Aby zapewnić sobie dobry ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie, każda osoba potrzebuje:
- zdrowego odżywiania
- regularnej aktywności fizycznej
- utrzymywania prawidłowej masy ciała.
Niezdrowy sposób odżywiania i brak aktywności fizycznej mogą skutkować ogromnymi problemami zdrowotnymi i obciążeniami dla budżetu.
Wprowadzenie niewielkich zmian do nawyków żywieniowych i regularna aktywność fizyczna mogą w dużym stopniu przyczynić się do poprawy stanu zdrowia i tym samym zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby przewlekłe. Poprawa stylu życia może również bezpośrednio prowadzić do poprawy wyników dzieci w nauce i zwiększenia wydajności pracowników.
Jakie działania podejmuje UE?
Działania wspierające zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną mają pierwszorzędne znaczenie dla promocji zdrowia i profilaktyki chorób, a w niektórych obszarach jedynie koordynacja na szczeblu UE może zapewnić wyniki.
W strategii z 2007 r. dotyczącej zagadnień zdrowotnych związanych z odżywianiem, nadwagą i otyłością:
- zachęcono do tworzenia partnerstw z udziałem grup prowadzących działania w dziedzinie żywienia i aktywności fizycznej, a także z udziałem sektora prywatnego, rządów, Komisji Europejskiej oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)
- określono szereg wyzwań stojących przed sektorem przemysłu spożywczego, społeczeństwem obywatelskim i mediami oraz wezwano do podjęcia szeroko zakrojonych wysiłków, między innymi na rzecz poprawy składu produktów spożywczych, odpowiedzialnego marketingu i etykietowania oraz propagowania aktywności fizycznej
- przedstawiono plany Komisji w zakresie poprawy monitorowania i sprawozdawczości, we współpracy z WHO, w ramach takich inicjatyw jak baza danych dotyczących polityki żywieniowej czy międzynarodowy spis dokumentów dotyczących promocji aktywności fizycznej.
Powiązane inicjatywy UE
- Plan działania UE w sprawie otyłości u dzieci
- Etykietowanie żywności
- Oświadczenia zdrowotne i żywieniowe
- Promowanie spożycia owoców i warzyw
- Dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych
- Projekty realizowane w ramach 6PR i 7PR
- „Horyzont 2020”
- Miejskie planowanie przestrzenne i aktywna mobilność
- Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR)
- Plan prac UE w dziedzinie sportu na lata 2014–2017
- Wniosek z 2013 r. dotyczący zalecenia Rady w sprawie propagowania prozdrowotnej aktywności fizycznej w różnych sektorach
- Konkluzje Rady z 2014 r. w sprawie odżywiania i aktywności fizycznej
- Wytyczne UE z 2008 r. dotyczące aktywności fizycznej
- Europejski Tydzień Sportu
- Inicjatywa HealthyLifestyle4All
- Zdrowie w pracy
- Wspólne działanie Best ReMap
- Strategia „Od pola do stołu”
- Europejski plan walki z rakiem
- Unijny kodeks postępowania w zakresie odpowiedzialnego prowadzenia działalności spożywczej i praktyk handlowych
- Projekt STOP
- Platforma polityki zdrowotnej UE
Finansowanie i wsparcie
W ramach Programu UE dla zdrowia na lata 2021–2027 (programu w dziedzinie zdrowia publicznego) Komisja finansuje szereg inicjatyw dotyczących problematyki żywienia i aktywności fizycznej. Zarządza również projektami pilotażowymi finansowanymi przez Parlament Europejski, których celem jest przetestowanie nowatorskich praktyk.

Kliknij prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz opcję „Zapisz jako”, aby pobrać plik wideo w formacie AVI (.avi) lub Quicktime (.mov).