajo Ukrajino

Sporazum z Mednarodno federacijo Rdečega križa o prispevku v višini 28,4 milijona evrov za neposredno pomoč ljudem, ki so pobegnili iz Ukrajine, pri spopadanju s travmo, ki so jo utrpeli, ter podpori za njihovo duševno zdravje: IFRC GO – nujna pomoč (2022–2025)

Štirje projekti (Peace of Mind, Well-U, U-Rise in MESUR) nevladnih organizacij za najboljše prakse za izboljšanje duševnega zdravja in psihološkega dobrega počutja migrantov in beguncev.

4 milijone evrov za izboljšanje zdravstvenega varstva ukrajinskih beguncev, ki uživajo začasno zaščito, v sodelovanju s Svetovno zdravstveno organizacijo (SZO) in Mednarodno organizacijo za migracije (2023–2025)

Dodatne informacije