Prejsť na hlavný obsah
Public Health

Spravodajca Zdravie-EÚ 259 – Téma

Naša najsilnejšia zbraň proti ochoreniu COVID-19: účinné stratégie očkovania a cielené zavádzanie vakcín

John F. Ryan, riaditeľ na generálnom riaditeľstve Európskej komisie pre zdravie, hovorí o prelomovom okamihu v boji proti ochoreniu COVID-19. Komisia 15. októbra predložila Európskemu parlamentu a Rade oznámenie o pripravenosti na stratégie očkovania proti COVID-19 a zavádzanie vakcín, v ktorom načrtla kľúčové kroky na usmernenie stratégií krajín v oblasti očkovania a určila opatrenia na zaistenie účinného zavádzania vakcín v EÚ.

Kedy budeme mať vakcínu proti ochoreniu COVID-19?

Snažíme sa za rok alebo za 18 mesiacov stihnúť niečo, čo zvyčajne trvá aj desať rokov – vyvinúť bezpečnú a účinnú vakcínu. Jedným z našich prvých krokov k tomuto cieľu bolo júnové zverejnenie stratégie EÚ v oblasti vakcín proti ochoreniu COVID-19.

V stratégii sa navrhol spôsob, ako zrýchliť vývoj a výrobu sľubných potenciálnych vakcín poskytnutím predbežného financovania a pomôcť členským štátom zabezpečiť takéto vakcíny za najlepších podmienok. Komisia v mene členských štátov rokovala s výrobcami vakcín a nakúpila a/alebo vyhradila si právo nakúpiť dávky vakcín v rámci záväzkov predbežného nákupu. V súčasnosti sú už podpísané tri zmluvy na takmer jednu miliardu dávok.

Zatiaľ ešte nevieme, ktorá potenciálna vakcína – a či vôbec niektorá – splní kritériá účinnosti a bezpečnosti, aby sa mohla uviesť na trh EÚ. Preto EÚ potrebuje široké portfólio potenciálnych vakcín, aby bola šanca nájsť úspešnú vakcínu či vakcíny proti ochoreniu COVID-19 čo najvyššia.

Prečo sa toto nové oznámenie vyzdvihuje ako prelomové?

Doteraz sme sa sústredili na zabezpečenie výroby vakcín. Teraz sme sa zamerali na pomoc členským štátom v bezproblémovej distribúcii a optimálnom použití daných vakcín po ich sprístupnení.

Na prvom mieste je bezpečnosť. Je veľmi dôležité, aby občania vedeli, že nič nezanedbáme. Európska agentúra pre lieky každú potenciálnu vakcínu nezávisle a vedecky posúdi a po vydaní povolenia bude prebiehať nepretržité monitorovanie bezpečnosti. Začalo sa už s postupnými preskúmaniami údajov z klinických skúšaní, ktoré sa sprístupnia verejnosti.

Nestaráme sa len sami o seba. Na jar sme iniciovali globálnu reakciu na koronavírus – celosvetové úsilie o zaistenie univerzálneho prístupu k testom, liečbam a vakcínam proti koronavírusu, ako aj o obnovu na globálnej úrovni. Pomohli sme vyzbierať na túto iniciatívu takmer 16 miliárd EUR a prispievame do nástroja COVAX sumou 400 miliónov EUR na urýchlenie vývoja, výroby a zavádzania vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Ako dlho potrvá zaočkovať väčšinu širokej verejnosti?

Vakcíny budú po vydaní povolenia dostupné v rovnakom čase pre všetky členské štáty. Čas potrebný na zavedenie a dodanie vakcín však bude závisieť od vnútroštátnych opatrení členských štátov, preto musíme s prípravami začať už TERAZ.

Členské štáty by mali zabezpečiť dostupnosť kvalifikovanej pracovnej sily, zdravotníckeho vybavenia a ochranných prostriedkov, aby mohli očkovacie tímy poskytovať vakcíny proti ochoreniu COVID-19. V prvých fázach budú dodávky jednej alebo viacerých nových vakcín proti ochoreniu COVID-19 prebiehať nepretržite v závislosti od výrobnej kapacity.

Kto dostane vakcínu ako prvý?

V úvodných fázach, keď bude počet vakcín ešte obmedzený, by členské štáty mali zvážiť uprednostňovanie určitých skupín, ako sú zdravotnícki pracovníci a pracovníci zariadení dlhodobej starostlivosti a ľudia nad 60 rokov.

Chceli by ste čitateľom ešte niečo odkázať?

Keď budeme mať bezpečnú a účinnú vakcínu, všetko sa zmení. Nesmieme však poľaviť v ostražitosti, kým na ňu budeme čakať. Musíme zostať opatrní: pokračovať v testovaní, naďalej vyhľadávať kontakty a pripravovať systémy zdravotnej starostlivosti a zároveň dodržiavať usmernenia miestnych zdravotníckych orgánov.

Aktivity na úrovni EÚ

Pripravenosť a reakcia na krízu

Európska komisia – Zdravie a bezpečnosť potravín

Očkovanie

Európska komisia – Zdravie a bezpečnosť potravín

Prevencia a kontrola infekčných chorôb

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb

Aktuality

„Je nevyhnutné, aby sa členské štáty riadili spoločnou očkovacou stratégiou“, uvádza sa v oznámení Komisie z 15. októbra

Komisia 15. októbra zaslala Európskemu parlamentu a Rade oznámenie o pripravenosti na stratégie očkovania proti COVID-19 a zavádzanie vakcín. Oznámenie si môžete prečítať tu.

Oznámenie o pripravenosti na zavádzanie vakcín proti ochoreniu COVID-19 predstavuje „prelomový bod“, uvádza podpredseda Komisie Schinas

„Kým stav pandémie sa vracia späť na úroveň z marca, naša pripravenosť nie,“ uviedol podpredseda Komisie a dodal, že v súčasnosti máme zavedený rámec pre koordináciu.

Komisia predstavuje kľúčové kroky k účinným stratégiám očkovania a zavádzania vakcín

Komisia 15. októbra informovala o kľúčových prvkoch, ktoré majú členské štáty zohľadniť v rámci svojich stratégií očkovania proti ochoreniu COVID-19. Komisia pracuje na zabezpečení rovnakého prístupu k bezpečným vakcínam v celej Európe a podnecuje ku koordinovanému postupu.

Komisia zverejní stratégiu EÚ v oblasti vakcín

Stratégia EÚ v oblasti vakcín zverejnená v júni umožňuje Európskej komisii rokovať s výrobcami vakcín o záväzkoch predbežného nákupu v mene členských štátov. Toto úsilie je financované z nástroja núdzovej podpory v rámci Únie, pričom doplňujúca podpora je dostupná aj prostredníctvom Európskej investičnej banky.

Komisárka pre zdravie a generálna riaditeľka GR pre zdravie vystúpili ako rečníčky na vysokej úrovni na webinári o stratégii EÚ v oblasti vakcín

Na webinári, ktorý sa konal v rámci platformy EÚ pre politiku v oblasti zdravia, odzneli informácie relevantné pre zainteresované strany v oblasti zdravia o iniciatívach uskutočnených za uplynulých niekoľko týždňov s cieľom zaistiť dodávku bezpečných a účinných budúcich vakcín.

Komisia sa zaväzuje k flexibilnému označovaniu a baleniu v záujme uľahčenia rýchlejšieho zavádzania povolených vakcín

Komisia sa v memorande o porozumení s členskými štátmi o regulačnej flexibilite týkajúcej sa vakcín proti ochoreniu COVID-19 zaviazala pokračovať spolu s členskými štátmi v práci na flexibilných prístupoch k označovaniu a baleniu s cieľom rýchlejšie zavádzať povolené vakcíny.

Nové video vyzdvihujúce riešenie EÚ v súvislosti s reakciou na ochorenie COVID-19: „Spravodlivý prístup k vakcínam proti ochoreniu COVID-19 pre všetkých“

Toto tretie video pri príležitosti 75. výročia založenia Organizácie Spojených národov sa venuje riešeniu pod vedením EÚ v súvislosti s reakciou na ochorenie COVID-19, ktoré je veľmi dobrým príkladom viacstrannej spolupráce zameranej na zaistenie spravodlivého prístupu k vakcínam proti ochoreniu COVID-19 pre všetkých.

Komisia sa v auguste 2020 zapojila do nástroja globálneho prístupu k vakcínam proti ochoreniu COVID-19 (COVAX)

Cieľom nástroja COVAX pod spoločným vedením Globálnej aliancie pre vakcíny a imunizáciu (GAVI), Koalície pre inovácie v oblasti pripravenosti na epidémie a WHO je urýchliť vývoj a výrobu vakcín proti ochoreniu COVID-19 a zaručiť každej krajine na svete spravodlivý a rovnocenný prístup.

Nové posúdenie rizika vypracované Európskym centrom pre prevenciu a kontrolu chorôb svedčí o potrebe zintenzívniť reakciu na koronavírus v EÚ

Z posúdenia rizika vyplýva, že počet oznámených prípadov v celej EÚ a v Spojenom kráľovstve od augusta konštantne rastie. ECDC odporúča členským štátom zavádzať všetky potrebné opatrenia už pri prvých príznakoch vzniku nových ohnísk choroby.

Prípadná imunizácia proti ochoreniu COVID-19 musí byť dostupná všade a pre všetkých, vraví generálny tajomník OSN

Prečítajte si prepis z videonahrávky prejavu generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa na globálnom samite o vakcínach 2020, ktorý sa konal 4. júna 2020 v New Yorku.

Ďalšie zaujímavé odkazy