Pereiti prie pagrindinio turinio
Public Health

ES ir Ukrainos solidarumas ir bendradarbiavimas sveikatos srityje

ES ir jos tarptautiniai partneriai parengė tvirtą atsaką į karą, be kita ko, padėdami nuo Putino agresijos bėgantiems asmenims ir remdami juos priimančias šalis, taip pat stiprindami Ukrainos sveikatos sistemą.

Nuo 2022 m. vasario 24 d. nuolat Ukrainoje gyvenantys asmenys, pabėgę iš šalies, kad išvengtų karo, gali turėti teisę į laikiną apsaugą bet kurioje ES šalyje. Tai apima bent skubią pagalbą ir būtiną ligos gydymą, taip pat medicininę ar kitokią pagalbą specialiųjų poreikių turintiems asmenims. Daugelis nacionalinių valdžios institucijų siūlo didesnę paramą visuomenės sveikatos srityje.

Nuo 2022 m. rugpjūčio mėn. ES civilinės saugos mechanizmas naudojamas siekiant dislokuoti skubios pagalbos sveikatos priežiūros įrangą ir evakuoti pacientus iš Ukrainos, ypač tuos, kurie sunkiai sužeisti arba serga sunkiomis ligomis, kurių gydymas šalyje neįmanomas.

Programa „ES – sveikatos labui“. Neatidėliotini poreikiai ir ilgalaikis atsigavimas

2022 m. liepos mėn. Europos Komisija pasirašė susitarimą, pagal kurį Ukraina tapo programos „ES – sveikatos labui“ asocijuotąja nare. 2023 m. birželio mėn. Komisija ir Ukrainos sveikatos ministerija pasirašė bendradarbiavimo sveikatos srityje susitarimą, apimantį:

  • su psichikos sveikata susijusią ir psichosocialinę paramą;
  • pabėgėlių ir kitų iš Ukrainos perkeltų asmenų sveikatos priežiūrą;
  • pacientų repatriaciją ir įtraukimą į Ukrainos sveikatos priežiūros sistemą;
  • trumpalaikius ir vidutinės trukmės Ukrainos pabėgėlių sveikatos poreikius;
  • Ukrainos darbą retųjų ligų srityje;
  • tolesnį finansavimą pagal programą „ES – sveikatos labui“.

Pagal programą „ES – sveikatos labui“ finansuojami projektai, kuriais remiama Ukraina

Susitarimas su Tarptautine Raudonojo Kryžiaus federacija dėl 28,4 mln. EUR įnašo, kuriuo siekiama padėti iš Ukrainos pabėgusiems žmonėms įveikti patirtą traumą ir suteikti jiems psichikos sveikatos srities paramą: IFRC GO – Ekstremalioji situacija (2022–2025 m.)

Keturi nevyriausybinių organizacijų geriausios praktikos projektai (Peace of Mind, Well-U, U-Rise ir MESUR), skirti migrantų ir pabėgėlių psichikos sveikatai ir psichologinei gerovei gerinti.

4 mln. EUR Ukrainos pabėgėlių, kuriems suteikta laikina apsauga, sveikatos priežiūrai gerinti, bendradarbiaujant su Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir Tarptautine migracijos organizacija (2023–2025 m.).

Papildoma informacija