Przejdź do treści głównej
Public Health

Solidarność UE z Ukrainą i współpraca w dziedzinie zdrowia

UE i jej zagraniczni partnerzy podjęli wiele wspólnych działań w odpowiedzi na rosyjską wojnę przeciwko Ukrainie. Udzielają pomocy osobom uciekającym przed agresją Putina, wspierają państwa przyjmujące uchodźców i usprawniają system opieki zdrowotnej Ukrainy.

Od 24 lutego 2022 r. mieszkańcy Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, mają prawo do tymczasowej ochrony w każdym kraju UE. Ochrona ta obejmuje przynajmniej opiekę zdrowotną w nagłych wypadkach oraz leczenie chorób w podstawowym zakresie, a w przypadku osób o specjalnych potrzebach również dodatkową pomoc. Wiele krajów oferuje jednak szerszy zakres opieki zdrowotnej.

Od sierpnia 2022 r. UE korzysta z Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, aby dostarczać ratunkowy sprzęt medyczny i ewakuować pacjentów z Ukrainy, zwłaszcza ciężko rannych lub cierpiących na poważne choroby, których nie da się leczyć w kraju.

Program UE dla zdrowia: pilne potrzeby i odbudowa w dalszej perspektywie

W lipcu 2022 r. Komisja Europejska podpisała umowę o stowarzyszeniu Ukrainy z Programem UE dla zdrowia. Rok później, w czerwcu 2023 r., Komisja i ministerstwo zdrowia Ukrainy zawarły Porozumienie o współpracy w dziedzinie zdrowia, które obejmuje:

  • wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego i wsparcie psychospołeczne
  • opiekę zdrowotną dla uchodźców i innych osób przesiedlonych z Ukrainy
  • repatriację i włączenie pacjentów do ukraińskiego systemu opieki zdrowotnej
  • krótko- i średnioterminowe potrzeby zdrowotne ukraińskich uchodźców
  • prace Ukrainy nad chorobami rzadkimi
  • stałe wsparcie finansowe za pośrednictwem Programu UE dla zdrowia.

Projekty wspierające Ukrainę finansowane z Programu UE dla zdrowia

Umowa z Międzynarodową Federacją Czerwonego Krzyża o wkładzie finansowym w wysokości 28,4 mln euro na pomoc osobom uciekającym z Ukrainy w radzeniu sobie z traumą oraz wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego: IFRC GO – Sytuacje wyjątkowe (2022–2025)

Cztery projekty (Peace of Mind, Well-U, U-Rise i MESUR) organizacji pozarządowych na rzecz najlepszych praktyk służących poprawie zdrowia psychicznego i dobrostanu psychicznego migrantów i uchodźców

4 mln euro na usprawnienie opieki zdrowotnej dla ukraińskich uchodźców objętych tymczasową ochroną, we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (2023–2025)

Więcej informacji