Ugrás a fő tartalomra
Public Health

EU–Ukrajna: szolidaritás és együttműködés az egészségügy terén

A háború nyomán az EU és nemzetközi partnerei határozott válaszintézkedéseket hoztak. Segítséget nyújtanak a putyini agresszió elől menekülőknek, támogatják az őket fogadó országokat, és segítik Ukrajnát az ország egészségügyi rendszerének megerősítésében.

2022. február 24. óta azok a személyek, akik Ukrajnában állandó lakhellyel rendelkeznek, és onnan elmenekültek, bármelyik uniós országban átmeneti védelemre jogosultak. Ez minimumkövetelményként magában foglalja a sürgősségi ellátást és az alapvető gyógyászati kezeléseket, valamint az orvosi vagy egyéb segítségnyújtást a speciális szükségletekkel rendelkező személyek részére. Számos tagország ennél szélesebb körű egészségügyi ellátást biztosít.

2022 augusztusa óta az EU az uniós polgári védelmi mechanizmus révén sürgősségi egészségügyi felszereléseket juttat Ukrajnába és pácienseket evakuál onnan, kiváltképp a súlyos sérülteket és azokat a súlyos betegeket, akiknek a kezelésére Ukrajnában nincs lehetőség.

„Az EU az egészségügyért” program: az azonnali szükségletek ellátása és hosszú távú gondozás

2022 júliusában az Európai Bizottság megállapodást írt alá Ukrajnával az országnak „az EU az egészségügyért” programhoz való társulásáról. 2023 júniusában pedig a Bizottság és az ukrán egészségügyi minisztérium egészségügyi együttműködési megállapodást írt alá, amely a következőkre terjed ki:

  • mentálhigiénés és pszichoszociális támogatás,
  • egészségügyi ellátás a menekültek és más, Ukrajnát elhagyni kényszerült személyek számára,
  • betegek hazaszállítása és Ukrajna egészségügyi rendszerébe történő felvétele,
  • az ukrán menekültek rövid és középtávú egészségügyi szükségleteinek ellátása,
  • Ukrajna ritka betegségekkel kapcsolatos munkája,
  • „az EU az egészségügyért” programon keresztül biztosított finanszírozás további folyósítása.

„Az EU az egészségügyért” programból finanszírozott, Ukrajnát támogató projektek

28,4 millió euró összegű hozzájárulási megállapodás jött létre a Vöröskereszt Nemzetközi Szövetségével. A megállapodás célja, hogy az ukrán menekültek segítséget kapjanak az őket ért traumák feldolgozásához és mentális egészségük javításához: IFRC GO – Emergency (2022–2025).

Nem kormányzati szervezetek útnak indítottak négy projektet (Peace of Mind, Well-U, U-Rise, MESUR) olyan bevált módszerek terjesztése érdekében, melyek javítják a mentális egészséget és a pszichés jóllétet a migránsok és menekültek körében.

Az EU az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) és a Nemzetközi Migrációs Szervezettel együttműködésben 4 millió eurót biztosít az átmeneti védelmet élvező ukrajnai menekültek egészségügyi ellátásának javítására 2023 és 2025 között.

További információk